"Oratorium Jakubowe" po raz trzeci
26 października 2018
W niedzielę 28 października o godz. 19 w kościele św. Jakuba przy Mehoffera 4 będzie ostatnia okazja w tym roku, aby usłyszeć na żywo "Oratorium Jakubowe" - wyjątkowy utwór Jerzego Cembrzyńskiego do słów Aldony Kraus napisany z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 500-lecia tej tarchomińskiej świątyni.
- Dotychczasowe wykonania w czerwcu i wrześniu zostały przyjęte entuzjastycznie - cieszy się Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, razem z radnym Piotrem Oraczem pomysłodawca przedsięwzięcia. - Za każdym razem bardzo licznie zgromadzona publiczność nagradzała wykonawców owacjami na stojąco, a do fundacji docierały niezwykle ciepłe recenzje.
Utwór składa się z dziewięciu różnorodnych części, które prowadzą słuchaczy od grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela poprzez średniowieczne szlaki pielgrzymkowe aż do Tarchomina. Oprócz partii solowych i chóralnych jest też "Kantyczka" w klimatach ludowych, przywołująca na myśl dawne jakubowe odpusty, czy "Piosenki tarchomińskiej dzieciarni", w której najmłodsi podziękują za "nasz kościół już pięćsetletni" i "za domy, bloki, parki, ogrody".
Kompozycję wykonują znakomici artyści. Partie solowe zaśpiewają Agnieszka Kozłowska z Polskiej Opery Królewskiej oraz Jerzy Sznajder, baryton. Utwór dziecięcy zaprezentują mali soliści z Białołęki - Ewa Bogucka i Adam Sobko. Wtórować im będzie kwartet smyczkowy oraz organy, a także chóry - mieszany Ave, działający przy Fundacji Ave i parafii Narodzenia NMP w Płudach, studencki Camerata Varsovia oraz męski Oktawian. Całość poprowadzi dyrygentka Barbara Hijewska. Nie zabraknie też gawędy o historii świątyni w wykonaniu Bartłomieja Włodkowskiego.
Przed "Oratorium" męska grupa "Jerycho" pod kierunkiem Bartosza Izbickiego - najlepszy polski zespół specjalizujący się w muzyce dawnej i odtwarzający techniki wykonawcze sprzed kilkuset lat - wykona kilka średniowiecznych utworów jakubowych ze słynnej księgi "Codex Calixtinus". To XII-wieczny przewodnik do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela, zawierający pierwsze wielogłosowe śpiewy średniowieczne.
Koncert ma również związek ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. "Oratorium Jakubowe" dedykowane jest bowiem działaczom Straży Obywatelskiej z Tarchomina, która pod egidą aktywnych i zaangażowanych społecznie obywateli Białołęki oraz miejscowego proboszcza organizowała życie pod koniec I wojny światowej i była pierwszym lokalnym samorządem.
Bezpłatne wejściówki na koncert są dostępne w zakrystii kościoła przy ul. Mehoffera 4, można je też rezerwować mailem avetki@wp.pl lub telefonicznie: 608-178-447.
(red)