REKLAMA

Wawer

drogi »

 

Nowe rondo przy Trakcie Lubelskim: drogowy bubel?

  22 listopada 2013

alt='Nowe rondo przy Trakcie Lubelskim: drogowy bubel?'

- Wybudowali mi rondo przy samym wjeździe na posesję - opowiada pan Bogdan, mieszkaniec osiedla Zerzeń. - W początkowych planach rondo miało być usytuowane kawałek dalej - tam, gdzie jest puste pole. A w końcu wybudowali je pod moim domem! Nie mam jak wyjechać samochodem, bo od razu staję na rondzie. Gdzie mam się zatrzymać, kiedy chcę zamknąć bramę? Co będzie, jeśli ktoś mnie oskarży, że tamuję ruch? Kto wymyślił taki bubel? - pyta.

REKLAMA

Czytelnik opisuje nowo wybudowane rondo przy Trakcie Lubelskim i Bronowskiej. Od samej jezdni ronda do bramy wjazdowej jest tu dokładnie 130 cm. Projektant zadbał nawet o podjazd do posesji pana Bogdana - jest on wyłożony czerwoną kostką. Reszta chodnika - zwykłymi jasnymi płytami.

Naruszono zasady bezpieczeństwa

- Takie usytuowanie ronda jest po prostu niebezpieczne. Naruszono rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 2 marca 1999 roku - mówi pan Bogdan. - Naruszone są zasady bezpieczeństwa, chodnik jest zbyt wąski, a przy wjeździe do garażu nawet nie ustawiono znaku ostrzegawczego. Jak będę wyjeżdżał z bramy, inni kierowcy mogą mnie nie widzieć. A jak będę chciał wjechać na posesję, zatamuję cały ruch na rondzie! Poza tym moje manewry będą w ogóle niezrozumiałe dla innych kierowców - tłumaczy właściciel posesji. - Nie chcę, żeby przeze mnie doszło do tragedii.

Film, prezentujący wyjazd pana Bogdana z posesji, dostępny jest po kliknięciu tutaj.

Wstąp do księgarni

Zatoczka niepotrzebna

Rondo otwarto niedawno, więc samochodów nie ma tu na razie wiele, ale z każdym dniem ich przybywa. Ciekawe sytuacje można zaobserwować już dziś. Sam środek ronda został otoczony półpłaskim krawężnikiem. Zabieg ten stosuje się w miejscach, gdzie uliczki są wąskie i wiadomo, że niektóre samochody nie będą się mieścić. W praktyce jadące Traktem Lubelskim autobusy i ciężarówki cały czas jadą samym środkiem ronda. W ogóle nie wjeżdżają w jego wschodnią "zatoczkę". Wszystko po to, aby samochody ciężarowe i autobusy mogły najeżdżać na nie kołami.

W praktyce jednak jadące Traktem Lubelskim autobusy i ciężarówki cały czas jadą samym środkiem ronda. W ogóle nie wjeżdżają w jego wschodnią "zatoczkę", przy której usytuowana jest posesja pana Bogdana. Z kolei piesi, którzy nie chcą wchodzić na jezdnię, muszą iść wąskim chodnikiem tuż przy bramie (która może się w każdej chwili otworzyć). Zatoczkę po wschodniej stronie ronda można by zlikwidować, bo nikt z niej nie korzysta. Mógłby tu powstać szeroki i wygodny chodnik - mówią mieszkańcy.

- Kto zaprojektował to rondo? I kto zaakceptował taki projekt? - pyta pan Adam, inny mieszkaniec. - Ronda buduje się dla kierowców i dla bezpieczeństwa pieszych, a nie dla projektanta!

Inwestor przebudowy Traktu Lubelskiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, mówi krótko: - Przebudowa Traktu Lubelskiego posiada wszelkie stosowne uzgodnienia, jakie są wymagane dla tego rodzaju inwestycji. Wszelkie zagrożenia zostaną zminimalizowane po zakończeniu prac drogowych i przywróceniu normalnej organizacji ruchu - zapewnia Marzena Wojewódzka z MPWiK. - Projekt przebudowy ronda został w pierwotnej wersji uzgodniony ze wszystkimi instytucjami biorącymi udział w procesie przebudowy. Wszelkie swoje wnioski w tej sprawie mieszkańcy mogą kierować do Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym.

kz

 

REKLAMA

Komentarze (21)

# wwwwwwwwww

22.11.2013 18:56

jacy ludzie taki kraj

# człowiek z księżyca

22.11.2013 19:43

Jakie fajne skrzyżowanie z kółkiem w środku skrzyżowania. To kólko jest zapewne dla ozdoby jezdni.

# dajan55

23.11.2013 11:55

No cóż !? - Panie ale jak TANIO !!!. Po prostu okazja i projekt i wykonanie - a reszta ? .... po nas chociażby potop jak kiedyś inni rządzący mówili !!!

REKLAMA

# Obiektywny

23.11.2013 16:30

To kara za ten SYF REKLAMOWY i szpecenie okolicy, wstyd panie Bogdanie!!! W domu też ma Pan taki burdel reklamowy?

