Pięć szkół do likwidacji. Potrzebujemy 6,5 mln zł
14 grudnia 2016
Co czeka budynki bemowskich gimnazjów w 2020 roku, gdy zniknie z nich ostatni uczeń?
Wszystko wskazuje na to, że wprowadzony zaledwie 17 lat temu system szkolnictwa odejdzie do przeszłości już 31 sierpnia. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiada, że w roku szkolnego 2017/2018 powstaną po przerwie VII klasy szkół podstawowych, zaś gimnazja będą stopniowo zamykane.
Czumy 8, Irzykowskiego 1A i Rozłogi 10 na Jelonkach, Andriollego 1 na Bemowie oraz Thommego 1 na Boernerowie - to adresy pięciu bemowskich gimnazjów, których los jest już najwyraźniej przesądzony. 28 listopada wiceburmistrz Błażej Poboży przedstawił swoje pomysły dla Bemowa... w Sejmie, na konferencji "Dobra zmiana w edukacji". Trzy gimnazja (przy Czumy, Rozłogach i Andriollego) mają zostać przekształcone w podstawówki, jedno (przy Irzykowskiego) jest przeznaczone do likwidacji niezależnie od reformy. Najłatwiejszy do rozwiązania jest problem z gimnazjum na Boernerowie, znajdującym się w jednym budynku z podstawówką - zostanie ono "wchłonięte". Według szacunków Pobożego przeprowadzenie tych operacji będzie kosztować 6,5 mln zł.
- Niedawno ponieśliśmy niemałe koszty związane z tworzeniem gimnazjów - przypomina radna Hanna Głowacka. - Przeznaczamy na oświatę ponad 60% budżetu dzielnicy i jest to stale worek bez dna. Jeżeli obliczono, że Bemowo potrzebuje 6,5 mln zł na dostosowanie szkół do zmian, to jest to tylko wstępny szacunek. Tak czy inaczej to kolejne pieniądze przeznaczone na edukację. Mam nadzieję, że rada dzielnicy będzie mogła wkrótce zapoznać się z przygotowanymi zmianami i nad nimi podyskutować.
Dwa z przeznaczonych do likwidacji gimnazjów znajdują się w warszawskiej czołówce. Według rankingu portalu egzaminy.edu.pl Gimnazjum nr 86 im. płk. Ignacego A. Boernera zajęło 15. miejsce w mieście pod względem wyników egzaminów, zaś Gimnazjum nr 81 im. prof. Witolda Doroszewskiego - 29. miejsce. Tymczasem jedyne w dzielnicy LXXVIII LO im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zajęło w najnowszym rankingu "Perspektyw" dopiero 85. miejsce.
Niezależnie od zbliżającej się likwidacji gimnazjów bemowski samorząd pracuje nad budową kompleksu szkoły podstawowej, przedszkola i żłobka, który powstanie do 2019 roku przy Szeligowskiej.
- Reforma nie spowoduje, że w placówkach oświatowych ubędzie dzieci - mówi Głowacka. - Dyskusja o tym, gdzie powinniśmy budować kolejne obiekty, trwa nadal.
(dg)