REKLAMA

cmp moje zdrowie 1cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0
Wola

różne »

 

Podlewają ogródki, woda kosztuje wszystkich

  11 czerwca 2010

Do redakcji zgłosiła się czytelniczka z prośbą o wyjaśnienie kwestii ogródków zakładanych przez lokatorów mieszkań na parterach budynków spółdzielczych i opłat za wodę do podlewania.

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0
- Sąsiadki litrami leją wodę do ogródka, a płacimy za to wszyscy w czynszu - twier-dzi pani Jolanta.

- Przed moim blokiem samotne panie emerytki z parteru pozakładały takie ogródki i od około 10 lat są one w jakiś sposób źródłem sporu. Jedna z pań nie po-zwala bawić się na podwórku małym dzieciom - bo "piłka może wpaść do ogródka", jeździć rowerkami, bo hałasują - mówi pani Jolanta. Dlaczego kamienica na Odolanach jest "kopnięta"? Dlaczego kamienica na Odolanach jest "kopnięta"? Kiedyś był tu inny świat... Nie było ani "apartamentowców", ani upadających fabryk. Na Odolanach życie toczyło się powoli. W małych domkach i piętrowych kamieniczkach mieszkali rzemieślnicy, tramwajarze, kolejarze. Opowiada, że jedne ogródki są bardzo zadbane i przemyślane, inne to po prostu skopana ziemia z kilkoma rzę-dami kwiatów. - Niektóre panie ciężko pracują, żeby trawka pod ich oknami miała odpowiednią gęstość i wysokość (dwa razy w tygodniu koszą) i oczywiście rzęsiście podlewają - dodaje.

Na elewacji budynku są trzy zawory czerpalne i udostępniony zawór w pralni. - Panie twierdzą, że administracja zainstalowała je specjalnie dla nich i mogą lać wo-dę, ile chcą. Codziennie po południu przez 2-3 godziny wylewają wiele metrów sześciennych wody (oczyszczonej wody pitnej), czasem nawet wtedy, kiedy już za-nosi się na deszcz. Mogą to robić, ponieważ za wodę nie płacą - mówi czytelniczka.

Pani Jolanta podejrzewa, że kosztami zużywanej wody są obciążeni wszyscy lo-katorzy budynku w postaci "niedopłaty opłaty stałej" oraz bardzo wysokiej ceny wody zimnej (wg ostatniego rachunku 12 zł za 1 m3 plus opłata za ścieki w stosun-ku do ilości wody). - Czy istnieją jakieś przepisy mogące zmusić administrację spółdzielni do założenia wodomierzy na instalacji do podlewania i uświadomienie tych pań, ile inni lokatorzy przymusowo płacą za ich miłość do kwiatów? - pyta na-sza czytelniczka.

W nowo projektowanych budynkach, na nowych osiedlach, gdzie przewidziane jest zakładanie ogródków przez mieszkańców parteru, wykonywana jest specjalna instalacja do podlewania z licznikiem. Oddzielny pomiar wody do podlewania zwal-nia z opłaty za ścieki w takiej ilości, w jakiej zużywana jest woda w ogródkach.

Kilka złotych rocznie?

Spółdzielnia twierdzi, że rozwiązania zastosowane w starszym budownictwie wcale nie są tak kosztowne.

- Nie wiem, skąd czytelniczka posiada takie informacje na temat opłat, gdyż za zużycie wody i ścieki opłata wynosi ok. 7,6 zł za m3. Spółdzielnia nie może zażądać więcej pieniędzy od lokatora niż zapłaciła do MPWiK - mówi główna księgowa spół-dzielni im. gen. Józefa Sowińskiego.

Księgowa tłumaczy, że każdy lokator rozlicza się za zużycie wody według wskaźnika wodomierzy zainstalowanych w mieszkaniu, a na każdym dodatkowym ujęciu wody są założone osobne liczniki, gdyż jest to tzw. woda administracyjna. Wodę tę zużywa też dozorca np. do podlewania zieleni. - Jest to wliczane w koszty rozłożone na całą spółdzielnię. Są to jednak minimalne kwoty, gdyż zużycie wody administracyjnej w skali roku nie jest duże - mówi księgowa. - Każdy budynek jest rozliczany za wodę i media oddzielnie. W niektórych blokach jest tak, że za wodę administracyjną MPWiK pobiera opłaty, a jednocześnie zwraca nam za zużyte ścieki - dodaje.

Przedstawicielka spółdzielni sugeruje, że można oddzielić opłaty za podlewanie od kosztów wody zużytej w lokalach. - Jeśli czytelniczka wystąpi z oficjalnym pis-mem w tej sprawie do zarządu i rady nadzorczej spółdzielni z dołączoną listą podpi-sów innych lokatorów, sprawa rozliczeń za wodę zostanie wówczas rozpatrzona - mówi księgowa. Zgodnie z jej wyliczeniami zużycie wody administracyjnej jest mi-nimalne w ciągu roku. Są to kwoty do 10 tys. zł na całą spółdzielnię (czyli ok. czte-ry tysiące mieszkańców). - Wychodzi to w sumie po ok. 2,5 zł na mieszkańca rocz-nie. Czy jest o co kopie kruszyć? - pyta.

Anna Przerwa

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

bck kino plenerowe 03 2bck kino plenerowe 03 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

autoreklama tustolica 3autoreklama tustolica 0
Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

biedronka 050 1biedronka 050 2biedronka 050 0

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

bck kino plenerowe 02 2bck kino plenerowe 02 0

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni