Obowiązkowe szczepienie kotów. Warszawa zagrożona wścieklizną
3 stycznia 2022
Wojewoda Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie dotyczące obowiązkowych szczepień kotów w sześciu wschodnich dzielnicach miasta.
Wschodnia część Warszawy od ponad pół roku pozostaje obszarem zagrożonym wścieklizną. Pierwszy przypadek choroby odnotowano w lipcu u lisa w Wesołej. We wrześniu wścieklizna została potwierdzona u lisa w Wawrze, w pod koniec października pojawiła się w granicach dzielnicy Targówek.
Szczepienie kotów obowiązkowe
Aktualnie w strefie zagrożenia wścieklizną znajdują się Wawer, Wesoła, Rembertów, Praga Południe, Wilanów i część Targówka leżąca na wschód od Radzymińskiej (m.in. osiedle Wilno, Elsnerów, Targówek Fabryczny). Na terenie tych dzielnic wojewoda Konstanty Radziwiłł wprowadził obowiązek szczepienia na wściekliznę wszystkich kotów w terminie 30 dni od dnia ukończenia trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co rok od dnia ostatniego szczepienia.
Na podstawie ogólnych przepisów obowiązkowym szczepieniem na wściekliznę objęte są również psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Także w ich przypadku szczepienia należy powtarzać co rok. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł.
Co to jest wścieklizna?
- Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Jest chorobą śmiertelną - przypominał w maju warszawski ratusz. - U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).
Przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach na terenie zagrożonym powinny stać czytelne tablice z napisem "Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt". Zabronione jest organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, polowań i odłowów zwierząt łownych, z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki. Psy, koty i inne zwierzęta gospodarskie muszą przebywać w zamkniętych wybiegach.
(dg)