Park Powstańców się rozrasta. Zasadzili symboliczne drzewa
27 maja 2022
W sobotę 21 maja park przy Wolskiej wzbogacił się o kolejnych 20 drzew upamiętniających powstańców.
W ramach akcji "Korzenie pamięci" w parku Powstańców Warszawy zasadzono klony i kasztanowce. Przy każdym z 20 drzew stanęła tabliczka z nazwiskiem powstańca, którego historia została wcześniej opowiedziana i nagrana. Są to osoby, których potomkowie zgłosili się do projektu i nagrali swoje wspomnienia o przodku.
Nowy skwer w sercu Woli. Ma być zielonym centrum dzielnicy
Oczekiwana przez mieszkańców budowa skweru Gwary Warszawskiej ruszy prawdopodobnie pod koniec roku. Inwestycja będzie kosztować 5 mln zł.
Drzewa pamięci na Woli
- Jestem pewien, że dzięki takim inicjatywom pamięć o powstaniu, które wybuchło 78 lat temu w stolicy Polski, zawsze będzie żywa. Ten park jest najlepszym tego przykładem. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tym projekcie, a szczególnie rodzinom powstańców. Dziękuję za to, że podzieliliście się swoimi wspomnieniami o przodkach. Bardzo nam zależy na tym aby ta pamięć była przekazywana z pokolenia na pokolenie poprzez opowieści o wartościach, o walce za niepodległość i o tym, czym dla nas jest powstanie - mówił podczas sobotniej uroczystości prezydent Rafał Trzaskowski.
"Korzenie Pamięci" to szereg inicjatyw budujących społeczność potomków powstańców warszawskich. Są to rejestracje rozmów z rodzinami, cykliczne akcje odsłaniania tablic czy doroczne spotkania dla rodzin powstańców.
- Musimy zmierzyć się z tym, co nieuchronne. Powstańcy gasną na naszych oczach a misją całego zespołu Muzeum Powstania Warszawskiego jest nie dopuścić, by zgasła również pamięć o ich życiu, dokonaniach, marzeniach - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zbierają wspomnienia
Oto lista kolejnych uczestników powstania, których dotyczą rodzinne opowieści i przypomina o nich drzewo sadzone w parku na Woli: Władysław Bartoszewski ps. Teofil, Antonina Felicja Mijal s. Tosia, Barbara Bobrownicka-Fricze, Stefan Klaudiusz Dańcewicz ps. Strzała, Stanisław Firchał ps. Wicher, Włodzimierz Galin ps. Pirat, Janusz Gędziorowski ps. Ciemny, Zbigniew Kamecki ps. Zygmunt, Bogdan Korbasiński ps. Meteor, Jan Kluczewski ps. Krawczyk, Stefan Kubiak ps. Gruda, Jan Lutostański ps. Lutek, Wincenty Łuczkiewicz ps. Władek, Eugeniusz Patora ps. Zelówka, Maria Piechotka ps. Marianna, Kazimierz Piechotka ps. Jacek, Zbigniew Pawelski ps. Jastrząb, Zdzisław Rąbiński ps. Rębacz, Krystyna Sowińska ps. Krystyna Biała, Aleksander Tarnopolski ps. Olek, Jan Zarański ps. Zaza i Marian Zarzycki ps. Smok.
Akcja jest cały czas kontynuowana. Każdy potomek powstańca, który wypełni ankietę dostępną na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego, zostanie zaproszony na wywiad. Kolejnym krokiem będzie posadzenie drzewa. Nagrane dotychczas wywiady dostępne są na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na muzealnym kanale na YouTube: www.youtube.com/1944pl.
(dg)
.