W styczniu pojawiła się na rynku niezwykła publikacja - do czytania i oglądania - album "Warszawska Wola Co było, co jest, co pozostanie...".
Album jest niezwykłą, sentymentalną podróżą po Woli. Chronologicznie zaplanowaną. Poznajemy jej dzieje od założenia wsi Wielka Wola, przez odbywające się na wolskich polach wolne elekcje, rozwój przemysłowy, przyłączenie do Warszawy w 1916 roku, dwudziestolecie międzywojenne, aż do końca II wojny światowej - ze szczególnym uwzględnieniem powstania w getcie warszawskim i Powstania Warszawskiego. Rozdział "Śladami Wiecha na Woli" zawiera nigdy nie publikowane zdjęcia ze zbiorów spadkobierców Stefana Wiecheckiego, a przy okazji zgrabny tekst o związkach Wiecha z Wolą autorstwa Janusza Dziano, o którym wszyscy wiedzą, że "Jest z Woli". Nie zabrakło Woli peerelowskiej - jest więc o przemyśle, budowie "proletariackich" osiedli mieszkaniowych, ale jest też o tym, czego nie ma, czyli o wyburzaniu obiektów zabytkowych jako przeżytków zgniłego kapitalizmu. Czwarty rozdział pokazuje kształtowanie się Woli taką, jaką jest. Dokumentuje okres ostatniego 25-lecia. Pokazuje jak wyglądał rozwój Woli od "Dzikiego Zachodu" do warszawskiego City.
Ogromnym atutem albumu są fantastyczne ilustracje. Jest tu wiele nigdy nie publikowanych do tej pory zdjęć. Między innymi zupełnie nieznane, przekazane przez rodzinę fotografie prywatne Wiecha. Cudowne! Są też mapy umożliwiające prześledzenie rozwoju dzielnicy od pól rolnych wsi Wielka Wola, przez najazdy szwedzkie, po dzień dzisiejszy. Widać w tym albumie pasję, miłość do Woli. Chęć ocalenia, tego co zagrożone, zachowania w pamięci tego, co będzie. Dla miłośników wolskiego klimatu pozycja obowiązkowa. Kompendium wiedzy, a zarazem fantastyczne archiwum fotograficzne.
(wk)
Warszawska Wola Co było, co jest, co pozostanie...; Janusz Dziano, Wojciech Kępka-Mariański, Ireneusz Wywiał pod redakcją Danuty Koper; Wydawnictwo: Magia Słowa, 2016.