REKLAMA

Bemowo

komunikacja »

 

Planują nowe tramwaje na Bemowie, a co z rozgrzebanymi?

  17 września 2013

alt='Planują nowe tramwaje na Bemowie, a co z rozgrzebanymi?'
Czy budowa tramwaju do Starych Babic jest zasadna?

W grudniu poznamy "Ogólną koncepcję perspektywiczną układu sieci tramwajowej w Warszawie", w której zostanie przeanalizowana zasadność i możliwość budowy 80 nowych tras tramwajowych. Wiele z nich mogłoby się pojawić na Bemowie.

REKLAMA

- Po co wydawać pieniądze na analizy nowych tras? Lepiej skończyć te, które leżą i czekają - komentuje pomysł pan Leszek, czytelnik "Echa". - Co z tramwajem na Powstańców? - pyta.

- Wykonanie takiej analizy jest zasadne - przekonują działacze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Jest to podejście kompleksowe, które pozwoli na dokładne przyjrzenie się całej sieci komunikacyjnej aglomeracji warszawskiej - stwierdza Jan Jakiel, prezes SISKOM. - Badanie ma pokazać ogólny kierunek rozwoju tras i zaowocować wstępnymi studiami odcinków, które okażą się najbardziej potrzebne.

- Pod uwagę będą wzięte te trasy, których budowę postulują m.in. organizacje społeczne, władze poszczególnych dzielnic, Zarząd Transportu Miejskiego, Tramwaje Warszawskie oraz samorządy gmin podwarszawskich - tłumaczy Konrad Klimczak z urzędu miasta.

Tramwajem pod miasto

Na liście znalazły się trasy prowadzące także do miejscowości podwarszawskich tj. Piaseczna, Konstancina Jeziornej, Janek, Sochaczewa, Babic, Starych Babic, Izabelina, Łomianek, Marek i Ząbek.

Czy budowa tramwaju do Starych Babic jest zasadna? - Budowanie tramwajów kursujących w głąb oddalonych od centrum osiedli co 10 minut to tendencja, którą obserwujemy w Europie Zachodniej - tłumaczy Jan Jakiel. - Takie podejście się sprawdza, jest to jednak sprawa dość kosztowna. Poza tym zabudowa w tym rejonie jest raczej rozproszona, więc może się okazać, że tramwaj w tym rejonie nie będzie optymalnie wykorzystywany. To wszystko powinna pokazać analiza, ponieważ będą w niej uwzględnione nie tylko sąsiadujące trasy tramwajowe, ale też wszystkie uwarunkowania w okolicy, choćby bliskość rezerwatu Łosiowe Błota i Kampinoskiego Parku Narodowego.

Na liście pojawiło się też kilka tras tramwajowych poprowadzonych w rejony stacji metra. - Generalnie chodzi o to, aby skrócić trasy autobusowych linii podmiejskich. Z okolic stacji metra Mory i Chrzanów w kierunku centrum i innych dzielnic warszawskich wygodny i szybki transport będą mogły zapewnić właśnie tramwaje - uważa prezes SISKOM.

Wstąp do księgarni

Pojedziemy wreszcie Maczka?

Kilka razy pisaliśmy o ulicy Maczka, która jest wspaniałym skrótem z Bemowa w kierunku ronda Radosława i do centrum. Niestety, żadne pojazdy komunikacji miejskiej nią nie jeżdżą. Mieszkańcy prosili o przywrócenie tam linii 406, co okazało się niemożliwe z powodu braków taborowych. Może więc pojedziemy tramwajem? Na liście jest aż kilka wersji tras wiodących Powązkowską i Maczka. - Okolice Powązkowskiej to rejon, gdzie pojawiają się ostatnio nowe zabudowania, więc taka linia może okazać się wkrótce bardzo potrzebna - zauważa Jan Jakiel.

REKLAMA

Powstańców: przetarg jeszcze w tym roku

Choć do opóźnień w planach budowy torowiska na Powstańców Śląskich na odcinku od Radiowej do Górczewskiej zdążyliśmy się już przyzwyczaić, wszystko jest na dobrej drodze - zapewniają urzędnicy.

