Pętla tramwajowa przy Modlińskiej powstanie za sześć lat?
9 czerwca 2022
Tramwaje Warszawskie planują zbudować w 2028 roku pętlę tramwajową na rogu Światowida i Modlińskiej, ale bez parkingu P+R.
Przypomnijmy: od września linie tramwajowe 2 i 17 oraz autobusowa 509 dojeżdżają do nowej pętli Winnica, znajdującej się przy Światowida na wysokości Dionizosa. Docelowo główna ulica Nowodworów zostanie przedłużona do Modlińskiej, a przy skrzyżowaniu powstaną druga pętla tramwajowo-autobusowa i parking P+R.
Druga pętla Winnica
W ubiegłym miesiącu podpisana została umowa na budowę przedłużenia Światowida do Modlińskiej oraz drugiego skrzyżowania obu ulic.
Kolejny "dzwon" na niebezpiecznym skrzyżowaniu
Na skrzyżowaniu Modlińskiej i Animuszu doszło w środę 8 czerwca do kolejnej groźnie wyglądającej kolizji, tym razem z udziałem trzech samochodów. Kierowcy twierdzą, że to bardzo niebezpieczne skrzyżowanie a największym problemem jest brak oddzielnej fazy do skrętu w lewo z kierunku Jabłonny w stronę Selgrosa.
Firma Porr otrzyma za swoje usługi ponad 23 mln zł a prace potrwają do listopada przyszłego roku. Nowe jezdnie będą mieć po dwa pasy ruchu z poszerzeniem przed skrzyżowaniem z Modlińską o dodatkowy lewoskręt w stronę w Jabłonny.
W kolejnym etapie powstanie przedłużenie do Modlińskiej także linii tramwajowej. Wraz z nią powstanie docelowa pętla tramwajowo-autobusowa, na którą przeniosą się 2, 17 i 509, ale także linie autobusowe zawracające dziś na Nowodworach. Jak wynika z dokumentów Rady Warszawy przygotowanych na sesję 9 czerwca, etap ten "przewidziany jest do realizacji do 2028 roku".
"Kosmiczny" parking P+R
W jeszcze kolejnym etapie - nie wiadomo kiedy - nad pętlą tramwajowo-autobusową powstałyby kondygnacje mieszczące miejsca parkingowe dla kierowców dojeżdżających z północnego krańca Białołęki oraz Jabłonny. Projektanci przewidują, że konieczna jest budowa 418-607 miejsc. Koncepcja architektoniczna jest zadziwiająca. Na dachu, na który będzie można wjechać rowerem, przewidziano m.in. plac zabaw, pumptrack, boisko do siatkówki, strefę relaksu i trasy biegowe.
- Projekt przewiduje zastosowanie dużej ilości roślinności, która będzie pełnić funkcję m.in. chłodniczą i estetyczną, a także historyczną, ponieważ w okolicy istniały niegdyś winnice - zapowiadał we wrześniu Adrian Wrzesień z Głębocki Studio. - Obiekt utrzymany ma być w jasnej kolorystyce, co dodatkowo pozwala na zminimalizowanie przegrzewania w lecie. Elewacja jest ażurowa, z lameli aluminiowych, a przestrzenie między nimi zajmuje pnąca roślinność. Cała elewacja będzie iluminowana.
(ko)
.