REKLAMA

Targówek

Ekologicznie na Targówku

 

Podwórkowe rewolucje - zgłoś swoje!

  8 czerwca 2012

alt='Podwórkowe rewolucje - zgłoś swoje!'

Pięć podwórek na Targówku ma szansę na całkowitą zmianę wyglądu poprzez budowę ekologicznego ogródka. Akcja nazywa się "Zasadź Targówek", a pierwsze ogródki są już gotowe.

REKLAMA

Projekt "Zasadź Targówek" jest finansowany z pieniędzy unijnych. Wpisuje się on w ekologiczny trend dużych aglomeracji, takich jak Nowy Jork czy Berlin i zakłada budowę pięciu ekologicznych ogródków na pięciu różnych podwórkach. O ich charakterze zdecydują sami mieszkańcy - wraz z architektem krajobrazu stworzą projekt, posadzą rośliny, a w przyszłości zajmą się ich pielęgnacją.

Jak podkreślają organizatorzy ze Stowarzyszenia Monopol Warszawski, bardzo ważne będą działania ekologiczne. Do budowy ogródków zostaną wykorzystane elementy wcześniej postrzegane jako odpady, takie jak stare cegły do budowy murków czy palety do budowy podestów. Na podwórkach staną też kompostowniki na odpady organiczne.

Akcja sąsiedzka

Na pierwszy ogień poszło podwórko, z którego korzystają dwa budynki - przy Radzymińskiej 111a i Święciańskiej. - Rozpoczęliśmy od ciężkiego sprzętu i wyrównywania terenu - mówi Anna Owsiany ze Stowarzyszenia Monopol Warszawski. Potem udało się postawić taras, wyrównać teren, odmalować mur, przygotować podkład pod mural, który ukończono w kolejny weekend. Znalazły się na nim zasady korzystania z podwórka.

Program nie został zakończony i nadal można do niego zgłaszać podwórka, na których mogłyby powstać ogródki ekologiczne.
Udało się także namalować pole do gry w klasy, odmalować ławki, zbudować piaskownicę oraz urządzenie do ćwiczeń i zabaw, które oprócz możliwości podciągania się i wspinania pełni też rolę bramki do gry w piłkę nożną. Posadzono też drzewa, krzewy ozdobne i kwiaty, przez co podwórko stało się bardziej zielone i kolorowe od kwiatów.

- Dla nas najważniejsze są nasadzenia. Dlatego powstał taras obsadzony kwiatami oraz drzewami i krzewami owocowymi. Ustawiliśmy też skrzynki, w których posadzono zioła i warzywa. Nasze działania mają na celu również integrację sąsiadów oraz włączenie w prace lokalnej społeczności. My dajemy materiały, mieszkańcy swoją pracę. Każdy może też przynieść rzeczy, które mogą się przydać, a dla właściciela są już zbędne, jak np. farby czy deski - dodaje Anna Owsiany. Do prac włączyli się dorośli, ale także bardzo chętnie dzieci, które pomagały przy malowaniu, grabieniu, sprzątaniu czy sadzeniu roślin.

Pierwsze podwórka, na których był realizowany program, wybrali sami realizatorzy projektu. Na spotkaniu z mieszkańcami pokazali, jak wyglądają podobne inicjatywy ekologiczne w innych krajach. - Wspólnie ustalaliśmy, jak zrobić ekologiczny ogródek i jakie elementy mógłby zawierać, by zachęcić mieszkańców do spędzania w nim czasu. Zebraliśmy opinie, przedstawiliśmy projekt, który później skonsultowaliśmy z mieszkańcami. Kolejny etap to już umówienie konkretnego terminu wykonania prac - dodaje Owsiany.

Program jeszcze nie został zakończony i nadal można do niego zgłaszać podwórka, na których mogą powstać ogródki ekologiczne. Wystarczy wysłać e-mail na adres annaowsiany@grupatworcza.org i opisać miejsce oraz powody, dlaczego właśnie to podwórko powinno zostać wybrane. Być może nasze podwórko zostanie wybrane do udziału w programie? Efekty dotychczasowych prac można zobaczyć na stronie internetowej zasadztargowek.blogspot.com.

Maciej Kamiński

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024