"Literackie kajaki", czyli spływy kajakowe z pisarką
21 lipca 2022
Literatura i kajaki? Czy to nie pomyłka? - W żadnym razie! - zapewnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, która zaprasza na spływy kajakowe, połączone z warsztatami literackimi i tworzeniem opowiadań o rzekach i... języku. - W poprzednich latach zrealizowaliśmy bardzo udany pilotaż projektu, który w tym roku obejmie całe Mazowsze i różne szlaki kajakowe.
Uczestnicy będą pływać po Bzurze, Pilicy, Wkrze, Wiśle, Świdrze i innych rzekach Mazowsza z Justyną Bargielską, poetką, pisarką i laureatką licznych nagród literackich, która potrafi zachęcić każdego - niezależnie od wieku - do całkiem poważnej zabawy słowem i językiem.
Warsztaty językowe na spływie kajakowym
Podczas "Literackich kajaków" Bargielska poprowadzi niecodzienne warsztaty językowe. Ich efektem będą opowiadania stworzone przez uczestników, odwołujące się do historii danego terenu, zabytków, legend i wyjątkowych postaci, a nade wszystko eksploatujące różne dziedziny języka.
Kajakiem po Kanale Żerańskim. A może spływ rzeką Mazowsza?
Rozpoczyna się druga odsłona "Białołęckiej Akademii Kajakowej", która w pierwszej edycji biła rekordy popularności i skutecznie zachęcała do aktywności fizycznej całe rodziny.
A wszystko w formule odkrywczej, międzypokoleniowej zabawy ze słowem, która sprawi, że język polski okaże się najbardziej fascynującą dziedziną!
- Opowiadania nagramy w formie słuchowisk i wypromujemy w internecie - zapowiada Włodkowski. Będą w ten sposób promowały i polszczyznę, i potencjał kulturowy mazowieckich rzek, które nie są wyłącznie przestrzenią przyrodniczo-rekreacyjną. Mają szereg kontekstów kulturowych, artystycznych, literackich, legendarnych, a nawet filmowych.
Po Bzurze pływała niegdyś Maria Dąbrowska, która z pokładu łódki obserwowała tajemniczy minaret. Z kolei Igor Newerlly w czasie okupacji w swoim kajaku... szmuglował mięso, a jego brawurowa wiślana wyprawa z okolic Sandomierza do Warszawy obfitowała w wiele niezwykłych zwrotów akcji oraz udowodniła siłę poezji. Wkra wystąpiła w kultowych "Zmiennikach" Barei, jako wierna rzeka, która "pokonała czerwonych". Ale rzeki mają też spory potencjał językowy, nie tylko związany z osobliwymi nazwami jak Skrwa czy Rawka. Na rozsianych wokół nich kapliczkach przydrożnych można znaleźć wyrazy z... błędami ortograficznymi. A to tylko wierzchołek olbrzymiej góry fascynujących historii i kontekstów.
Kto może popłynąć?
Do udziału w spływach zaproszeni są wszyscy, niezależnie od wieku, zwłaszcza całe rodziny z dziećmi. - Płyniemy w dwuosobowych kajakach polietylenowych. Dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej. Wyprawy zabezpieczają uprawnieni przewodnicy oraz ratownicy WOPR - podkreślają organizatorzy.
W ramach każdego wyjazdu zaplanowano również krótki instruktaż z wiosłowania i prowadzenia kajaka. Uczestnicy pokonają ok. 10 km. Jest to dystans przystępny także dla osób, które pływają okazjonalnie.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez stronę internetową fundacjaave.pl. Osoby dorosłe płacą symboliczne 15 zł, dzieci i młodzież do osiemnastego roku życia oraz seniorzy 60+ mogą skorzystać z atrakcji bezpłatnie.
(red)
.