REKLAMA

Legionowo

Intwerwencja

 

Odbiór śmieci w Legionowie: po pięciu latach wciąż szwankuje

  12 września 2014

alt='Odbiór śmieci w Legionowie: po pięciu latach wciąż szwankuje'

Wciąż jest problem z odpadkami po remoncie czy konieczność pakowania do auta i samodzielnego wywożenia worków z trawą. Co jeszcze należy poprawić w systemie odbioru śmieci w Legionowie?

REKLAMA

- Remontuję swój stary dom. Zdjęliśmy papę, żeby wymienić dach. Oczywiste jest, że skoro płacimy podatek śmieciowy, to miasto powinno zabrać ode mnie te odpady. Okazało się jednak, że o ile z cegłami problemu nie było, to już ze starym pokryciem dachu tak. Papa nie jest przyjmowana w punkcie przy Suwalnej. Nikt nie potrafił mi powiedzieć, gdzie mam ją zawieźć. Dziwić się ludziom, że potem wywożą takie rzeczy do lasu? Przecież to kpina - skarży się czytelniczka.

Jak to faktycznie wygląda? Zagospodarowanie odpadów remontowych (a takim z pewnością jest papa) jest obowiązkiem firmy wykonującej remont. Jeśli jednak wykonujemy go samodzielnie, odpady budowlane można oddać bezpłatnie do punktu przy ul. Suwalnej. Ale - nie wszystkie. Punkt nie przyjmie m.in. papy czy styropianu budowlanego. Rzeczniczka urzędu miasta poradziła, jak można się ich pozbyć: odpłatnie odbiorą je firmy podane w wykazie na stronie urzędu miasta. Żadna z firm nie jest z Legionowa. Na liście figuruje m.in. warszawski Byś czy MPO. Niestety, tyle teorii, bo pani Magda zadzwoniła do MPO i okazało się, że firma papy nie odbierze.

Zielone odpady trzeba zawieźć na Olszankową

Niezbyt szczęśliwie funkcjonuje odbiór odpadów zielonych: śmieciarki przyjeżdżają po nie tylko kilka razy w roku. Niezbyt szczęśliwie funkcjonuje w mieście odbiór odpadów zielonych: śmieciarki przyjeżdżają po nie tylko kilka razy w roku. - Postulaty o zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów zielonych zostały spełnione poprzez uruchomienie specjalnego punktu przy ulicy Olszankowej, który działa od roku - mówi Tamara Mytkowska z legionowskiego ratusza.

Punkt działa trzy razy w tygodniu, a osoby przywożące zielone resztki są zobowiązane udowodnić, że płacą za śmieci. - Nieuczciwością byłoby, żeby osoby nie wnoszące opłaty śmieciowej korzystały z usług systemu. Niestety, takie próby były i należało temu zaradzić, dlatego wprowadziliśmy zasadę legitymowania się ostatnią wpłatą. Zasadniczych zmian w systemie nie przewidujemy - zapowiada Mytkowska.

Tego rodzaju zasada wywraca jednak do góry nogami podstawową zasadę śmieciowej rewolucji: z momentem wprowadzenia podatku śmieciowego to miasto jest przecież właścicielem odpadów. Także i skoszonej przez nas trawy - co więcej, nie może odmówić ich odbioru. Naszą powinnością jest płacenie podatku, a urzędu skuteczne ściągnięcie opłaty. Tu jednak Legionowo nie radzi sobie zbyt dobrze, bo oczywiście nie wszyscy regularnie wpłacają należności za śmieci. Na chwilę obecną jest 1721 kont z zaległościami. W 2013 roku komornik ściągnął... 345 zł (jedna sprawa), a w tym roku 1881 zł od ośmiu osób.

AS

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Tomek

12.09.2014 09:20

"Punkt działa trzy razy w tygodniu, a osoby przywożące zielone resztki są zobowiązane udowodnić, że płacą za śmieci. " to ze punkt działa trzy razy w tygodniu to jedno ale godziny jego funkcjonowania powodują, ze w zasadzie dla osób pracujących działa tylko w sobotę. Po skoszeniu trawy w poniedziałek w sobotę już jest poważny proces gnilny. Druga sprawa udowodnić ze sie płaci to jedno ale Panowie na bramie spisują nasze dane. Jak są one chronione ? Może warto poruszyć te dwie sprawy z Panią rzecznik?

# Victor58

12.09.2014 17:42

Dla mnie system odbioru odpadów zielonych jest istną zieloną pornografią. Czy Urząd obchodzi to czy ja mam kasę na podatki? Nie , jest termin i tyle. A ja jako płatnik mam w d... problemy Urzędu. Oczekuję zabierania odpadów zielonych , zgodnie z Ustawą , oczekuję tego by skoszona trawa była odbierana ode mnie i nie gniła śmierdząca na mojej posesji. Gdzie w ustawie jest mowa o moim transporcie?Żądam odbioru odpadów zielonych jak odbioru odpadów szklanych/plastików na których ktoś robi kasę. Czyli raz na miesiąc. Aha, mam w nosie kompostowniki i robale ze smrodem im towarzyszące.

 Daro

12.09.2014 23:41

A do tej pory co kochani mieszkańcy robili ze skoszoną trawą, co do tej pory robili z odpadami budowlanymi
Wystarczyło popatrzeć na wywożone do lasu odpady po remontach, stare kible, gruz, styropian
Tak w praktyce wyglądało "zagospodarowanie" odpadów

REKLAMA

# Grazka

15.09.2014 16:55

Ale problemu, o którym piszą na http://swiatzdrowiaiurody.pl/zdrowie/artykuly/255,kompleks-malego-czlonka nikt nie ma?

# Artur Pienkowski

22.09.2014 14:05

W Sądzie Rejonowym w Legionowie 15.09. zapadł wyrok z powództwa mieszkanki Legionowa przeciwko PWK Legionowo o uznanie wypowiedzenia umowy przez PWK za nieskuteczne. Sąd przyznał rację odbiorcy i uznał, że wypowiedzenie dokonane przez PWK Legionowo jest bezskuteczne i umowa o ryczałt nadal obowiązuje. 6 października będzie rozprawa następnej klientki PWK Legionowo, która rozlicza się ryczałtem i również jej wypowiedziano umowę. Ona również złożyła pozew o uznanie wypowiedzenia umowy ze strony PWK Legionowo za bezskuteczne.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni