Pirania Targówek płynie coraz szybciej
20 kwietnia 2012
- Jesteśmy trzecim klubem w Warszawie, który będzie miał klasy sportowe w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Pniemy się na szczyt w hierarchii Mazowsza - mówi Sławomir Wachnik, założyciel i prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Pirania Targówek.
- Chcemy mieć ciągłość szkolenia. Perspektywy rysują się dobre. Przez krótki okres działalności osiągnęliśmy już pierwsze sukcesy. W roku 2009 zajęliśmy trzecie miejsce w ogólnej punktacji Ligi Mazowieckiej, a w 2011 już pierwsze. Przed dwoma laty nasz wychowanek Konrad Rybak został czterokrotnym wicemistrzem Polski. W zeszłym roku na długodystansowych mistrzostwach Polski Piotr Rosochacki zdobył mistrzostwo, a Konrad Rybak ponownie był drugi. Trenują u nas roczniki od 1998 do 2003 i nawet startując w gronie starszych zawodników zawsze widać nas w czołówce - wylicza prezes.
Klub może liczyć na wsparcie władz dzielnicy oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji Targówek przy ul. Łabiszyńskiej, udostępniającego pływalnię i tory przed lekcjami a także po ich zakończeniu.
- Wiadomo, że dotacje na sport są z każdym rokiem coraz mniejsze, ale doceniamy te 12 tys. zł rocznie z urzędu, chociaż łatwo nie jest, bo samo wynajmowanie basenu dla wszystkich roczników kosztuje 4 tys. zł miesięcznie. Z zatrudnionych trenerów jeden pracuje w szkole, pozostali są u nas na zasadach wolontariatu. Jeśli są akurat w klubie dodatkowe pieniądze, to płacimy za treningi w godzinach popołudniowych. Pirania jest stowarzyszeniem. Opiera się na dobrowolnych składkach rodziców naszych zawodników - opowiada Wachnik.
UKS Pirania Targówek powstał pięć lat temu. We wrześniu 2007 roku w Szkole Podstawowej nr 275 przy ul. Hieronima 2 rozpoczęła działalność klasa sportowa. Na pomysł zorganizowania UKS wpadł Sławomir Wachnik. Pod koniec roku UKS został wpisany do ewidencji i rozpoczął statutową działalność. Pomysłodawca i główny animator przedsięwzięcia został prezesem klubu. Od tej pory zawodnicy UKS Pirania mogli oficjalnie startować w zawodach rangi mistrzowskiej.
Na początku członkami klubu zostali dziewczęta i chłopcy z klasy sportowej (roczniki 1997 i 1998). Przez kilka lat klub prężnie się rozwijał. Obecnie zrzesza blisko 70 zawodników uczęszczających do klas sportowych (także roczniki 1999 i 2000). Na niedawnych zawodach "Od młodzika do olimpijczyka" na basenie Warszawianki młode Piranie wypływały w sumie 11 medali: cztery złote, dwa srebrne i pięć brązowych. Ustąpiły tylko potentatowi, jakim na Mazowszu jest BUKS Białołęka. We wspomnianych zawodach oprócz zawodników z regionu wystąpili młodzi pływacy niemal z całej Polski.
mac