Pozbądź się szamba, usuń azbest
19 września 2011
A wszystko to za pieniądze Warszawy. Rada miasta zadecydowała, że w 2011 i 2012 roku znajdą się pieniądze na likwidację azbestowych pokryć dachowych i szamb na terenie stolicy.
Rak na dachu
Azbest, choć co roku prowadzone są kolejne akcje usuwania go z posesji, nadal pozostaje na wielu dachach. O jego rakotwórczych właściwościach napisano już tomy, a że nawet po zdjęciu go znad głów nie może być składowany gdzie bądź, konieczna jest kosztowna utylizacja. Nie każdego stać na samodzielne sfinansowanie pozbycia się trucizny z domu, dlatego mieszkańcy liczą na pomoc urzędów.Co trzeba zrobić, aby otrzymać dofinansowanie likwidacji azbestu? Ratusz przygotował dokładną instrukcję (można ją znaleźć na stronie BIP wraz z wzorem podania): przede wszystkim zgromadzić niezbędne dokumenty, m.in. wniosek, kopię zgłoszenia odpowiedniemu urzędowi dzielnicy budowy albo decyzji pozwolenia na budowę "odazbestowianego" obiektu czy dokumentację projektowo- kosztorysową, następnie wszystkie te dokumenty trzeba złożyć w biurze ochrony środowiska na placu Starynkiewicza
Wszystkie informacje odnośnie odzyskania pieniędzy za unieszkodliwienie azbestu są dostępne - poza internetem - także w urzędach dzielnic.
Nie truj Ziemi!
Podobnie ma się sytuacja z szambami - choć aspirujemy do miana miasta nowoczesnego, to jednak kloaczne doły są wciąż w powszechnym użyciu, zwłaszcza na terenach, gdzie budowa kanalizacji trwa albo dopiero rusza. Jeśli jednak istnieje możliwość podłączenia się do kanalizacji i tym samym zlikwidowania szamba, w dodatku za publiczne pieniądze - czemu nie skorzystać?Podobnie jak w przypadku azbestu, wystarczy zajrzeć na stronę Biuletynu Informacji Publicznej i kierować się wytycznymi zawartymi w zamieszczonym tam dokumencie: przygotować odpowiedni wniosek, oryginał uzgodnionego projektu przyłącza kanalizacyjnego, kopię umowy na opróżnianie szamba wraz z rachunkami z trzech ostatnich miesięcy oraz oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością. Następnie kompletną dokumentację składamy w BOŚ - w terminach takich samych, jak w przypadku azbestu - a później pozostaje tylko podpisać umowę o dotację. Po wykonaniu przyłącza kanalizacyjnego i podpisaniu umowy z MPWiK zwrot pieniędzy zostanie przelany na wskazane we wniosku konto. Trzeba pamiętać, że o ile w przypadku azbestu dotacja obejmuje 100% poniesionych kosztów, to przy likwidacji szamba będzie można otrzymać nie więcej niż 3 tys. zł.
Według zapowiedzi stołecznego ratusza, akcja zwrotu pieniędzy za likwidację ekobomb ma mieć charakter stały.
(wt)