Poznaj Kopernika - jedno z najlepszych liceów w Warszawie
4 kwietnia 2014
W ogólnopolskim rankingu "Perspektywy 2014" Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika przy ul. Bema 76 zajęło dziewiąte miejsce, a spośród liceów warszawskich było najlepsze pod względem wyników maturalnych. - Tak wysokie miejsca zajmujemy od kilkunastu lat, czyli niemal od początku trwania rankingu - mówi wicedyrektor Grażyna Kania.
Dwa języki na równych prawach
Szkoła na Woli powstała w 1927 roku. Jako liceum istnieje od roku 1949. W 1960 nadano jej imię obecnego patrona. Trzy lata później jako pierwsza w Polsce otworzyła klasę z językiem wykładowym angielskim. Właśnie dwujęzyczność wyróżnia szkołę. Oznacza to sześć godzin angielskiego w tygodniu oraz wprowadzanie fachowego słownictwa w tym języku podczas nauki poszczególnych przedmiotów. W największym stopniu dotyczy to nauk ścisłych, a w każdym razie ściślejszych, czyli matematyki, fizyki, biologii i chemii. Angielskie "wtręty" zdarzają się też na historii i geografii. Jako drugi język - niemiecki, francuski oraz hiszpański. W XX wieku żartowano, że "Kopernik" to liceum z "językiem wykładowym rosyjskim" - tak wysoki był poziom nauczania języka naszych wschodnich sąsiadów. Ale wraz ze zmianą otoczenia, wejściem Polski do Unii Europejskiej, spadło zainteresowanie i z tego języka zrezygnowano.
Od 1997 roku odbywają się zjazdy absolwentów. Co pięć lat, ostatnio na 60-lecie w 2009 roku. Tak się złożyło, że niedługo później ze szkołą pożegnała się cała grupa nauczycieli, którzy pracowali przy ul. Bema od połowy lat 70. ubiegłego stulecia. W tym gronie był dyrektor Albert Stoma, który dyrektorem był 31 lat (krótko pracował jeszcze jako szeregowy nauczyciel), który teraz jest burmistrzem dzielnicy Bemowo. Obecnie dyrektorem jest Justyna Matejczyk, a jednym z jej zastępców Grażyna Kania, przez lata nauczająca łaciny.
50 osób na studia zagraniczne
- Tak stabilna kadra świadczy o bardzo dobrej atmosferze w szkole. Ja przyszłam tutaj w połowie lat 70, na chwilę, na zastępstwo, a jestem nadal. W ramach rekrutacji do naszej szkoły obowiązuje sprawdzian z angielskiego. To ogranicza liczbę kandydatów, bo uczniowie przychodzący do nas muszą znać język na określonym poziomie. Przez lata zmieniliśmy zasady nauki. Zajęcia odbywają się w grupach międzyoddziałowych. To znaczy, że język nie jest przypisany do profilu klasy, ale grupy tworzymy w zależności od poziomu. Staramy się oferować nie tylko dobrą edukację - dobrych nauczycieli pracujących z pasją, ale też stwarzać możliwości udziału w różnych wydarzeniach niekoniecznie łączących się z nauczanym przedmiotem.
Marysia i Dominika
Bardzo dobra szkoła, bardzo dobra lokalizacja. Wiele osób po jej ukończeniu idzie na studia za granicą. Sporo trafia też na renomowane uczelnie na terenie Polski. Tak więc, po ukończeniu szkoły uczniowie mają przed sobą naprawdę bardzo ciekawe perspektywy.
"Kopernik" odnosi sukcesy nie tylko w nauce, ale też w innych dziedzinach, choćby sporcie. Oprócz typowych rozgrywek zespołowych, uczniowie grają w szachy, ping-ponga, z kilkoma innymi szkołami uczestniczą w wioślarskich regatach na Wiśle - coś na wzór rywalizacji Cambridge z Oxfordem.
O tym, że szkoła jest skomputeryzowana, wyposażona w internet nie ma nawet co wspominać, bo w dzisiejszych czasach to norma. Ale na nowoczesne metody wypada zwrócić uwagę. Żadne tam laboratoria językowe, w których uczniowie ze słuchawkami na uszach do znudzenia powtarzali kwestie. Teraz jest tablica interaktywna, program matury międzynarodowej.
Od roku 2012 zlokalizowane w tym samym budynku Gimnazjum nr 50 im. Władysława Sikorskiego też jest dwujęzyczne (kiedyś była tam szkoła podstawowa) i też w pewnym stopniu będzie realizować program matury międzynarodowej. Razem z Liceum tworzy Zespół Szkół nr 117.
W ubiegłym roku do Liceum na 180 miejsc chciało się dostać 450 kandydatów. Do Gimnazjum 100 na 60 miejsc. W sumie do Liceum uczęszcza ponad 640 uczniów. Większość zdaje sobie sprawę, że być w tej szkole to prawdziwy przywilej.
Maciej Weber
Znani absolwenci