REKLAMA

Bemowo

oświata »

 

Plany Bemowa na szkolny kryzys

  11 czerwca 2010

Za pięć lat bemowskie podstawówki muszą być przygotowane na przyjęcie prawie dwa razy większej liczby dzieci niż obecnie. Czy bemowski ratusz temu podoła?

REKLAMA

Obecnie na terenie Bemowa znajdują się 34 oświatowe placówki publiczne, tj. dziewiętnaście przedszkoli, siedem szkół podstawowych, sześć gimnazjów oraz dwa licea ogólnokształcące. Spośród siedmiu publicznych szkół pod-stawowych działających w dzielnicy, pięć funkcjonuje sa-modzielnie, a dwie w zespołach: jedna jest połączona z przedszkolem - ZSP nr 2, druga z gimnazjum - ZS nr 46. Już teraz szkoły pękają w szwach, a liczba dzieci bynajm-niej nie maleje.

Jest nie najlepiej, a będzie gorzej

W szkole przy Oławskiej z pięciu klas robi się siedem, ale nie ma jak powiększyć stołówki. To samo jest przy placówce na Szadkowskiego - narzeka pani Ewa w liście do "Echa". - W zespole szkół przy ul. Thommeego 1 od kilku lat nie udało się wybudować łącznika między szkołą a boiskiem, by dzieci spocone i mokre po lek-cjach wychowania fizycznego nie musiały chodzić w razie złej pogody pod gołym niebem. Szkoły podstawowe są przepełnione, a maluchy uczą się w złych warun-kach - dodaje czytelniczka.

Z symulacji przeprowadzonych do 2015 r. wynika, że obciążenie bemowskich szkół podstawowych będzie nadal wzrastać. Obecnie do siedmiu podstawówek chodzi ogółem 4780 dzieci. W roczniku 2015/2016 liczba ta ma się prawie podwoić do ok. 8,7 tys. uczniów.

Oznacza to, że bezwzględnym priorytetem dla Bemowa powinno być budo-wanie nowych szkół. Już teraz z powodu obciążenia w SP nr 306 przy ul. Tkaczy lekcje trwają do godz. 17.30. Z kolei sytuacja demograficzna SP nr 316 przy ul. Szobera wymusi w następnych latach wykorzystanie bazy lokalowej Gimnazjum nr 82. Już teraz obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania zapisaniem dzieci do pierwszych klas w SP nr 150 przy ul. Thommeego. Obecnie na siedem szkół podstawowych tylko jedna szkoła (nr 321 przy ul. Szadkowskiego 3) nie boryka się z problemem dwuzmianowości. W pozostałych sześciu dzieci muszą uczyć się na dwie zmiany.

Zapraszamy na zakupy

Dwie szkoły na początek

Władze dzielnicy zdają sobie sprawę, że przyjdzie im uporać się z nadchodzącym wyżem demograficznym. Z tego względu na ostatniej sesji rady dzielnicy wicebur-mistrz Mariusz Początek, odpowiadający za sprawy oświaty, zaprezentował koncep-cję budowy nowych placówek edukacyjnych.

- W celu zapewnienia miejsc w szkołach podstawowych do 1 września 2011 r. planujemy utworzenie nowej szkoły podstawowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 48 przy ul. Irzykowskiego 48. Inwestycja ta pozwoli odciążyć szkoły pod-stawowe nr: 301 przy ul. Brygadzistów, 306 przy ul. Tkaczy, 316 przy ul. Szobera oraz 82 przy ul. Górczewskiej - wyliczał Mariusz Początek.

Władze Bemowa mają nadzieję, że problem z miejscami w szkołach podstawo-wych w dalszej perspektywie pomoże rozwiązać też budowa nowego zespołu szkół przy ul. Zachodzącego Słońca, która będzie w stanie przyjąć do 650 uczniów. Dzielnica planuje również zwiększenie liczby oddziałów integracyjnych.

- Obiekt przy ul. Zachodzącego Słońca będzie przystosowany do uczniów nie-pełnosprawnych z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w oddziałach integracyjnych - zapewnia wiceburmistrz Mariusz Początek.

Plan dzielnicy jest taki, aby do nowej szkoły przenieść gimnazjum z przełado-wanej szkoły na ul. Thommeego 1, pozostawiając tam jedynie podstawówkę. Wów-czas cały rejon ul. Wrocławskiej byłby obsługiwany przez tę nową szkołę, zwłaszcza jeśli chodzi o podstawówkę. W ten sposób w szkole na Oławskiej pojawiłyby się do-datkowe miejsca dla dzieci z nowo wybudowanych osiedli przy Obrońców Tobruku, Osmańczyka czy Księcia Janusza. - Byłoby wspaniale, gdyby 1 września 2013 r. rozpoczęli w niej naukę pierwsi uczniowie - mówi Krzysztof Zygrzak, rzecznik be-mowskiego ratusza.

REKLAMA

Rozbudowy i przetasowania

W celu odciążenia istniejących szkół podstawowych władze planują rozbudować w rejonie Boernerowa tzw. szkolniaczka, czyli budynek dla klas młodszych w SP nr 150 w ZS nr 46 przy ul. Thommeego oraz powiększyć budynek SP nr 341 z oddzia-łami integracyjnymi przy ul. Oławskiej do 12 sal lekcyjnych. Zamierzają też wpro-wadzić zmiany obwodów szkół podstawowych nr 150, 321, 341. W kolejnych latach planuje się zwiększyć liczbę miejsc w oddziałach integracyjnych w trzech szkołach podstawowych nr: 82, 301, 341. Dzielnica chce też odzyskać pomieszczenia w gimnazjum przy ul. Rozłogi 10, które obecnie zajmowane są bez umowy najmu przez Wyższą Szkołę Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki. Sprawa to-czy się już od czerwca 2004 r.

- Odzyskanie pomieszczeń w gimnazjum na Rozłogi jest dla dzielnicy kluczowe. Miasto wygrało obie sprawy w I instancji, natomiast wyroki jeszcze się nie uprawo-mocniły. Obecnie został już wydany nieprawomocny wyrok w I instancji, przyznają-cy rację miastu i nakazujący eksmisję prywatnej uczelni - mówi Krzysztof Zygrzak, rzecznik urzędu dzielnicy.

Po odzyskaniu pomieszczeń obejmujących w sumie ponad 1,8 tys. m2, dziel-nica mogłaby tu utworzyć dodatkowo 20 klas.

Anna Przerwa


W szkole na Oławskiej będzie 12 sal lekcyjnych

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe