REKLAMA

Wola

przestrzeń miejska »

 

Nowe rzeźby w Warszawie? To pomysł mieszkańców

  16 lutego 2024

alt='Nowe rzeźby w Warszawie? To pomysł mieszkańców'
źródło: bo.um.warszawa.pl

Czy Muranów Południowy potrzebuje plenerowych rzeźb? Do takiego wniosku doszło dwóch pomysłodawców, którzy złożyli swój projekt do budżetu obywatelskiego Woli. Do czego miałyby one nawiązywać i gdzie mogłyby stanąć?

REKLAMA

- Umiejscowienie rzeźb plenerowych ma przyczynić się do podniesienia wartości estetycznych wolskich przestrzeni zabytkowego osiedla Muranów Południowy. Projekt ma nawiązać bezpośrednio do założeń projektowych twórców osiedla, takich jak architekt Bohdan Lachert i rzeźbiarz Jerzy Jarnuszkiewicz - wyjaśniają Rafał Kowalczyk i Hubert Malczewski.

Więcej rzeźb w Warszawie

W ramach swojego projektu wycenionego na 150 tysięcy złotych proponują ustawienie rzeźb plenerowych na skwerze Bohdana Lacherta, skwerze Józefa Rotblata, alei Strzałkowskiego lub zieleńcach przed wejściem do Liceum Plastycznego na Smoczej, przy przedszkolu na Nowolipki 21c, przy przedszkolu na Nowolipie 31a, przy Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy Nowolipie 25b lub zielonym podwórku przy Smoczej 24. Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.

- W projektowaniu powojennego osiedla Muranów Południowy duży nacisk kładziono na małą architekturę (np. ławki, fontanny) oraz rzeźby plenerowe (nawiązujące tematyką do podwórkowych pawilonów, jak przedszkola, żłobki, urzędy). Niestety większości założeń nie udało się zrealizować. Po latach zniszczono też część tych już istniejących. Pośrodku osiedla funkcjonuje Liceum Plastyczne, którego potencjał można wykorzystać we wspólnej przestrzeni. Mamy też chętną do współpracy pracownię rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace młodych twórców szkół artystycznych lub wyłonione w konkursie rzeźby starszych artystów mogłyby stanąć na zieleńcach. Prace powinny nawiązywać do tematów proponowanych przez twórcę osiedla - Bohdana Lacherta, jak np. troska o dziecko, wiedza - nauka, więź społeczna, sport, pokój, fauna - wyjaśniają projektodawcy.

Projekt ocenią teraz urzędnicy. Jeśli dadzą zielone światło, trafi on pod ocenę mieszkańców w czerwcowym głosowaniu nad budżetem obywatelskim Woli na 2025 rok. Ewentualna realizacja już w przyszłym roku.

DB

.
 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Borewicz

18.02.2024 19:38

Matko, a cóż to za paskudztwo i to za 150 tysięcy. To chyba jakaś wizualizacja przybyszów z obcej planety lub rodem z jakiegoś filmu o duchach. W tym mieście to już totalnie niektórzy odlecieli w kosmos intelektualny. I to w sytuacji, gdzie brak jest kasy na elementarne potrzeby typu sprzątanie skwerow, grabienie zalegających od 2 lat liści, naprawy chodników etc. Jak zwykle ktoś ze znajomych królika jest w potrzebie i musi zarobić. Ciekawe czy któryś z pomysłodawców kupilby to coś za 150 tysięcy i postawił u siebie w swoim prywatnym ogrodzie. Alez skąd. Poza tym czy jest na to zgoda konserwatora zabytków? Osobiście złożę wniosek o usunięcie tego czegoś jeśli to ohydztwo się pojawi. Ciekawe jak się wówczas z wydatkowania środków publicznych wytłumaczy ów ktoś. Trzeba zwyczajnie reagować na tego rodzaju "pomysły". Presja ma sens, bo to co się zaczyna dziać z szastaniem publicznego grosza na delikatnie mówiąc wątpliwe pomysły to przechodzi ludzkie pojęcie. Tu bardziej pasuje do tego czegoś określenie Inwazja kosmitów na Muranów lub atak duchów. Kto to wymyślił - nagroda Nobla pewną.

# Mirka

19.02.2024 12:49

Zgadzam się z #Borewicz. Po co to komuś? Czy naprawdę nie ma pilniejszych potrzeb, tylko stawiać coś takiego? Niech sobie postawią na prywatnym terenie, na własnej działce, a nie publicznie.

# Brylowska

21.02.2024 16:22

Rzeźba plenerowa - fajna sprawa. Ale takie balasy? :(

REKLAMA

# panopticon

03.03.2024 16:41

Ludzie ,
życie to nie jest tylko jedzenie, picie, zakupy i jazda samochodem , niech wreszcie młode i starsze społeczeństwo ma w okół siebie prace artystów, czystość i uprzejmość , to wpływa na harmonię życia nie tylko w mieście , niech młodzi artyści mają możliwość zaistnieć, rynek rzeźby na polskim rynku prawie nie istnieje... nie żyjcie tylko bułkami!!!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe