Naukowcy z Bemowa na testach w Terespolu. "Sensor wykryje kradzież tożsamości"
24 czerwca 2021
Wojskowa Akademia Techniczna donosi o sukcesie pilotażowych badań nowatorskiego systemu kontroli granicznej.
Nowy system kontroli granicznej powstaje w ramach międzynarodowego projektu TRESSPASS, prowadzonego przez 22 uczelnie, instytuty badawcze i firmy z całej Europy. Pod koniec maja testy na polsko-białoruskim przejściu w Terespolu zorganizował i przeprowadził zespół naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej.
Technologia w służbie bezpieczeństwa
- Przygotowanych zostało kilka scenariuszy badań, m.in. jeden z nich dotyczył wykrywania nielegalnego przewożenia towarów - mówi płk dr hab. inż. Norbert Pałka. - Testy wykazały bardzo dużą przydatność systemu.
Jak informuje WAT, w skład systemu wchodzą m.in. czujniki do wykrywania kradzieży tożsamości, analizy sieci społecznościowych czy analizy mikroekspresji twarzy podróżnego. Po dokładnej analizie danych zebranych z czujników, systemów zewnętrznych, aplikacji i baz danych, obliczany jest liczbowy wskaźnik ryzyka dla podróżnego. W zależności od wartości tego wskaźnika, podróżny poddawany jest większej lub mniejszej kontroli. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa granic poprzez skuteczniejsze wykrywanie m.in. osób nielegalnie przekraczających granice.
Sensor wykryje kradzież tożsamości
W ramach projektu TRESSPASS zespół kierowany przez dr. inż. Marcina Kowalskiego z Instytutu Optoelektroniki WAT opracował również sensor do wykrywania prób kradzieży tożsamości. Jego skuteczność także była testowana podczas badań przeprowadzonych na przejściu w Terespolu.
- Sensor działa w zakresie spektralnym długofalowej podczerwieni i przeprowadza analizę rozkładu ciepła emitowanego przez twarz podróżnego - wyjaśnia dr inż. Kowalski. - Wykrywa, czy podróżny nie zmienił wyglądu twarzy np. za pomocą maski. Przeprowadzone badania cieszą podwójnie, ponieważ oprócz pomyślnego zaprezentowania nowej koncepcji odprawy granicznej, potwierdziliśmy doświadczalnie bardzo wysoką skuteczność opracowanego w IOE WAT czujnika do wykrywania prób kradzieży tożsamości.
Pierwsze testy systemu zostały przeprowadzone w kwietniu na niderlandzkim lotnisku Lelystad. W planach są jeszcze badania w greckim porcie Pireus. Projekt z udziałem naukowców z WAT potrwa do listopada.
(dg)