REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Pozbądź się szamba, usuń azbest

  19 września 2011

alt='Pozbądź się szamba, usuń azbest'

A wszystko to za pieniądze Warszawy. Rada miasta zadecydowała, że w 2011 i 2012 roku znajdą się pieniądze na likwidację azbestowych pokryć dachowych i szamb na terenie stolicy.

REKLAMA

Rak na dachu

Azbest, choć co roku prowadzone są kolejne akcje usuwania go z posesji, nadal pozostaje na wielu dachach. O jego rakotwórczych właściwościach napisano już tomy, a że nawet po zdjęciu go znad głów nie może być składowany gdzie bądź, konieczna jest kosztowna utylizacja. Nie każdego stać na samodzielne sfinansowanie pozbycia się trucizny z domu, dlatego mieszkańcy liczą na pomoc urzędów.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dofinansowanie likwidacji azbestu? Ratusz przygotował dokładną instrukcję (można ją znaleźć na stronie BIP wraz z wzorem podania): przede wszystkim zgromadzić niezbędne dokumenty, m.in. wniosek, kopię zgłoszenia odpowiedniemu urzędowi dzielnicy budowy albo decyzji pozwolenia na budowę "odazbestowianego" obiektu czy dokumentację projektowo- kosztorysową, następnie wszystkie te dokumenty trzeba złożyć w biurze ochrony środowiska na placu Starynkiewicza

3 tys. złotych można otrzymać z urzędu na likwidację szamba.
(ci, którzy pozbywają się azbestu w przyszłym roku mogą wnioski składać od 1 września 2011 do końca marca przyszłego roku), a następnie czekać na decyzję urzędu. Po podpisaniu umowy o dotację można przystąpić do usuwania azbestu - pamiętajmy, może się tym zajmować jedynie wyspecjalizowana firma, która ma zezwolenie marszałka województwa na swoje działania. Po zakończeniu prac musimy od wykonawcy otrzymać komplet dokumentów - protokół odbioru końcowego, oświadczenie o prawidłowości wykonanych prac i usunięciu pyłu azbestowego, fakturę za usługi oraz kopię karty przekazania odpadu wraz z dokumentami potwierdzającymi jego unieszkodliwienie. Po przedłożeniu tych papierów w BOŚ można czekać na zwrot kosztów.

Wszystkie informacje odnośnie odzyskania pieniędzy za unieszkodliwienie azbestu są dostępne - poza internetem - także w urzędach dzielnic.

Wstąp do księgarni

Nie truj Ziemi!

Podobnie ma się sytuacja z szambami - choć aspirujemy do miana miasta nowoczesnego, to jednak kloaczne doły są wciąż w powszechnym użyciu, zwłaszcza na terenach, gdzie budowa kanalizacji trwa albo dopiero rusza. Jeśli jednak istnieje możliwość podłączenia się do kanalizacji i tym samym zlikwidowania szamba, w dodatku za publiczne pieniądze - czemu nie skorzystać?

Podobnie jak w przypadku azbestu, wystarczy zajrzeć na stronę Biuletynu Informacji Publicznej i kierować się wytycznymi zawartymi w zamieszczonym tam dokumencie: przygotować odpowiedni wniosek, oryginał uzgodnionego projektu przyłącza kanalizacyjnego, kopię umowy na opróżnianie szamba wraz z rachunkami z trzech ostatnich miesięcy oraz oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością. Następnie kompletną dokumentację składamy w BOŚ - w terminach takich samych, jak w przypadku azbestu - a później pozostaje tylko podpisać umowę o dotację. Po wykonaniu przyłącza kanalizacyjnego i podpisaniu umowy z MPWiK zwrot pieniędzy zostanie przelany na wskazane we wniosku konto. Trzeba pamiętać, że o ile w przypadku azbestu dotacja obejmuje 100% poniesionych kosztów, to przy likwidacji szamba będzie można otrzymać nie więcej niż 3 tys. zł.

Według zapowiedzi stołecznego ratusza, akcja zwrotu pieniędzy za likwidację ekobomb ma mieć charakter stały.

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break