REKLAMA

Wola

Inwestycje

 

Poidełka z bezpłatną wodą. Aż 28 punktów na Woli

  13 marca 2017

alt='Poidełka z bezpłatną wodą. Aż 28 punktów na Woli'
Źródełko w parku Ujazdowskim
źródło: ZOM

Poidełka w różnych miejscach naszej dzielnicy - dobry pomysł?

REKLAMA

Czy na ulicach, w parkach i skwerach Woli pojawią się niebawem poidła - krany z wodą pitną podłączone do miejskiej sieci wodociągowej? Póki co zostaną zainstalowane w tym roku w Śródmieściu, m.in. na placu Zbawiciela i w okolicy Starego Miasta. Jak będą wyglądać? Na razie nie wiadomo, ratusz ogłosił w połowie stycznia konkurs na ich koncepcję. Wiceprezydent Michał Olszewski mówi, że urzędnicy chcą znaleźć jak najlepszą formę poidełka:

- Taką, aby mogła się stać standardem tego typu urządzeń w Warszawie. Istotne jest również znalezienie rozwiązań technicznych, które zapewnią ich łatwy montaż i późniejsze bezproblemowe użytkowanie.

- Takie źródełka są powszechnie spotykane w miastach zachodniej Europy, często spotyka się je zwłaszcza na południu. Umożliwiają gaszenie pragnienia mieszkańcom i turystom, a dzięki ładnemu wzornictwu stanowią element małej architektury ulicznej, stają się wręcz symbolami miasta - argumentuje Maciej Czapliński. To on złożył w ramach ubiegłorocznego budżetu partycypacyjnego projekt pod hasłem "Pij Warszawo", który właśnie jest realizowany. Według jego pomysłu każde poidełko powinno mieć trzy krany: dla dorosłych, dzieci i - tuż przy ziemi - dla zwierząt, a niewykorzystana woda będzie odprowadzana do kanalizacji burzowej.

Sieć w całej Warszawie

W tym roku Czapliński zgłosił do budżetu rozwinięcie projektu zgłoszonego w poprzedniej edycji w Śródmieściu. Chciałby, aby sieć poidełek pojawiła się w całej Warszawie, także na Woli. Poidełka znaleźć by się miały na terenach publicznych: przede wszystkim na skwerach, w parkach, przy skrzyżowaniach ulic z dużym ruchem pieszym i rowerowym. Będą funkcjonowały przez 7-9 miesięcy w roku, z wyłączeniem okresu mrozów. Będą dostępne przez 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

- Upowszechnienie dostępu do darmowej wody pitnej przyda się nie tylko w upały, ulży też kieszeniom mieszkańców. Poza tym uzupełni ofertę terenów zielonych - zwłaszcza dla uprawiających sporty. Będzie korzystne dla środowiska naturalnego, ponieważ prowadzi do zmniejszenia sprzedaży butelek plastikowych z wodą i napojami - argumentuje Czapliński.

Zapraszamy na zakupy

Aż 28 punktów

Wstępna propozycja zakłada montaż poidełek w 28 lokalizacjach na Woli - ruchliwych punktach w dzielnicy, zwłaszcza odwiedzanych przez spacerowiczów, osoby aktywnie uprawiające sport i bawiące się dzieci.

Na Młynowie poidełka miałyby się znaleźć w pięciu miejscach: przy Pedecie na skrzyżowaniu Wolskiej i Młynarskiej, przy kościele na rogu Wolskiej i Sokołowskiej, przy Płockiej i Górczewskiej w rejonie przystanku w kierunku Bemowa, przy placu zabaw na Mireckiego oraz na skrzyżowaniu Banderii i Gostyńskiej.

Na obszarze Nowolipek i Powązek wodopoje powstać miałyby w czterech punktach: na skwerze Apfelbauma przy Dzielnej i Smoczej, na skrzyżowaniu Anielewicza z Okopową, przy urzędzie dzielnicy Wola, oraz na skrzyżowaniu Al. Solidarności i Jana Pawła II.

Na obszarze Mirowa i Czystego projekt przewiduje 9 lokalizacji - na placyku naprzeciwko Hali Mirowskiej, przy Chłodnej na skwerze przed kościołem, w parku na rogu Żelaznej i Prostej, przy rondzie ONZ w rejonie Twardej i Pańskiej, na placu Zawiszy przed stacją kolejową Ochota, przy rondzie Daszyńskiego, na Grzybowskiej i Przyokopowej koło wejścia do Muzeum Powstania Warszawskiego, na skrzyżowaniu Płockiej z Kasprzaka przy przystanku w stronę Jelonek oraz na skwerze Pawełka przy Brylowskiej.

Na Kole kraniki z wodą miałyby się znaleźć w czterech punktach: w pobliżu targowiska na skrzyżowaniu Obozowej i Ciołka, na Górczewskiej przy wejściu do Parku Ulricha, na Moczydle przy al. Żmichowskiej oraz przy klasztorze i placu zabaw na Dobrogniewa.

Proponowane lokalizacje pozostają jednak według projektu do ustalenia i konsultacji, również pod względem możliwości technicznych.

Pomysł wydaje mi się naprawdę pozytywny, a przy tym pożyteczny, Jak wskazują przykłady innych miast, takie wodopoje w parkach, na skwerach, przy ścieżkach dla biegaczy i rowerzystów rzeczywiście spełniają swoją funkcję. Trochę kosztuje, bo montaż poidełek we wszystkich lokalizacjach na wszystkich trzech obszarach Woli został wstępnie wyceniony na ponad 352 tys. zł. Ale czy projekt ma szansę na realizację zależy wszak od wyników głosowania. Jak się Państwu perspektywa takiej wolskiej sieci poidełek podoba?

(wk)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# jjb

15.03.2017 07:03

Powinny mieć na dole poidełka dla psów

# wiki76

20.03.2017 19:57

na Płockiej przy Górczewskiej to tylko gniazdo lumpów,bezdomnych,smród zniechęca pobliskich mieszkańców
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024