Nowy Zachodni. To będzie spektakularna metamorfoza
22 maja 2020
To jeden z warszawskich kontraktów dekady. Budimex otrzyma za przebudowę dworca kolejowego aż 2,4 mld zł brutto.
18 maja PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały, że za przebudowę Dworca Zachodniego będzie odpowiadać Budimex. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na lipiec. Do tego czasu Urząd Zamówień Publicznych przeprowadzi wymaganą procedurę i pozyskane zostaną niezbędne do rozpoczęcia robót dokumenty.
Przebudowa linii średnicowej
- Modernizacja stacji Warszawa Zachodnia rozpoczyna przebudowę linii średnicowej - zapowiada prezes Ireneusz Merchel. - To inwestycja, która zapewni w Warszawie na linii średnicowej wygodniejsze i sprawniejsze podróże. Warszawa Zachodnia będzie dostosowana do rosnących potrzeb pasażerów i zwiększy rolę kolei w systemie komunikacji stolicy, aglomeracji i kraju.
Warszawa Zachodnia to najruchliwszy węzeł kolejowy w Polsce. Średnio na dobę przez stację przejeżdża około 1000 pociągów pasażerskich aglomeracyjnych, regionalnych, dalekobieżnych krajowych i międzynarodowych. Podczas przebudowy perony zostaną zadaszone, powstaną ruchome schody i windy przystosowane do przewozu wózków i rowerów. Powstanie także dodatkowy peron od strony Tunelowej.
Kładka na Ochotę
Przy okazji przebudowy powstanie także kładka dla pieszych, która połączy Wolę i Ochotę. Całkowicie zmieni się przejście podziemne, które zostanie wydłużone do peronu 8 i poszerzone oraz połączone z przestrzenią poczekalni i kas biletowych. Pod przejściem dla pieszych, na poziomie -2, zostanie wybudowany tunel, który umożliwi budowę nowej linii tramwajowej z Woli na Ochotę.
Zmieni się także układ torowy, dzięki czemu będzie możliwy przejazd pociągów z linii obwodowej na linię radomską i stworzenie bezpośrednich połączeń Piaseczno - Legionowo i Legionowo - Lotnisko Chopina. Przebudowanych zostanie około 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna.
Dworzec Zachodni - kiedy przebudowa?
Prace na dworcu rozpoczną się w sierpniu i potrwają do 2023 roku.
(LM)