REKLAMA

Targówek

różne »

 

Ostatni pawilon Lecha Grobelnego

  10 lutego 2015

alt='Ostatni pawilon Lecha Grobelnego'
Wysockiego 26 - to tutaj znaleziono ciało Grobelnego.

Lech Grobelny, zanim stał się znanym w całej Polsce aferzystą, miał swoją sieć punktów fotograficznych. Ostatnim istniejącym jeszcze miejscem, w którym mieściła się placówka Art-Foto Projekt, jest pawilon przy Wysockiego.

REKLAMA

Lech Grobelny w zasadzie od początków swojej kariery był związany z fotografią. Miał własne studio fotograficzne, a pierwsze duże pieniądze zarobił, sprzedając zdjęcia Jana Pawła II - tak przynajmniej podaje Wikipedia. Potem przyszedł czas na sieć punktów fotograficznych - a trzeba pamiętać (to informacja dla młodszych czytelników), że były to czasy, kiedy zdjęcia robiło się na światłoczułych kliszach, z których dopiero później wykonywane były odbitki na papierze. Ostatnią firmą, którą założył Grobelny przed wejściem w świat ogromnej kasy, był Dorchem z siedzibą przy Wysockiego 26 - firma zajmowała się sprzedażą odczynników chemicznych wykorzystywanych w fotografii.

Później przyszedł koniec PRL - Lech Grobelny założył sieć kantorów wymiany walut oraz Bezpieczną Kasę Oszczędności, która miała zapewnić 300% zysku przy lokatach dwuletnich. W kwietniu 2007 roku przy Wysockiego 26 znaleziono ciało Grobelnego: został zamordowany ciosem noża. Kto to zrobił? Tyle, że przyszło uwolnienie kursu dolara, ruszyła inflacja i patent upadł. Grobelny uciekł do Niemiec. Ludzie, którzy mu zaufali, stracili większość pieniędzy. Po ekstradycji w 1992, Lecha Grobelnego skazano na 12 lat za zagarnięcie ówczesnych 8 miliardów złotych (po denominacji w 1995 roku - 800 tysięcy) z kasy Dorchemu, w 1997 roku Sąd Apelacyjny uchylił wyrok, a sprawę ostatecznie umorzono w 2002 roku. Przedsiębiorca chciał odszkodowania za pięć lat pobytu w areszcie, ale powództwo oddalono.

Czas świetności Lecha Grobelnego minął. Mieszkał w siedzibie Dorchemu, zaczął się staczać - wreszcie w kwietniu 2007 roku przy Wysockiego 26 znaleziono jego ciało: został zamordowany ciosem noża. Kto to zrobił? Nie wiadomo. Sprawców do dziś nie wykryto.

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# pawilonyefekt.pl

03.03.2015 09:40

Proponuje budowę nowego pawilonu. Sprawdź nasze http://projekty pawilonów
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy