REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

pożegnania

 

Paweł Śpiewak spoczął na cmentarzu żydowskim

  4 kwietnia 2023

Paweł Śpiewak spoczął na cmentarzu żydowskim
źródło: Kancelaria Senatu RP

Socjolog, publicysta i były poseł dr hab. Paweł Śpiewak (1951-2023) został pochowany w niedzielę 2 kwietnia na cmentarzu żydowskim przy Okopowej na warszawskim Muranowie.

Paweł Śpiewak urodził się w 1951 roku w Warszawie jako syn pisarki i tłumaczki Anny Kamieńskiej oraz poety i tłumacza Jana Śpiewaka. W 1973 ukończył studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zmarł Paweł Śpiewak

W latach osiemdziesiątych Paweł Śpiewak działał w NSZZ "Solidarność". Był sygnatariuszem skierowanego do władz komunistycznych apelu naukowców, literatów i publicystów o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami. W 1984 uzyskał stopień doktora na podstawie pracy o amerykańskiej i brytyjskiej myśli liberalnej.

W 2000 został doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia, Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Kim był Paweł Śpiewak?

W wyborach parlamentarnych w 2005 roku kandydował jako bezpartyjny z listy Platformy Obywatelskiej i został posłem z okręgu warszawskiego. Dwa lata później nie ubiegał się o reelekcję. W latach 2011-2020 dr hab. Śpiewak kierował Żydowskim Instytutem Historycznym.

Prywatnie Paweł Śpiewak był ojcem znanego warszawskiego aktywisty Jana Śpiewaka, byłego radnego Śródmieścia.

Dr hab. Śpiewak został pochowany na cmentarzu żydowskim przy Okopowej. Jego grób z pewnością będzie często odwiedzanym miejscem na ogromnej nekropolii, przechodzącej właśnie największe zmiany od dekad.

(jok)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA