REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

absurdy

 

Niedziele handlowe 2023. Ostatnia wypada w... Wigilię

  6 stycznia 2023

Niedziele handlowe 2023. Ostatnia wypada w... Wigilię
źródło: Pixabay

W 2023 roku klienci będą mieć jeszcze mniej możliwości na zakupy w niedziele, niż w kończącym się roku 2022. Grudniowa niedziela handlowa przypadnie w Wigilię 2023 i sklepy będą otwarte tylko do godziny 14:00.

REKLAMA

"Pierwsza handlowa niedziela w 2023 r. wypada 29 stycznia, dwa tygodnie przed Walentynkami. Kolejna, 2 kwietnia, będzie z pewnością wyczekiwana przez małe sklepy, sieci i centra handlowe oraz przez konsumentów. W Warszawie powstanie kolejna opera. Kontrowersyjna lokalizacja W Warszawie powstanie kolejna opera. Kontrowersyjna lokalizacja
W pobliżu Zamku Ujazdowskiego w Warszawie powstanie budynek Polskiej Opery Królewskiej. Wicepremier Piotr Gliński ogłosił konkurs na projekt gmachu, który ma być zbudowany na terenie północnej części Łazienek Królewskich, czyli parku Agrykola.

Ufo odleciało z Podwala. Najstarsza pizzeria w Warszawie zamknięta Najstarsza warszawska pizzeria została zamknięta
Działająca od 1990 roku, najstarsza w Warszawie pizzeria Ufo zakończyła działalność. Lokal coraz bardziej zostawał w tyle za konkurencją oferującą tradycyjną neapolitańską pizzę, ucierpiał podczas stanu epidemii covid-19, aż wreszcie przegrał z podwyżkami czynszu i prądu.
Tydzień przed Wielkanocą (w 2023 roku obchodzoną 9-10 kwietnia) to w trudnych czasach inflacji okazja na "upolowanie" promocji, a dla retailerów - szansa na zwiększenie obrotów" - wylicza branżowy portal "Handel Extra".

Niedziele handlowe 2023

Kolejne niedziele handlowe w 2023 roku przypadną 30 kwietnia (majówka), 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia i 24 grudnia (Wigilia). Warto dodać, że w Wigilię sklepy będą pracować tylko do godziny 14:00. Podobnie jak wszystkie inne ograniczenia i zakazy w handlu, również ta zasada jest efektem nacisków związków zawodowych.

Według aktualnych przepisów sklepy mogą być czynne niedzielę przed Wielkanocą oraz ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu oraz w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. Gdyby prawo przewidywało handel w dwie niedziele nie przed Bożym Narodzeniem, ale przed Wigilią, sklepy byłyby w tym roku czynne 10 i 17 grudnia. Z terminów tych byliby bardziej zadowoleni zapewne wszyscy: i klienci, i pracownicy, i właściciele sklepów. Przepisy są jednak skonstruowane tak, że ostatnia niedziela handlowa w tym roku wypada w Wigilię a sklepy będzie trzeba zamknąć o godz. 14:00. Sejm wciąż ma jeszcze dużo czasu, by zmienić absurdalny zapis w ustawie.

"Projekty ustaw wprowadzające zakaz pracy w placówkach handlowych w niedziele pojawiły się w Polsce po raz pierwszy w 2013 r., ale w 2014 r. Sejm odrzucił je większością głosów. Po wielu bataliach 30 stycznia 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą handel w ostatnie dni tygodnia. Przepisy weszły w życie w marcu 2018 r., ale wprowadzane były stopniowo. W 2020 r. mieliśmy osiem niedziel handlowych, a w 2021 r. i 2022 r. przewidziano ich siedem (w 2021 r. część przepadła ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem)" - przypomina "Handel Extra".

(jok)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA