REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Grobowiec i malowidła Nowosielskiego uratowane

  15 lutego 2024

alt='Grobowiec i malowidła Nowosielskiego uratowane'
źródło: Dzielnica Wola

Na terenie cmentarza prawosławnego na Woli zakończyły się dwie ważne renowacje: remont zabytkowej kaplicy grobowej i konserwacja malowideł Jerzego Nowosielskiego znajdujących się w cerkwi św. Jana Klimaka.

REKLAMA

Od 2018 roku ratusz systematycznie prowadzi prace konserwatorsko-remontowe na terenie cmentarza prawosławnego na Woli. Licząca 13,3 ha nekropolia została otwarta w 1841 roku, natomiast znajdująca się na jej terenie cerkiew św. Jana Klimaka - w 1905 roku. Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.

Remont zabytków w Warszawie

Oba obiekty są zabytkowe i wymagają sporych nakładów pracy, aby utrzymać je w należytym stanie. Dodatkowo na terenie cmentarza znajduje się wiele cennych grobowców, o które trzeba regularnie dbać. Niedawno zakończono dwa rozpoczęte w 2023 roku zadania inwestycyjne, na które dzielnica otrzymała pieniądze z budżetu miasta.

Pierwszym był kompleksowy remont grobowca rodziny Istominów, który zdobi charakterystyczna wieża z pięcioma kopułami. Zbudowana w stylu bizantyńskim, zabytkowa kaplica jest jedną z większych budowli znajdujących się na terenie cmentarza. W ramach prac oczyszczono dekoracyjne okładziny z piaskowca, a także uzupełniono ubytki i zlikwidowano pęknięcia.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Cerkiew św. Jana Klimaka w remoncie

Prace konserwatorskie były też prowadzone w dolnej cerkwi św. Jana Klimaka, gdzie zajęto się pracami wybitnego malarza, rysownika i scenografa Jerzego Nowosielskiego. Mistrz wykonał je w 1956 roku i w latach 1977-1979, a ich styl nawiązuje do malarstwa bizantyńskiego.

Dzieła przeszły kompleksową renowację wraz z retuszem malarskim, dzięki czemu pozostaną w dobrej kondycji przez długie lata. Na remont kaplicy dzielnica otrzymała 160 tys. zł dofinansowania z miejskiej kasy, natomiast konserwacja prac Jerzego Nowosielskiego została wsparta kwotą 300 tys. zł.

MB

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe