REKLAMA

Białołęka

drogi

 

Nowodworska: wolę dostać mandat niż dać się zabić

  31 marca 2014

Nowodworska: wolę dostać mandat niż dać się zabić

Ulice Nowodworska i Odkryta, oddane do użytku po latach kapitalnego remontu w 2010 r., to jeden z głównych ciągów komunikacyjnych dzielnicy. Dynamicznie rosnąca liczba mieszkańców sprawia, że ruch pieszy, rowerowy i samochodowy jest coraz większy.

REKLAMA

Niestety, w obecnej sytuacji z remontu Nowodworskiej mogą być zadowoleni tylko kierowcy. Równy asfalt, szerokie pasy ruchu i bardzo długa prosta to wymarzone warunki do jazdy.

Dla niektórych aż za bardzo wymarzone, czego skutkiem było postawienie w tym miejscu fotoradaru, mającego utemperować niepokornych. Na Nowodworskiej i Odkrytej progów nie będzie Na Nowodworskiej i Odkrytej progów nie będzie
Mieszkańcy ulic Nowodworskiej i Odkrytej chcieliby, aby na tych ulicach zamontować progi spowalniające i wprowadzić ograniczenie prędkości do 40 km na godzinę. Władze dzielnicy sprzeciwiają się temu pomysłowi.

Jak na Nowodworskiej czują się piesi i rowerzyści?

Zapytałem o to panią Annę, którą spotkałem, gdy lawirowała swoją "holenderką" po wąskim chodniku, pośrodku którego stoją latarnie i drewniane słupy.

- Wiem, że nie mogę tu jeździć chodnikiem, ale wolę dostać mandat, niż dać się zabić. Fotoradar może zmusza kierowców do wolniejszej jazdy, ale nie zmusza do zachowania odstępu przy wyprzedzaniu rowerzysty [wymagany jest minimum metrowy odstęp - przyp. red.]. Kierowcy jeżdżą tutaj tak, jakby byli sami na świecie.

Potwierdza to idąca z dzieckiem w wózku pani Alicja, z którą czekam na przejściu dla pieszych, licząc aż ktoś się zatrzyma. Zatrzymuje się jedenasty kierowca.

- Tutaj obok jest przedszkole, tam następne, niedaleko plac zabaw - pokazuje moja rozmówczyni. - Dużo kobiet chodzi tędy z małymi dziećmi, z wózkami, starsi ludzie chodzą do kościoła. Chodnik jest wąziutki, samochody pędzą metr od ludzi. Wariantu z jednokierunkową jezdnią nie brano pod uwagę przy projektowaniu przebudowy i nie przeprowadzono ekspertyz na ten temat.

Chodnik na Nowodworskiej rzeczywiście jest wąski (miejscami ma mniej niż dwa metry), a bywa jeszcze zastawiony przez parkujące na nim samochody. Dodatkowo co kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów faluje on jak wzburzone morze (przecinają go wyjazdy z posesji), a w niektórych miejscach tkwią w nim drewniane słupy linii niskiego napięcia i latarnie.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Nowodworska? "To była wiejska ulica"

- Nowodworska była kiedyś projektowana jako wiejska ulica, biegnąca wśród zabudowy jednorodzinnej - mówi Piotr Smoczyński, wiceburmistrz Białołęki. - Jest tak wąska, że to cud, że udało się zbudować chodnik na całej jej długości. Największym problemem były słupy niskiego napięcia, należące do RWE. Gdybyśmy chcieli je przesunąć, musielibyśmy zrobić to na własny koszt. Dzielnicy nie było na to stać. Cała przebudowa została wykonana niewielkim kosztem. Zależało nam na ulicy, która obsłużyłaby ruch z nowych osiedli - dodaje. Nie zgadza się z opinią, że powstała w ten sposób droga jest tylko dla kierowców.

- Oczywiście, że kierowcy są tam uprzywilejowani - komentuje Stanisław Biega z Zielonego Mazowsza. - Rozwiązaniem obaw pieszych i rowerzystów byłoby fizyczne uspokojenie ruchu, np. dzięki wyniesionym przejściom dla pieszych czy specjalnym progom zwalniającym, umożliwiającym przejazd autobusu. Zastosowano takie np. na Bemowie na ulicy Obrońców Tobruku. Gdyby projekt Nowodworskiej powstawał według norm europejskich, właśnie tak by się stało. Nowodworska to typowa ulica lokalna, na której samochody nie powinny mieć priorytetu. W ostateczności mogłaby być jednokierunkowa.

Wariantu z jednokierunkową jezdnią nie brano pod uwagę przy projektowaniu przebudowy i nie przeprowadzono ekspertyz na ten temat.

- Jednokierunkowa Nowodworska oznaczałaby korki na Światowida - mówi wiceburmistrz Białołęki.

Jezdnia na Światowida ma zostać w najbliższym czasie poszerzona. Być może oznacza to nadzieję na bardziej przyjazną pieszym Nowodworską?

Dominik Gadomski

.
 

