Dużo zarzutów do nowej dyrekcji SZPZLO Warszawa-Wawer
26 kwietnia 2023
Po zmianie dyrekcji w wawerskim SZPZLO nie dzieje się najlepiej. Pojawiło się mnóstwo zarzutów pod adresem nowego kierownictwa, w tym wprowadzenie zapisów w kontraktach lekarzy obciążających ich za "nieuzasadnione" zlecanie badań, protekcję w zatrudnianiu nowych pracowników administracji oraz obrażanie samych pacjentów. Póki co, z przychodni odchodzą lekarze...
Poważne zarzuty pod adresem nowej dyrekcji wawerskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej wystosował wawerski radny Andrzej Krasnowolski. Jak przekonuje, po zmianie dyrektora dostęp do lekarzy zmienił się zdecydowanie na niekorzyść.
"Rozwydrzenie i bezczelność wawerskich pacjentów"
- W przychodni przy ulicy Skalnicowej dwóch lekarzy odeszło z pracy, a możliwości porannego kontaktu telefonicznego w celu umówienia wizyty są znikome - zaznacza.
Zbudują parking wyższy od szpitala. Zmieści 700 aut
W warszawskim Aninie narasta konflikt o samochody pracowników i pacjentów instytutu, którym kieruje były minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Auta zastawiają m.in. ulicę Niemodlińską, a planowany na terenie placówki garaż ma być najwyższym budynkiem na osiedlu, co również nie podoba się mieszkańcom.
- Na posiedzeniu komisji społecznej nowy dyrektor oświadczył, że powodem jest, cytuję: "rozwydrzenie i bezczelność wawerskich pacjentów". Szokująca publiczna wypowiedź, po której nie padły wymagane przeprosiny, to jeden tylko aspekt. Drugim jest polityka personalna w lecznictwie w Wawrze. Według moich informacji, w pionie administracyjnym zostało zatrudnionych blisko 30 osób, natomiast lekarze rezygnują z pracy, w związku z umieszczaniem w umowach niedopuszczalnych zapisów - przekonuje radny Krasnowolski. Podobno w nowych kontraktach lekarzy zamieszczane były zapisy, iż dyrekcja będzie dokonywała oceny zasadności zlecanych badań oraz kroplówek, a po stwierdzeniu, że w jej ocenie były one nieuzasadnione - lekarze będą obciążani kosztami tych zabiegów.
- Sytuacja polskiej służby zdrowia jest wysoce niezadowalająca, a dokonywane w Wawrze innowacje służą dalszej degradacji tych tak ważnych społecznie świadczeń - dodaje radny.
Radny z Wawra zadaje pytania
W związku z zamieszaniem dotyczącym nowych zapisów w kontraktach lekarzy radny poprosił o podanie liczby lekarzy, którzy odeszli z ZOZ Wawer nie podpisując kontraktów zawierających nowe warunki. Zapytał także czy prawdziwa jest informacja, że w pionie administracyjnym zatrudnionych zostało 29 nowych pracowników i że w większości pochodzą oni z województwa podkarpackiego, szczególnie z Jasła i Rzeszowa oraz czy prawdą jest, że wobec lekarzy kierowane są zarzuty, iż ich praca jest zbyt kosztowna, bo zlecają pacjentom za dużo, w ocenie nowej dyrekcji, analiz lekarskich, kroplówek oraz realizują nadmierną liczbę wizyt domowych?
Nieprawdziwe zarzuty wobec dyrektora SZPZLO Warszawa-Wawer?
Z informacji przekazanych przez dyrektora SZPZLO Warszawa-Wawer wynika, że nowych umów o pracę nie podpisało trzech lekarzy udzielających świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej. Jednocześnie, w okresie od 1 lipca 2022 roku do 27 marca 2023 roku w SZPZLO Warszawa-Wawer zatrudnionych zostało 20 lekarzy różnych specjalności w tym: 4 ortopedów, 1 okulista, 3 lekarzy medycyny pracy, 1 neurolog, 1 urolog, 1 psychiatra, 3 stomatologów oraz 6 lekarzy POZ.
- W momencie objęcia stanowiska przez obecnego dyrektora, tj. według stanu na dzień 1 lipca 2022 roku, w administracji SZPZLO Warszawa-Wawer zatrudnionych było 29 pracowników. Wraz z przyjęciem nowego regulaminu organizacyjnego, uwzględniającego obszary i działy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania podmiotu, zespół powiększono o 12 pracowników. Aktualnie w administracji pracuje 41 osób - informuje Biuro Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy.
- Dyrektor nie potwierdził, aby jakiekolwiek zarzuty, dotyczące zlecanych badań lekarskich dla pacjentów, były kierowane wobec lekarzy pracujących w podmiocie. Wskazał ponadto, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjent kierowany do poradni specjalistycznej powinien mieć wstępnie potwierdzoną diagnozę oraz diagnostykę wykonaną w tym zakresie - zgodnie z listą badań dostępnych w POZ - wyjaśnia Biuro Polityki Zdrowotnej m.st. Warszawy.
(db)
.