REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Puls Warszawy

zdrowie

 

Obowiązkowe szczepienie kotów. Warszawa zagrożona wścieklizną

  3 stycznia 2022

Obowiązkowe szczepienie kotów. Warszawa zagrożona wścieklizną
źródło: Pixabay

Wojewoda Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie dotyczące obowiązkowych szczepień kotów w sześciu wschodnich dzielnicach miasta.

REKLAMA

Wschodnia część Warszawy od ponad pół roku pozostaje obszarem zagrożonym wścieklizną. Pierwszy przypadek choroby odnotowano w lipcu u lisa w Wesołej. We wrześniu wścieklizna została potwierdzona u lisa w Wawrze, w pod koniec października pojawiła się w granicach dzielnicy Targówek.

REKLAMA

Szczepienie kotów obowiązkowe

Aktualnie w strefie zagrożenia wścieklizną znajdują się Wawer, Wesoła, Rembertów, Praga Południe, Wilanów i część Targówka leżąca na wschód od Radzymińskiej (m.in. osiedle Wilno, Elsnerów, Targówek Fabryczny). Na terenie tych dzielnic wojewoda Konstanty Radziwiłł wprowadził obowiązek szczepienia na wściekliznę wszystkich kotów w terminie 30 dni od dnia ukończenia trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co rok od dnia ostatniego szczepienia.

Na podstawie ogólnych przepisów obowiązkowym szczepieniem na wściekliznę objęte są również psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Także w ich przypadku szczepienia należy powtarzać co rok. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł.

REKLAMA

Co to jest wścieklizna?

- Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Jest chorobą śmiertelną - przypominał w maju warszawski ratusz. - U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach na terenie zagrożonym powinny stać czytelne tablice z napisem "Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt". Zabronione jest organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, polowań i odłowów zwierząt łownych, z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki. Psy, koty i inne zwierzęta gospodarskie muszą przebywać w zamkniętych wybiegach.

(dg)

 

Komentarze (6)

# nnn

03.01.2022 16:54

Mój kot się wścieknie. Nie lubi zastrzyków.

# Arpa61

03.01.2022 22:24

@nnn współczuję kotu, pogłaszcz go ode mnie...

# Hshdbrh

04.01.2022 13:34

Czyli przydałby się sanitarny odstrzał kotków które znajdują się poza zamkniętym wybiegiem. Ilu właścicieli pójdzie zaszczepić swoje koty? 1/10? A co z dziko żyjącymi kotkami?

# Dwfeve

04.01.2022 13:40

Jeśli ugryzie cię zwierz to od razu leć się szczepić na wściekliznę. Jeśli wystąpią objawy to jest już za późno. Wirus porusza się nerwami w stronę mózgu.Jesli ugryzienie było blisko głowy to masz mniej czasu na reakcję.

# Antyszur

05.01.2022 22:05

Czy wśród kotów też występują antyszczepy?

# covid = faszyzm

07.01.2022 12:56

Wy lewackie oszołomy i faszyści macie patent na wiedzę, a każdego kto ma inne zdanie potraficie tylko wyzywać, jakie to żałosne.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA