REKLAMA

REKLAMA

Wawer

inwestycje

 

Osiedle Sadul tonie w szambie. Skąd wieloletnie opóźnienia w budowie kanalizacji?

  26 kwietnia 2023

Osiedle Sadul tonie w szambie. Skąd wieloletnie opóźnienia w budowie kanalizacji?
źródło: Facebook/Wodociągi Warszawskie

Wiele nieruchomości na osiedlu Sadul może jedynie pomarzyć o podpięciu do miejskiej oczyszczalni. Jeszcze na długo będą skazani na własne szambo. Skąd wieloletnie opóźnienia i co warszawskie MPWiK robi w tej sprawie?

REKLAMA

- 24 kwietnia 2017 roku ogłoszono przetarg na zaprojektowanie sieci kanalizacyjnej w osiedlu Sadul, zaś 2 miesiące później dokonano wyboru projektanta tej sieci - przypomina radny Rafał Czerwonka i dodaje, że w tym samym roku przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zapewniali, że budowa kanalizacji w tym osiedlu to perspektywa 2-3 lat. Tak się nie stało.. Inwestycje wodno-kanalizacyjne w Wawrze w tym roku. Sprawdź gdzie budują i gdzie będą budować Inwestycje wodno-kanalizacyjne w Wawrze w tym roku. Sprawdź gdzie budują i gdzie będą budować
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie przedstawiło listę posesji, które mają lub w przeciągu najbliższych dwóch lat będą miały możliwość podłączenia posesji do sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Sprawdź, czy się na niej znajdziesz.
.

Osiedle Sadul tonie w szambie

- Od tamtej pory minęło jednak niespełna 6 lat, a większość zadań związanych z budową kanalizacji w osiedlu Sadul wciąż znajduje się na etapie projektowania. Przedmiotowe zadania z tego zakresu przesunięto w związku z tym w aktualnym planie inwestycyjnym na dalszą przyszłość. I tak, budowę kanalizacji w ulicy Paczkowskiej (od Kwidzyńskiej do Mrówczej oraz od nr 4 do 41), Mieleckiej (od Lucerny do Paczkowskiej) oraz Piechurów (od Mrówczej do Chorzowskiej) przesunięto na 2024 rok. Budowę kanalizacji w ulicy Snopowej, Wapiennej (w tym do Wapiennej 2) oraz Gajowej przełożono na 2026 tok. Budowę kanalizacji w ulicy Kwidzyńskiej, Chorzowskiej i Wesołowskiego przesunięto na lata 2030-2031 - wylicza radny, który jednocześnie pyta o powody tak drastycznych opóźnień w realizacji budowy kanalizacji w osiedlu Sadul.

Kup bilet

Warszawskie MPWiK się tłumaczy

Tymczasem przedstawiciele MPWiK bronią się, że na terenie osiedla Sadul prowadzą inwestycje w zakresie rozbudowy sieci kanalizacyjnej dopiero od kilkunastu lat. - Mając na uwadze fakt, iż obszar ten był przez wiele lat obsługiwany przez lokalną oczyszczalnię ścieków będącą własnością podmiotu prywatnego (Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej ZWAR), wiele ulic na tym obszarze, na przykład: Piechurów, Pomiechowska, Wesołowskiego, Paczkowska, Kwidzyńska, Chorzowska, objętych jest już siecią kanalizacyjną o łącznej długości... około 3 km, która obecnie jest eksploatowana przez spółkę - wyjaśnia MPWiK. Aby było to możliwe, miejska spółka wybudowała w latach 2015-2016, kosztem ponad 17 mln złotych, w ul. Lucerny i Mydlarskiej rurociąg, co umożliwiło odbiór ścieków z istniejących kanałów do miejskiej sieci. W kolejnych latach MPWiK, za ponad 5 mln złotych, wybudowało po kilkadziesiąt metrów kanalizacji m.in. w ul. Mirtowej, Jankowskiego, Sumaków, Roli, Osadniczej, Mydlarskiej Węglarskiej i Murarskiej.

Przygotowania pod inwestycje na osiedlu Sadul

MPWiK przygotowało dokumentację projektową oraz uzyskało niezbędne decyzje administracyjne dla budowy kanalizacji w ul. Kwidzyńskiej (na odcinku od ul. Paczkowskiej do Piechurów), w ul. Paczkowskiej (na odcinku od ul. Kwidzyńskiej do Mrówczej) i w ul. Piechurów (na odcinku od ul. Kwidzyńskiej do Mrówczej). Natomiast dla budowy kanalizacji ściekowej w ul. Mieleckiej (na odcinku Lucerny - Paczkowska) oraz w ul. Paczkowskiej 4-41 spółka jest na etapie uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Wymienione inwestycje, mimo wysokiego zaawansowania, nie zostały jednak uwzględnione do realizacji w obecnie obowiązującym planie inwestycyjnym na ten rok. Powód? - Aktualna sytuacja finansowa - wyjaśnia MPWiK.

Które ulice w osiedlu Sadul czekają na inwestycje

W związku z kryzysem gospodarczym dalsze inwestycje na osiedlu Sadul będą rozpatrywane w ramach sporządzania planu na 2024 a nawet na 2026 rok. Jak wyjaśniają przedstawiciele spółki, przesunięcie terminów realizacji wynika z przedłużającego się procesu uzyskania prawa do dysponowania terenem na cele budowlane. W kolejce do realizacji czeka bowiem budowa kanalizacji ściekowej w ul. Wapiennej i Gajowej (odcinek Osadnicza - Paczkowska) oraz w ul. Snopowej (odcinek posesja 17 - Wapienna), w drodze dojazdowej do ul. Wapiennej 2, w ul. Snopowej (odcinek Mydlarska - Wapienna) i w ul. Chorzowskiej (odc. Paczkowska - Piechurów). Na 2030-2031 rok przewidziano budowę kanalizacji ściekowej w ul. Wesołowskiego (odcinek Pomiechowska - Gajowa), w ul. Kwidzyńskiej (odcinek Lucerny - Paczkowska) i w ul. Chorzowskiej (odcinek Lucerny - Paczkowska).

(jr)

.
 

Komentarze (4)

# aik

27.04.2023 16:10

na kanalizacje przez łąki i pola na ulicy Skalnicowej kasa sie szybko znalazla .....przypadek i kto ma tam działki bo ich cena wzrosła znacznie?
okolice Juhasów Borków Brzoskwiniowa Tadżycka itd czekaja lata ....a na Skalnicowej kanaliza jest autobus jest , progi zwalniajaca od razu zamontowane, wszystko na skininie palca....jakos brak "funduszy" jakoś tel ulicy nie dotyka!

# Tęczowy Pride Juzwa

27.04.2023 22:57

Czy ktoś powiadomił odpowiedni instytucje unijny? Bo jeśli nie to trzeba natychmiast zrobić. 10 km od centrum europejskiej stolicy członka Unii europejskiej ludzie toną w g*wnie

# Wredny Kocur

28.04.2023 13:44

Co to za osiedle? Co to za ulice? Przecież to nawet Warszawa nie jest i ja mam się dokładać do jakiegoś sadul? WTF? Do klozetu w Rzeszowie może zaraz?

REKLAMA

# Arpa61

11.05.2023 13:58

Przecież Warszawa ma najwybitniejszego znawcę spraw szambianych, szambolana Platformy Obywatelskiej, Rafalalę? Śpi czy co?
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA