REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Puls Warszawy

różne

Powstańcze spływy kajakowe po raz siedemnasty

  27 lipca 2022

Powstańcze spływy kajakowe po raz siedemnasty

Spływ "Wisłą przez Miasto Nieujarzmione", parada kajaków z transparentami "Pamiętamy" w godzinie W, spotkanie z Janem Witkowskim z Batalionu "Iwo", śpiewanie powstańczych piosenek pod egidą zespołu "Vis a Vis", gawęda Agnieszki Cubały, autorki najnowszych książek o artystach i Wielkopolanach z czasów Powstania Warszawskiego, a także kajakowy wyścig o Kotwicę 44 - to program powstańczych spływów kajakowych, do udziału w których zaprasza Fundacja Ave.

REKLAMA

- 31 lipca i 1 sierpnia 2022 roku po raz siedemnasty wypłyniemy na Wisłę, żeby przypomnieć mało znane, ale niezwykle ważne powstańcze historie związane z rzeką - mówi Bartłomiej Włodkowski, pomysłodawca imprezy. - W momencie wybuchu walk hitlerowcy zajęli wszystkie mosty i stolica została dramatycznie podzielona. Powstańcy z prawego brzegu nie chcieli bezczynnie patrzeć na śmierć Warszawy.

Dlatego postanowili zorganizować nocne przeprawy przez rzekę.

REKLAMA

Brawurowe przeprawy przez Wisłę

W ten sposób do końca sierpnia z Wawra na Siekierki przepłynęło łącznie ponad 260 osób. Z kolei na początku września 200 żołnierzy z lasów białołęckich i legionowskich brawurowo pokonało rzekę wiślanym brodem. Poza tym było jeszcze wiele mniejszych akcji.

- Przeprawy nie były proste - dodaje Włodkowski. - Po rzece nocą pływała motorówka z Niemcami, ponadto z wieżyczek mostu Poniatowskiego prowadzili regularny ostrzał. Zdarzało się, że na miejscu zbiórki nie było umówionych łódek i kajaków, ponieważ zniszczyli je okupanci. Czasem przeładowane lub dziurawe łodzie tonęły na środku rzeki. Niektórzy z uczestników powstańczych przepraw zginęli w wodach Wisły. O nich szczególnie chcemy pamiętać podczas naszych spływów. Mnie osobiście bardzo porusza fakt, że ci ludzie tak bardzo pragnęli wolności, że postanowili zmierzyć się nie tylko z Niemcami, ale też z bardzo niebezpieczną rzeką.

REKLAMA

Lekcja historii nad Wisłą

Powstańcze spływy to lekcja historii. Każdego dnia wydarzenie rozpoczyna się o godz. 13 na przystani WKW przy ul. Wał Miedzeszyński 295 od spotkania z panem Janem Witkowskim ps. "Jaś", który walczył w Śródmieściu Południowym. Następnie uczestnicy zaśpiewają powstańcze piosenki pod egidą zespołu "Vis a vis". Zaplanowano też prezentację najnowszych książek Agnieszki Cubały "Artyści 44" oraz "Wielkopolanie 44" oraz spotkanie z autorką. Ta część potrwa dwie godziny i mogą w niej wziąć udział również osoby, które nie zdecydują się na wyprawę kajakową.

O godz. 15.30 uczestnicy popłyną na plażę Poniatówka, gdzie uformują paradę kajaków i w Godzinie W z transparentami "Pamiętamy" i biało-czerwonymi flagami przepłyną na wysokości Starówki. Później zaplanowano wyścig kajaków o Kotwicę 44 roku (mogą na nią liczyć trzy najszybsze załogi). Spływ zakończy się ok. godz. 19 w porcie Żerańskim.

REKLAMA

Wiek nie ma znaczenia

W spływach powstańczych może wziąć udział każdy. - Dotychczas najmłodszy uczestnik miał trzy latka, a najstarszy prawie 90 - mówi Włodkowski. - Nasze wyprawy mają charakter międzypokoleniowy, a ponieważ zabezpieczają je przewodnicy i ratownicy, więc każdy może czuć się bezpiecznie. Oczywiście dzieci mogą płynąć tylko z dorosłym.

Zapisy poprzez stronę internetową fundacjaave.pl. Koszt udziału: 15 zł osoby dorosłe, dzieci i młodzież bezpłatnie.

(red)

.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA