REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

wypoczynek

 

Pomysł na weekend w Warszawie: zwiedzanie zabytkowej zajezdni

  11 maja 2022

Pomysł na weekend w Warszawie: zwiedzanie zabytkowej zajezdni
źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk

W sobotę 14 maja swoje podwoje przed zwiedzającymi otworzy zabytkowa zajezdnia tramwajowa na Pradze, projektu Juliusza Dzierżanowskiego.

REKLAMA

Zajezdnia przy Kawęczyńskiej 16 powstała w latach 1923-1925. Podczas II wojny światowej, w wyniku wysadzenia runęła część fasady. Nietknięta za to pozostała płaskorzeźba warszawskiej Syrenki.

To właśnie z tego zakładu wyjechał na ulice Warszawy pierwszy tramwaj po II wojnie światowej. Zwiedzanie zajezdni będzie możliwe w sobotę 14 maja w godz. 14:00-18:00.

REKLAMA

Zwiedzanie zabytkowej zajezdni

- Na terenie zajezdni odbędzie się wystawa zarówno zabytkowego, jak i najnowszego taboru tramwajowego, a także pojazdów technicznych - zapowiadają Tramwaje Warszawskie. - Wśród wyeksponowanych składów znajdzie się wagon wieżowy, który szerszej publiczności zaprezentowany zostanie dopiero po raz drugi. Po raz pierwszy natomiast podziwiać będzie można nową malaturę Warszawskiego Tramwaju Promocyjnego.

Nie lada atrakcją dla zwiedzających będzie zbudowany przez pracowników Tramwajów Warszawskich najnowocześniejszy w Europie tramwaj-laboratorium. Z kolei sympatyków przedwojennej Warszawy powinien zainteresować najstarszy stołeczny omnibus konny - relikt z czasów, gdy komunikacja miejska funkcjonowała dzięki zwierzętom pociągowym.

REKLAMA

Tramwaje od kulis

Zwiedzającym udostępniona zostanie część hali zajezdni. Będzie w niej można obejrzeć m.in. podwozie wagonu typu 102N. Obecni na miejscu pracownicy Tramwajów Warszawskich będą odpowiadać na wszelkie pytania, związane zarówno z pracą zajezdni, jak i z udostępnionymi w niej eksponatami. Opowiedzą także m.in. o tajnikach budowy zielonych torowisk.

- Zwiedzanie zajezdni Praga umilać będzie też Trupa Teatralna Warszawiaki, która wprowadzi wszystkich gości w historyczny klimat praskiej części stolicy - zapowiadają tramwajarze. - Zarówno dorośli, jak i dzieci będą się mogli przekonać się, po co tajemniczemu jegomościowi miedziana tuba i co do tego wszystkiego mają warszawskie tramwaje. Odwiedzający spotkają też pucybuta, a także... warszawskiego cwaniaka, którzy zaskoczą atrakcjami z nagrodami. Możliwe będzie też wykonanie pamiątkowej fotografii.

(dg)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA