REKLAMA

Targówek

różne »

 

Od zagrożenia do poczucia bezpieczeństwa

  25 sierpnia 2006

Zbliża się koniec wakacji, a zatem jak co roku większość z nas (a w szczególności dzieci) przeżywa powrót do zwykłej codzienności.

REKLAMA


Autor jest wiceprzewodniczą-cym rady dzielnicy Targówek
Mimo tego, że w większości zamieszkujemy w niez-byt komfortowych blokowiskach, to chcielibyśmy, aby nasze życie na Targówku nie było "szarzyzną", ale aby napawało optymizmem i nadzieją na lepsze jutro. Każdy z nas ma pewne, własne wyobrażenie odnośnie tego, co jest najbardziej potrzebne. Chyba słuszne jest powiedzenie, że jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził. Niemniej jednak istnieją sprawy i problemy niekwestionowane przez większość osób. Z reguły, gdy kogoś pytam o takie zagadnienia, to na pierwszym miejscu słyszę odpo-wiedź - "bezpieczeństwo".

Na początku sierpnia znów dowiedzieliśmy się o tragedii, kolejny raz znaleziono bowiem w lasku Bródnowskim ciało zamordowanej kobiety. Niestety mamy jeszcze kilka innych newralgicznych miejsc w naszej dzielnicy jak np. parkingi wokół centrów handlowych, które przyciągają złodziei. Każdy mówi, że jest za mało policji i straży miejskiej oraz, że za dużo przestępców krąży po ulicach. Szczególnie na prawym brzegu Wisły i w naszej dzielnicy "bezpieczeństwo" to nośne hasło.

Cztery lata temu na naszym poczuciu zagrożenia i niepewności Lech Kaczyński opierał swoją kampanię wyborczą. W wyborach na prezydenta Warszawy pokazał, jak na ludzkich lękach i słabościach można zbudować poparcie polityczne. Ciekaw jestem, czy w nadchodzących, jesiennych wyborach którykolwiek z politycznych "iluzjonistów" znów wyciągnie ten sam drażliwy temat niczym królika z kapelusza, bo przecież bez tego "numeru" publika będzie rozczarowana. Prezydent Kaczyński na naszym, czującym niebezpieczeństwo Targówku święcił największe triumfy pod względem rekordów popularności. Nie wiem, czy obecna ekipa wraz z faworytem wyścigu o fotel prezydencki - Kazimierzem Marcinkiewiczem, będzie mówić o zwiększeniu bezpieczeństwa? Swoją drogą byłoby to kuriozalne, bo przecież ich grupa rządzi tu już od czterech lat i jakoś nie słychać głosów zadowolenia ze stanu bezpieczeństwa, jaki nam zapewnili.

Wielu badaczy społecznych podejmuje problem bezpieczeństwa w Polsce od co najmniej kilkunastu lat. Liczne sondaże pokazują, jak rozbieżne bywają opinie tych samych, badanych osób. Otóż na ogólne pytanie, czy czujemy się w Polsce niebezpiecznie w większości odpowiadamy, że tak. Natomiast gdy jesteśmy pytani, czy na naszej ulicy, w okolicy naszego mieszkania jest niebezpiecznie, to już częściej mamy inne zdanie. Znana nam i bliska okolica jest generalnie postrzegana jako bardziej bezpieczna i swojska. Tak jest już od lat i niewiele się w naszej ocenie zmienia, ale sam temat jest "chwytliwy" politycznie w każdych wyborach.

Pamiętam statystyki policyjne jeszcze sprzed poprzednich wyborów w Warszawie. To, co najbardziej mnie wtedy zaskoczyło, to pozycja Targówka w rankingu gmin (obecnie dzielnic). Okazało się, że mieliśmy jeden z najniższych wskaźników przestępczości, a tylko dwie o wiele mniejsze dzielnice uznane zostały za bardziej bezpieczne w świetle danych statystycznych. Statystyka oczywiście nie jest najważniejsza. Liczy się też tzw. poczucie bezpieczeństwa, które wcale tak łatwo się nie kształtuje i wymaga budowania zarówno dobrej atmosfery, jak i realnych działań prewencyjnych. Miejmy nadzieję, że politycy samorządowi nie przesadzą we wzbudzaniu uczuć zagrożenia a skoncentrują się raczej na budowaniu poczucia bezpieczeństwa naszych mieszkańców.

Sebastian Kozłowski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni