REKLAMA

Puls Warszawy

inwestycje »

 

W Warszawie powstanie kolejna opera. Kontrowersyjna lokalizacja

  5 stycznia 2023

alt='W Warszawie powstanie kolejna opera. Kontrowersyjna lokalizacja'
źródło: Wikimedia Commons / Wistula

W pobliżu Zamku Ujazdowskiego w Warszawie powstanie budynek Polskiej Opery Królewskiej. Wicepremier Piotr Gliński ogłosił konkurs na projekt gmachu, który ma być zbudowany na terenie północnej części Łazienek Królewskich, czyli parku Agrykola.

REKLAMA

Pole Mokotowskie rozgrzebane. Już dziewięć miesięcy opóźnienia Pole Mokotowskie rozgrzebane. Ogromne opóźnienie
Kontrowersyjny remont Pola Mokotowskiego miał zakończyć się w tym miesiącu, ale popularny park w Warszawie jest całkowicie rozgrzebany. Urzędnicy chwalą się, że w ostatnich miesiącach pojawiły się kolejne drzewa i krzewy. Zamontowano także elementy małej architektury, wykonano nowe nawierzchnie i część prac związanych z ukształtowaniem terenu.

Powstanie Polska Opera Królewska

- W tej chwili potrzebujemy dobrego pomysłu na ten wspaniały, mam nadzieję, budynek. On będzie miał według założeń do 18 tys. metrów kwadratowych, więc to będzie opera w skali średniej czy niewielkiej, takie jest też miejsce, które wybraliśmy. Myślę, że to będzie wspaniała oferta dla wszystkich warszawiaków. Frekwencja w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Warszawskiej Operze Kameralnej i Polskiej Operze Królewskiej wskazuje, że Polacy kochają teatr muzyczny, teatr operowy. Musimy rozwijać inwestycje w tym obszarze, bo Polacy tego oczekują - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej w Łazienkach Królewskich.

Od początku istnienia Polskiej Opery Królewskiej jej tymczasową sceną jest Teatr Stanisławowski w Starej Pomarańczarni w Łazienkach. Na widowni klasycystycznego teatru mieści się zaledwie 180 osób, co znacząco ogranicza liczbę odbiorców spektakli. Działka, na której ma stanąć nowy budynek Polskiej Opery Królewskiej, mieści się na terenie parku Agrykola. Jest ograniczona ulicą Myśliwiecką, Kanałem Piaseczyńskim i kanałem Stawu Łazienkowskiego. Według założeń konkursu siedziba Polskiej Opery Królewskiej ma mieć 350 miejsc na widowni.

Kup bilet

Konkurs architektoniczny na nową operę

Prace konkursowe oceni zespół sędziowski pod przewodnictwem dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej dr hab. Magdaleny Kozień-Woźniak. W jury znalazło się miejsce dla przedstawiciela warszawskiego ratusza, którym został wicedyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Wojciech Wagner.

Wcześniej urząd miasta próbował blokować inwestycję argumentując, że tak duża budowa na terenie parku może doprowadzić do uschnięcia okolicznych drzew. Protestował też stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, ale prof. Jakub Lewicki, mazowiecki konserwator, dał zielone światło dla opery.

Pracownie architektoniczne mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 27 stycznia. Wyniki zostaną ogłoszone 14 września.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni