Plaga kradzieży na Anecinie? Mieszkańcy zaniepokojeni
7 października 2014
Mieszkańcy domów jednorodzinnych na ul. Pomorskiej i całym Anecinie żyją w strachu przed złodziejami. "To jeszcze nie plaga" - uspokaja policja.
Na początku spotkania komendant zaprezentował statystyki przestępczości w dzielnicy. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku popełniono na Białołęce 1308 przestępstw, w tym 1051 kryminalnych, wśród nich 417 kradzieży, 158 włamań, siedem rozbojów oraz trzy bójki i pobicia. Wykrywalność przestępstw wynosi 43,5%. Co ciekawe, nie widać różnicy w skali przestępczości między osiedlami tradycyjnymi a tzw. zamkniętymi, na straży których stoją ochroniarze, kamery i ogrodzenia.
- Statystyki przestępczości i jej wykrywalności na Białołęce nie odbiegają od porównywalnych dzielnic, takich jak Bemowo, Ursynów i Targówek - mówi mł. insp. Ziółkowski. - W porównaniu z poprzednim rokiem widać niewielki spadek przestępczości.
Z ogólnie optymistycznym obrazem nie mogą zgodzić się mieszkańcy Anecina.
- W ciągu roku przy Pomorskiej i w bliskiej okolicy okradziono trzy domy - mówią. - Nie wykryto sprawców żadnego z tych włamań. Nie widać statystycznej różnicy w skali przestępczości między osiedlami tradycyjnymi a tzw. zamkniętymi, na straży których stoją ochroniarze, kamery i ogrodzenia. Jesteśmy zastraszeni przez przestępców, w naszej okolicy nie widać żadnych patroli policji ani straży miejskiej. Jeśli policjanci są niedaleko, to zajmują się tylko kontrolą prędkości na Modlińskiej, w głąb osiedla nie zaglądają.
- Chyba mam już jakąś psychozę - mówi jedna z mieszkanek. - Zaczęłam fotografować obcych - ludzi i samochody, bo boję się, że ktoś prowadzi obserwację.
Policja uspokaja: trzy włamania to jeszcze nie powód do paniki, choć Anecin zostanie objęty zwiększonym nadzorem. Mieszkańcom zaleca czujność, zaopatrzenie się w alarmy i ewentualnie ochronę, pamiętanie o zamykaniu drzwi i okien. I przede wszystkim o zgłaszanie podejrzanych sytuacji, najlepiej bezpośrednio oficerowi dyżurnemu komisariatu przy ul. Myśliborskiej, pod numerem telefonu 22 603-51-30. Gdzie jeszcze i kiedy były włamania do domów na Białołęce. Czekamy na zgłoszenia.
DG