- Dokumentacja dotycząca przebudowy i remontu podstacji trakcyjnej niezbędnej dla zasilania tej trasy została już przygotowana - mówi Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich. - Na jej podstawie obecnie trwają prace budowlane na podstacji. Po uzyskaniu niezbędnych uzgodnień wystąpimy o zgodę na Realizację Inwestycji Drogowej. W IV kwartale br. ogłosimy przetarg na wykonanie tej inwestycji. Zakładamy, że prace budowlane rozpoczną się na początku przyszłego roku.

kz

Wszystkie analizowane trasy na terenie Bemowa i okolic:

 • Stare Babice - od Kaliskiego, Kocjana, Bolimowską, Hubala-Dobrzańskiego do rynku w Starych Babicach
 • Babice - od ul. Leszno do Sochaczewa (wydłużenie linii tramwajowej od pętli Górczewska w kierunku Starych Babic przez Leszno do Sochaczewa)
 • Sochaczew - do Sochaczewa w przedłużeniu ul. Człuchowskiej
 • Radiowa - od ul. Powstańców Śląskich do Kaliskiego
 • Człuchowska - od Powstańców Śląskich Człuchowską w rejon stacji metra Chrzanów
 • Mory - od Powstańców Śląskich Połczyńską do stacji metra Połczyńska
 • Ryżowa - od Połczyńskiej Dźwigową, Globusową i Ryżową aż do Al. Jerozolimskich
 • Powązkowska - od ul. Stawki, przez Jana Pawła II i Dziką przez Powązkowską, Maczka, Obrońców Tobruku, Piastów Śląskich do Powstańców Śląskich (lub od Maczka do Księżycowej)
 • Powązkowska - od Okopowej przez Powązkowską i Maczka do Powstańców Śląskich
 •  

  REKLAMA

  Komentarze (6)

  # bemowianka

  17.09.2013 13:11

  Te opcje z Powązkowską bardzo mi się podobają :)

  # bemowianka

  17.09.2013 13:32

  I Ryżowa - ekstra pomysł :)

  # bemowianka

  17.09.2013 17:01

  o ryżowej napisała bemowianka bis

  REKLAMA

  # tomek

  18.09.2013 08:03

  Wystarczy wziąć starą mapę sprzed 40 lat i zobaczyć, ile wtedy było linii tramwajowych. I zacząć odbudowywac to, co rozebrano. Na Powazkowskiej jezdzila 10 i 19...

  # bemowianka

  18.09.2013 13:24

  Wzięłam - faktycznie!!! Po co albo dlaczego je zlikwidowano?
  Tamtędy jeździła 10 i 19tka!!!
  Czy może było tak jak z torami tramwajowymi (trakcją elektryczną) na ul. Kasprzaka od Teatru na Woli dalej na zachód. Zlikwidowano na czas remontu a potem nigdy nie odbudowano. Dlatego teraz tory skręcają w stronę zajezdni i ul. Wolskiej.

  # gRwgor

  30.06.2019 21:58

  Do mnie przemawia linia tramwajowa z okolic Kaliskiego, przez Hubala Dąbrowskiego. lub pętli Os. Górczewska na Babice i dalej do Leszna. Tylko trzeba zbudować Tramwaj szybki, tak by był konkurencyjny dla zakorkowanej smrodzącymi samochodami ul. Warszawskiej. Te pojazdy wlewają się potem na Bemowo .
  Stacje metra są w budowie, ale do tego metra trzeba będzie dojechać. Lepiej by to był transport publiczny, niż tysiące samochodów przebijających się przez Bemowo. Teraz nie mają gdzie parkować i rozjeżdżają traniki przy Wola Parku i pod Ratuszem Bemowo.

  REKLAMA

  więcej na forum

  LINKI SPONSOROWANE

  REKLAMA

  Zapraszamy na zakupy

  REKLAMA

  Najnowsze informacje na TuBemowo

  REKLAMA

  REKLAMA

  Top hotele na Lato 2024
  Top hotele na Lato 2024

  Misz@masz

  Artykuły sponsorowane

  REKLAMA

  REKLAMA

  Wyjazdy sportowe
  Wyjazdy sportowe

  Kup bilet

  Znajdź swoje wakacje

  Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

  Polecamy w naszym pasażu

  Wstąp do księgarni

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  Butelki dla dzieci Kambukka
  Kambukka Reno

  REKLAMA

  AMBRA - Twoje Perfumy
  AMBRA - Twoje Perfumy