REKLAMA

Targówek

Historia Targówka Fabrycznego

 

Narwiańska - ulica, po której nic nie zostało

  12 maja 2017

alt='Narwiańska - ulica, po której nic nie zostało'
Dom przy Narwiańskiej 9 około 2002 roku

Ulica Narwiańska przestała istnieć kilka lat temu. Mimo to wciąż jest umieszczana na planach Warszawy.

REKLAMA

Gdy przebudowywano ulicę Rzeczną i jej skrzyżowanie z Księcia Ziemowita, ulica Narwiańska jeszcze istniała. Miała nawet oświetlenie uliczne. Na jednym ze słupów zawieszona była nawet stara emaliowana tablica z nazwą ulicy. To była gruntowa dróżka prowadząca do posesji nr 7. Stał tam ceglany, parterowy dom, w którym mieszkali starsi państwo. Po ich śmierci domek zajęli bezdomni, którzy ani myśleli o tym, by dbać o obejście. W ciągu kilku miesięcy z budynku wymontowali wszelkie metale, a działka - i dojście do niej - zmieniły się w wysypisko śmieci. W końcu zaniedbana rudera zawaliła się, a urzędnicy magistraccy zlecili uporządkowanie terenu. Narwiańska ostatecznie przestała istnieć, a jedyną pamiątką po niej jest wjazd z Księcia Ziemowita w dawną przecznicę.

Narwiańska to nie jedyna ulica z Targówka Fabrycznego, która ostatnimi laty zniknęła z krajobrazu stolicy. Nie ma już Władysławowskiej, Cedry, Siewnej (przy Siewnej 16 przed wojną oddano do użytku szkołę powszechną), zniknęła Jeżowska, Dźwińska, Nałęcz, Spawalnicza, a Przelotna nie wiedzieć czemu stała się Niesulicką. Ostatnio radni wykreślili z rejestru nadaną w latach 50. XX wieku ulicę Zgrzebną - wchłonęła ją Rzeczna.

Narwiańska była taką samą uliczką jak jej sąsiadki: wąską, gruntową i zabudowaną skromnymi domkami. Jeszcze w latach 80. XX wieku stały tu drewniaki i chałupy zbudowane z cegły rozbiórkowej. Zagładę tej ulicy przyniósł czas, który swoim zębem nadgryzał kolejne budynki. Gdy już praktycznie nic tu nie zostało, trawa i chwasty zaczęły pochłaniać jezdnię.

Gdy budowano ulicę Rzeczną, świat na Targówku Fabrycznym był inny niż dziś. "Najbardziej zaawansowane roboty widać w okolicach skrzyżowania ul. Księcia Ziemowita z Rzeczną, gdzie niebawem powstanie pierwsze w tej części miasta rondo. W kierunku Zabranieckiej wylano już pierwsze warstwy asfaltu, wybetonowano też zatokę autobusową. Stoi rząd nowych latarń. Jednak im dalej, tym więcej zostało do zrobienia. Krawężniki sięgają zaledwie do skrzyżowania z ul. Księżnej Anny. Dalej - w miejscu przyszłej Rzecznej - wciąż rosną dzikie krzaki (...) Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych przymierza się do generalnego remontu prostopadłej ul. Księżnej Anny. Dziś kierowcy przedzierają się nią po kocich łbach" - pisał Jarosław Osowski w artykule "Zabrali się za Zabraniecką" w stołecznym dodatku "Auto-moto" do "Gazety Wyborczej" z 2-3 maja 2001 roku. Opisane przez reportera "dzikie krzaki", gdzie w przyszłości ma powstać Rzeczna, to nic innego jak ulica Niesulicka - dawna Przelotna.

Los bywa przewrotny. Przecznice Księcia Ziemowita są jak rodzeństwo, z którego każdy osiągnął co innego. Ulica Rzeczna jest wielką arterią, na Dziewanny nie dzieje się nic, Sterdyńska słynie z warsztatów samochodowych zaś Władysławowska i Narwiańska przestały istnieć i nikt o nich już nie pamięta.

(kbw)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy