Place zabaw zmienią się nie do poznania?
22 marca 2024
Nowy projekt z budżetu obywatelskiego Woli polega na remoncie kilku placów zabaw, tak aby dzieci mogły bawić się w otoczeniu natury. Poznajmy szczegóły pomysłu za milion złotych.
Robert Buciak w ramach projektu złożonego do budżetu obywatelskiego na 2025 rok proponuje remont kilku wolskich placów zabaw w taki sposób, aby dzieci mogły bawić się w otoczeniu natury, wąchać kwiaty, chodzić boso po kamykach czy bawić się "kuchnią błotną".
Budżet obywatelski w Warszawie
- Do remontu zostały wybrane place zabaw, na których zabawki są wyeksploatowane, a ich wygląd mało estetyczny - wyjaśnia krótko autor.
Na placu zabaw przy Batalionu AK "Parasol" 3 nastąpiłaby wymiana urządzeń na nowe, z naturalnych materiałów, w tym domku z wikliny i toru z pieńków. Co ciekawe, to miejsce jest też wskazane do "naturalnej metamorfozy" w innym zgłoszonym projekcie, więc najprawdopodobniej urzędnicy dopuszczą jeden z tych projektów albo zaproponują ich połączenie.
Metamorfozę ma także przejść plac zabaw na skwerze Jura-Gorzechowskiego. Zmiany miałyby polegać na dodaniu domku z wikliny i stołu z ławkami, a także na dostawieniu drewnianych zwierząt w kręgu. Na placu zabaw przy Złocienia miałaby nastąpić wymiana urządzeń na nowe, a także budowa domku z wikliny i toru z pieńków. Podobne zmiany miałyby dotknąć jeszcze dwa inne place zabaw, przy Bema i Kasprzaka oraz na skwerze Psa Fafika.
Nowości w lasku na Kole
- Każdy taki plac zabaw będzie uzupełniony o urządzenia z naturalnych materiałów, jak drewno, kamień, wiklina i obsadzony roślinami pozwalającymi poznawać różne zapachy. Nawierzchnia placów zabaw również będzie wymieniona na naturalną: piasek, trawa, trociny czy goła ziemia. Każdy plac zabaw będzie dostosowany do ukształtowania terenu, a przez to każdy będzie nieco inny - wyjaśnia autor projektu wycenionego na milion złotych.
Inspiracją dla projektu jest powstały niedawno rekreacyjny teren z naturalnym placem zabaw w lasku na Kole. Zanim projekt trafi pod czerwcowe głosowanie mieszkańców, musi przejść weryfikację formalno-prawną.
MB