Komentarze (12)

# mieszkaniec_

31.03.2014 10:04

Stek bzdur i kłamstw. Nowodworska posiada bardzo szeroki chodnik po zachodniej stronie i dość wąski po wschodniej. Zresztą widać to na zdjęciu po prawej stronie. A samochody nie są tam ani uprzywilejowane, ani też nie powodują zagrożenia. Wyrazy uznania dla tych, którzy przerobili tą niegdyś dziurawą ścieżynkę w porządną drogę.

# gosc

31.03.2014 12:55

Ten "bardzo szeroki chodnik" jest poprzecinany obniżeniami wyjazdów z posesji i wiecznie zastawiony samochodami. Skoro samochody nie powodują tam zagrożenia, to dlaczego ustawiono fotoradar.

# norbitek

31.03.2014 13:31

Samochody może i nie są tam uprzywilejowane. Ale przy takiej ich ilości to powinny być światła. Albo ruch przekierowany na Światowida. Jak porównacie ruch na obu ulicach z rana to widać, że na Nowodworskiej samochody jadą "ciurkiem". Jest ich tyle, że jak z rana chcę przejść na przejściu na drugą stronę, to na siłę wchodzę na przejście i wymuszam zatrzymanie samochodów. Inaczej nikt się nie zatrzyma. Na Światowida nawet bez świateł można w poprzek przechodzić gdzie się chce i jak się chce. Główny ruch to tam autobusy robią.
A jeszcze jak zmienili pierwszeństwo na Mehoffera to nie dziwię się kierowcom, że wolą jechać stałym tempem zamiast na Światowida wpaść na czerwoną falę. Bo tak się tam teraz jeździ.
Mam nadzieję, że po poszerzeniu Światowida, coś się zmieni. Ja jestem z jednokierunkową (w stronę centrum) Nowodworską.

REKLAMA

# mieszkaniec_

31.03.2014 13:35

A dlaczego stawia się fotoradary w tym kraju? Przecież nie ze względów bezpieczeństwa.
No i tą masę samochodów, co to niby wiecznie zastawia chodnik, też doskonale widać na zdjęciu, prawda? Podobnie jak te nie-do-pokonania wyjazdy z posesji. Ogarnijcie się ludzie, tam przecież NORMALNY chodnik jest i bez problemu się po nim chodzi (również z wózkiem - a chodzę często).

# Ekoterorysta

31.03.2014 22:14

Zielone Mazowsze to jednak banda k.... Proponuje przychylić się do wniosku i zrobić Nowodworską jednokierunkową albo lepiej przebić ja na ścieżkę rowerową i dla hulajnóg dla tego k......

# cobra22

31.03.2014 23:15

za mało kontroli radarowej, w godz. porannych powinna stać policja i wyłapywać tych głupków co wyprzedzają na przejściach dla pieszych

REKLAMA

# Babe.blue

01.04.2014 11:42

A ja mam wrażenie, że to artykułów na zamówienie żeby za wszelką cenę uzasadnić poszerzenie Światowida.

# ana

01.04.2014 12:45

Zgadzam sie z opiniami ze i Nowodworska i Odkryta jezdzi sie za szybko. Odkryta na calej dlugosci ma bardzo waskie chodniki, slupy...
Gdzie stoi radar?

# cobra22

01.04.2014 21:39

nigdzie i to jest błąd, gdzie ta straż, najlepiej stanąć z fotoradarem przed Kowalczyka

# Alfista

01.04.2014 23:00

"to na siłę wchodzę na przejście i wymuszam zatrzymanie samochodów."
Przypominam, że pieszy przechodząc przez przejście dla pieszych ma pierwszeństwo, więc niczego nie wymusza. To kierowca ma obowiązek ograniczenia prędkości i w razie potrzeby zatrzymania pojazdu. Pieszy nie może tylko wejść bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd (chodzi o sytuację w której kierujący nie zdąży zahamować).
Jestem nie tylko kierowcą, ale i pieszym i znakomicie znam te sytuację z obydwu perspektyw.

# kcin

05.04.2014 20:51

Jak słyszę "progi zwalniające" i "wyniesione przejścia"... Co z tego, że będzie mniej wypadków spowodowanych przez pędzących kierowców, skoro będzie więcej związanych ze zużyciem aut, a karetki i straż pożarna będą nie tylko szybciej się niszczyć, ale i nie dojeżdżać na czas.

# prud

27.06.2014 13:01

Jednokierunkowa OK, ale najpierw dla mieszkańców musi być zrobiona porządna droga "Łączącą" Światowida z Odkrytą przy Biedronce i skateparku.
To jednak nie zmniejszy ruchu ani prędkości samochodów -a może nawet prędkość wzrośnie skoro nie będzie zagrożenia "czołówką"
Dlatego w przyszłorocznym budżecie partycypacyjnym zmierzam jako mieszkaniec i użytkownik przedszkola złożyć projekt instalacji progów takich jak na ul Tobruku lub "podniesienia" przejść dla pieszych. Nie przewiduje problemów z podpisami
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023