Pumptrack w parku Księcia Janusza oświetlisz sobie sam. W jaki sposób?
6 października 2022
Pumptrack w parku Księcia Janusza wzbogacił się o nowe oświetlenie. Na terenie popularnego toru rowerowego zamontowano latarnie, które każdy mieszkaniec może włączyć sobie sam. W jaki sposób?
Pumptrack został zbudowany w parku Księcia Janusza w 2017 roku i od tego czasu cieszy się ciągle rosnącą popularnością. To zajmujący 500 metrów kwadratowych, specjalnie wyprofilowany tor przeznaczony głównie dla rowerzystów. Składa się on z zakrętów i muld, które zmuszają użytkownika do "pompowania", dzięki czemu może on pokonywać kolejne metry bez konieczności pedałowania.
Wielka wymiana ławek w wolskich parkach
Z parków Moczydło, Szymańskiego i Księcia Janusza już niedługo znikną stare i wysłużone ławki, a na ich miejscu stanie 107 nowych - obiecuje wolski ratusz. Jednak nie wszystkim to się podoba.
Smartfonem włączymy oświetlenie
- Cykliści to główna grupa użytkowników toru, ale coraz częściej spotkać można na nim rolkarzy, deskarzy czy młodzież na hulajnogach - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. - Co więcej, korzystanie z obiektu będzie teraz możliwe również po zmroku - dodaje burmistrz.
Dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego na terenie rowerowego obiektu zamontowano sześć latarni. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie dwa fakty. Po pierwsze, latarnie wyglądają jak brzozy, przez co idealnie wkomponowują się w parkowe otoczenie. A po drugie - każdy użytkownik może je samodzielnie włączać o dowolnej godzinie. Potrzeba do tego tylko smartfona z zainstalowaną aplikacją.
"Pierwsze takie rozwiązanie"
To pierwsze takie rozwiązanie na Woli, które w praktyce umożliwia korzystanie z obiektu przez całą dobę. Latarnie wyposażone są w energooszczędne lampy LED oraz specjalny sterownik, który pozwala na zdalną kontrolę ze smartfona. Wystarczy zbliżyć się do nich z uruchomionym bluetooth'em, włączyć darmową aplikację "ASTorlik", wybrać czas pracy oświetlenia od 30 do 120 minut i można cieszyć się bezpieczną jazdą po oświetlonym torze.
Aplikacja "ASTorlik" jest dostępna na urządzenia mobilne z systemami Android. Można pobrać ją bezpłatnie w sklepie Google Play.
(jr)
.