REKLAMA

Bemowo

komunikacja

 

Pociągiem na Bemowo? Myślą. Może za 8 lat

  8 kwietnia 2014

Pociągiem na Bemowo? Myślą. Może za 8 lat

PKP PLK analizuje zaadaptowanie linii kolejowej, która przebiega na granicy Bemowa oraz Woli na potrzeby ruchu pasażerskiego oraz budowę trzech przystanków dla pasażerów - Fort Wola, Wola Park i Powązkowska.

REKLAMA

- Obecnie jesteśmy w trakcie analizy projektów rozważanych do realizacji w centralnej części Warszawy. Badamy przepustowość linii, popyt, szacujemy kolejność realizacji inwestycji, pozwalającą na minimalizację utrudnień ruchowych oraz pozwalającej na zakończenie prac w perspektywie budżetowej Unii Europejskiej 2014-2020 - mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Działania te odbywają się w porozumieniu z przewoźnikami pasażerskimi, organizatorami publicznego transportu zbiorowego, PKP S.A. oraz władzami stolicy.

- Po ustaleniu niezbędnych szczegółów planowane działania zostaną upublicznione i poddane konsultacjom społecznym - dodaje Maciej Dutkiewicz.

Sprawą zainteresowane są władze województwa mazowieckiego, które uczestniczyły w konsultacjach tego projektu.

- Należy przede wszystkim przeanalizować, w jakim stopniu uruchomienie pociągów rozwiąże problemy komunikacyjne zachodniej części aglomeracji warszawskiej, czy proponowane lokalizacje przystanków kolejowych będą optymalnie zintegrowane ze zurbanizowanymi częściami Bemowa oraz czy pociągi będą w wystarczający sposób wypełnione pasażerami - mówi Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Z naszej perspektywy najatrakcyjniejsza byłaby stacja przy Wola Parku, bo mógłby tam zostać stworzony atrakcyjny punkt przesiadkowy - podkreśla rzecznik Bemowa.

- W ramach rozważanych koncepcji ewentualne uruchomienie połączeń na zmodernizowanej linii mogłoby nastąpić po 2022 roku - dodaje już mniej optymistycznie.

"Kolej na metro" już była!

Władze Bemowa są zadowolone, że wreszcie do pomysłu wykorzystania linii kolejowej podchodzi się poważnie. Dzielnicowy rzecznik przypomina o bemowskiej akcji "Kolej na metro", podczas której już kilka lat temu proponowane było takie rozwiązanie, a wtedy perspektywa budowy metra na Bemowo była znacznie bardziej odległa niż jest dzisiaj. Dzielnica zaproponowała wówczas, mając na uwadze wykonany na tej trasie remont, że jeżeli mogą tam jeździć pociągi z normalną prędkością, to równie dobrze mogłaby nią jeździć również SKM-ka.

- Prowadziliśmy wtedy wiele rozmów, ale wszystko "rozbijało" się o finanse, a generalnie o budowę trzech stacji kolejowych. Z naszej perspektywy najatrakcyjniejsza byłaby dla nas stacja przy Wola Parku, bo mógłby tam zostać stworzony atrakcyjny punkt przesiadkowy. Teraz docierają do nas informacje, że trwają analizy, dotyczące tej linii. Sprawa wreszcie rozwija się pozytywnie - podkreśla rzecznik urzędu dzielnicy Mariusz Gruza.

ak

 

Komentarze (10)

# jao

08.04.2014 10:15

Przecież nic nowego nie napisali - jak zwykle analizy, które muszą trwać x lat. Poza tym, Bemowo będzie miało metro, tu kolej jest absolutnie zbędna. Zawsze im mało :)

# bem

08.04.2014 14:21

Przecież trasa metra absolutnie nie pokrywa się z z trasą tej kolei - inwestycja jest więc potrzebna.

# Kolejarz

09.04.2014 07:53

Wystarczy wybudować tam 3 przystanki z peronami - po co tam stacje? I tak nie ma tam miejsca na rozbudowę układu torowego, zresztą jaki to by miało sens?

REKLAMA

# erteryt

09.04.2014 10:26

Dawno powinny być tam perony. Metro bedzie za 10 lat i jeździ w inną stronę!

# zjelonek

09.04.2014 13:25

Za tej władzy nic nie powstanie , bo musiałby powstac przystanek przy P&R Połczyńska i nie byłoby z czego wyśmiewać poprzedniej władzy.
Ciekawe że na odcinkach gdzie miały powstać perony PKP przy modernizacji linii odsunęło od toru słupy trakcyjne aby te słupy nie stały przy krawędzi peronu - ale władze Warszawy nie wydadzą ułamka kosztów metra na te perony pomimo że przecież te przystanki byłby głównie dla mieszkańców Warszawy , a z punktu widzenia województwa i PKP korzyści zapewne wyjdą znikome - ale ważne że wydano kolejne pieniądze na kolejne analizy i koncepcje.
Ja mam taka koncepcę - 2 przystanki przy Arkadii i miedzy Dyw.303 a Ks. Janusza , ale może to jednak za gęsto dla koleji ( zarówno KM jak i SKM ) - i to wymaga analiz. A przystanek Wola Park powinien być przesiadkowy z metrem - bez badań i analiz.

# henryków

10.04.2014 15:40

Drodzy Bemowianie, mysle ze macie rowniez solide wsparcie w postacie miekszancow polnocno-wschodniej Warszawy + Legionowo/Jablonna (jakkolwiek ich nie nazywacie sloiki itd.).
Pamietajcie ze budowa przystankow SKM na Bemowie znacznie przyspieszylaby przejazd z Bialoleki na Sluzew czyli zagłębie biurowe ...
a co do metra ... nastepny etap (3-stacjowy) metra zakonczy sie na stacji Ksiecia Janusza za jakies 5-6 lat (oby), kolejny etap obejmujacy Wola Park itd. to w sumie okres odlegly o 12-14 lat. Natomiast budowa peronow i infrastruktury przy istniejacych torach PKP to kwestia roku maksymalnie, oczywiscie pomijajac czas na "analizy" i "konsultacje".
osobiscie mysle ze decyzja i cala inwestycja zostanie podjeta jak ktoremus z politykow wpadnie w oko ... wtedy wszystko ruszy z kopyta ... aktualnie panie i panowie w PKP to papierosek i kawka ... tyle.
pzdr.

REKLAMA

# kanada

23.04.2014 09:43

Myślenie ma kolosalną przyszłość. (kto to powiedział)

# kjhg

08.05.2014 23:04

i po co te pociągi? przecież w przyslości zostanie wybudowany most krasińskiego i tory tramwajowe wzdłuż ulicy krasińskiego i dalej ulicą broniewskiego, reymonta
tramwaj bez problemu połaczy bemowo z placem wilsona a więc poco pociąg do gdańskiego czy kilkaset metrów na południe od placu grunwaldzkiego

# Konstanty

26.08.2014 12:06

Niewykorzystywanie linii kolejowych w komunikacji miejskiej i aglomeracyjnej to zaniedbanie wszystkich kolejnych władz samorządowych i krajowych, a także dyrekcji PKP począwszy od 1990 roku.

REKLAMA

# Znafca

25.04.2015 09:39

Dobrze będzie jak za 8 lat będzie Polska.Widać jasno że Polska zmierza ku zagładzie.
więcej na forum

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023