Otwieramy całodobowe ambulatorium
10 lipca 2017
Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku pacjenci z powiatu legionowskiego będą mogli liczyć na 24-godzinną pomoc w leczeniu drobnych ran, zwichnięć, nieskomplikowanych złamań kości, czy też pozostałych, niezagrażających życiu urazów.
Ambulatorium, które w przychodni przy Sowińskiego zamierzają wspólnie uruchomić władze powiatu i Legionowa oraz gmin Jabłonna, Wieliszew, Serock i Nieporęt, ma zgodnie z przyjętymi założeniami udzielać pomocy w nagłych wypadkach, takich jak: złamania, rany wymagające założenia szwów i inne urazy, których zaopatrzenie nie wymaga warunków szpitalnych. W planach jest zatrudnienie chirurgów, w tym dziecięcego, w liczbie pozwalającej na 24-godzinną obsługę pacjentów. Włodarze chcą również, by do dyspozycji ambulatorium była karetka, którą pacjenci wymagający interwencji szpitalnej będą przewożeni do najbliższych szpitali.
Koszty nieznane
Ambulatorium będzie bezpłatne dla mieszkańców. Szczegóły organizacyjne są w tej chwili w fazie ustaleń. Koszty jego działania będą znane najwcześniej we wrześniu. Na razie ustalono procentowy udział w tym projekcie dla wszystkich samorządów. - Porozumienie pokazuje intencje samorządów, jeżeli chodzi o stworzenie ambulatorium 24-godzinnego w Legionowie. Mówi też o partycypacji w kosztach funkcjonowania tego przedsięwzięcia, w którym połowę będzie pokrywał powiat, 25 proc. miasto Legionowo i pozostałe gminy po 6 proc. Trzeba podkreślić, że jest to intencja, do której będziemy przekonywali radnych - przyznał starosta Robert Wróbel.
Nie mamy SOR-u, będzie pogotowie
Kilka lat temu w przychodni "na górce" funkcjonowało już pogotowie ratunkowe. - I dzisiaj chcemy powrócić do tego pomysłu. Uważamy, że ten zakres usług powinien być realizowany na miejscu z tego właśnie powodu, że mieszkaniec Legionowa, Wieliszewa, Serocka, Nieporętu, Jabłonny z każdym nawet najmniejszym urazem, który wymaga interwencji chirurgicznej, musi udać się do Warszawy - mówi Robert Wróbel. Również prezydent Legionowa cieszy się z możliwości stworzenia ambulatorium, choć przez wiele lat wielokrotnie obiecywał mieszkańcom szpital. - NFZ, mimo wielu pism, nie chce czegoś takiego zaoferować mieszkańcom Legionowa w związku z tym wszystkie samorządy powiatu legionowskiego porozumiały się. (...) Chcę podkreślić, że będzie to oferta skierowana tylko do mieszkańców z terenu powiatu legionowskiego. Inni nie będą mogli niestety z niej skorzystać. Dzięki temu unikniemy kolejek, a potrzebujący szybkiej, sprawnej i fachowej pomocy medycznej mieszkańcy powiatu otrzymają niezbędną pomoc - zapewnia Roman Smogorzewski.
Są zadowoleni, ale czują... niedosyt
- Chciałbym, aby ofertę rozszerzono o chirurgię pediatryczną. Borykamy się z zamknięciem chirurgii w Szpitalu Bielańskim, więc myślę, że jest to sprawa pilna - mówi wójt Nieporętu Maciej Mazur. W podobnym tonie wypowiadają się też wójt Jabłonny Jarosław Chodorski, jak i burmistrz Serocka Sylwester Sokolnicki. - Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym ważnym projekcie. Sprawdza się powiedzenie "jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma". A w tym przypadku można powiedzieć, że większa część potrzeb mieszkańców zostanie zaspokojona. Będzie to też mały krok w stronę większego - dalszego projektu, jakim jest szpital - komentuje wójt Wieliszewa Paweł Kownacki.
Ambulatorium na Nowy Rok
- Analizujemy już szczegóły przygotowania oferty, zastanawiamy się także nad potrzebnym personelem - mówi Dorota Glinicka, dyrektor NZOZ "Legionowo". Starostwo od kilku lat modernizuje przychodnię NZOZ w Legionowie. Przed nami kolejny etap zmian. - Projekt architektoniczno-budowlany jest już skończony. Zaraz będzie pozwolenie na budowę i ostatnie skrzydło tego obiektu będzie przebudowane. W nim umieścimy ambulatorium. Przebudowę rozpoczynamy jesienią. Marzy nam się, żeby uruchomić tę usługę już 1 stycznia przyszłego roku - podkreśla Robert Wróbel.
Dariusz Burczyński