Przedwojenny Wawer na zdjęciach. Ostatni weekend z wystawą
19 sierpnia 2021
Podczas spaceru po Krakowskim Przedmieściu warto zajrzeć na skwer Twardowskiego, znajdujący się obok hotelu Bristol. Do 24 sierpnia można tam oglądać wystawę fotografii poświęconą historii Wawra i Otwocka.
Jeszcze do wtorku 24 sierpnia na skwerze na rogu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej można oglądać wystawę Domu Spotkań z Historią pt. "Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX wieku".
Wystawa o Wawrze
- Malownicze świdermajery, sosnowe lasy, wydmy, rzeki oraz słynne przedwojenne uzdrowiska i pensjonaty. Jednym słowem: letnisko - pisze DSH. - W ramach wystawy plenerowej pod takim właśnie tytułem wspólnie z Agnieszką Kowalską przypominamy historię najpopularniejszych podwarszawskich miejscowości letniskowych dwudziestolecia międzywojennego na linii otwockiej.
"Linia otwocka" to dwie biegnące równolegle do siebie linie kolejowe - szerokotorowa i wąskotorowa - które na początku XX wieku stały się osią rozwoju Wawra i Otwocka. Warszawiacy korzystali z nich podczas wyjazdów na wypoczynek w sosnowych lasach nad Świdrem i Wisłą, a także jadąc na leczenie chorób płucnych i nerwic.
Nie tylko świdermajery
Autorka wystawy Agnieszka Kowalska przypomina także o żydowskich mieszkańcach dawnych przedmieść Warszawy. Przedstawia też kilka rodzin, które zachowały cenne pamiątki z lat 20. i 30., a także opowiada o takich miejscach, jak Sanatorium Wojskowe, pensjonat Gurewicza (obecnie Nowy Gurewicz), otwockie kasyno, Zofiówka, sanatorium Medema czy Różyczka Janusza Korczaka.
Zwiedzający dowiedzą się, czym żyli letnicy i kuracjusze, zobaczą piękne świdermajerowe domy i poznają ich historie oraz poczują klimat przedwojennego letniska. Ekspozycja składa się z ówczesnych plakatów i grafik, archiwalnych i współczesnych fotografii oraz zdjęć z rodzinnych albumów, fragmentów wspomnień i artykułów prasowych.
(dg)