# Precz z reklamą!

23.11.2013 23:58

Ten cały nieszczęśliwy PAN BOGDAN to jakiś biedak, skoro nie stać go na zamontowanie estetycznych reklam na szpetnym ogrodzeniu swojej posesji.

# dodwochwyzej

24.11.2013 14:09

Do dwoch poprzednikow. Gowno was obchodzi czy P. Bogdan jest biedny czy bogaty i jak zarabia na zycie wy jeb*ane peda*ly. To wy swoimi osobami szpecicie ulice. Konfidenci wdupe jeb*ni. Pseudo bogacze ze sloikami w bagazniku!!!

REKLAMA

# Ewelina z Koszalina

24.11.2013 20:01

A skąd wiesz, że oni są
#dodwochwyzej napisał(a) 24.11.2013 14:09
jeb*ane peda*ly.
?

# Fifty

25.11.2013 00:04

1. Rondo zaprojektowano fatalnie....i rzeczywiście nie spełnia wymagań Rozporządzenia (lokalizacja zjazdów w rejonie wpływu skrzyżowania jest niedozwolona). Chodnik także jest za wąski.
2. Jest to mini rondo z wyspą przejezdną i właśnie ze względu na to że jest nieduże projektuje się przejezdną wyspę! Sposób ruchu pojazdów o większych gabarytach (tak jak pokazano na zdjęciach) jest całkowicie poprawny!

# Przygodny

25.11.2013 11:38

To jest informacja o bublu drogowym a nie o reklamie. To nie ten dział! To do Obiektywnego i "Precz z reklamą". Nie słyszałem by tam była agencja reklamowa. Za wygląd reklamy odpowiada jej właściciel. Mam radę dla mieszkańców tej posesji - proponuję często wyjeżdżać i zatrzymywać się na rondzie zamykając bramę. To na pewno pomoże wymusić poprawki tego knota drogowego.

REKLAMA

# al123

25.11.2013 13:17

Kolejne rondo bubel w Wawrze...

# Ewelina z Koszalina

25.11.2013 14:06

Rondo z wyspą przejezdną ? W d.... z takimi rozwiązaniami. Jedno przeczy drugiemu. Albo rondo albo normalne T-skrzyżowanie lub X-skrzyżowanie jeśli brak miejsca na prawdziwe rondo. Dochodzę do wniosku, że w Polsce jest coraz więcej "mądrych inaczej".

# szipaz

27.11.2013 08:30

Jego ogrodzenie, jego reklama choć faktycznie paskudna. Nie zmienia to faktu, ze rondo w praktyce nie jest rondem, a wjazd super. Pan Bogdan zapewne nie raz usłyszy parę ciepłych słów wyjeżdżając lub wjeżdżając na własną posesję.
Po kilku skargach ustawią mu jeszcze znak zakazu zatrzymywania, jak będzie blokował i mandaty się posypią. :)
A czy nie prościej byłoby napisać pismo do urzędu, na dofinansowanie zmiany tej zardzewiałej bramy, na bramę otwieraną zdalnie z pilota? Kłopot w zasadzie by zniknął. Wystarczy odrobina chęci a nie narzekactwo.

REKLAMA

# Lutek

27.11.2013 17:59

Skoro kierowcy autobusów i innych pojazdów towarowych nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego o ruchu okężnym to należy to skrzyżowanie traktować jako zwykłe skrzyżowanie drogowe a w linii prostej od strony pana Bogdana ustawić dużo słupków wygrodzeniowych z przerwą na wjazd i wyjazd do/z jego bramy.

# miłośnik_motyk

29.11.2013 14:32

Nie ważne czy pan Bogdan jest szczęśliwy czy nie. Projektant z pracownikiem zatwierdzającym po stronie inwestora powinni teraz na własny koszt zrobić mu bramę elektryczną, serwisować ją i jeszcze założyć dla niej oddzielne przyłącze elektryczne za które sobie będą płacić.

# sadul

29.11.2013 21:40

To nie wasza sprawa co ma na ogrodzeniu naklejone, może sobie równie dobrze napisać d...pa. Przecież tu chodzi o durne wykonanie ronda. Jak się ma reklama na płocie do bezpieczeństwa w tym rejonie?

 Pluto

30.11.2013 07:30

Reklamy? co ma piernik do wiatraka. ciekawe co powiesz jak sobie rozpiepszysz auto przez otwierającego bramę.

# Lutek

30.11.2013 12:39

Widzisz więc Pluto, że rondo w tym miejscu to istna paranoja urzędnicza.

# Marcjan

08.12.2013 09:44

Reklamy w tym miejscu winny być zabronione-tylko rozpraszają uwagę i pewnie dlatego kierowcy jeźdzą przez jego środek,bo go nie zauważają czytając reklamy!

# władzio

17.12.2013 20:47

1.na ogrodzeniu "swojej" posesji
2.to co człowiek ma oddać część terenu bo planista namalował kółko na mapie?
3.z braku przestrzeni dobre i to, rondo ma wymusić określone przepisami zachowanie kierowcy, a nie stanowić przestrzeń dla stawiania palm, tęcz, pomników czy betonowych zapór.

# asd

10.01.2014 14:55

a co was interesuje co ten człowiek ma na SWOJEJ PRYWATNEJ WŁASNOŚCI...
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024