REKLAMA

Bemowo

komunikacja »

 

Nadciąga Veturilo. Bemowo straci 10 stacji i 100 rowerów.

  6 lutego 2015

alt='Nadciąga Veturilo. Bemowo straci 10 stacji i 100 rowerów.'

Zarząd Transportu Miejskiego przygotował plan awaryjny na prawie pewną sytuację, w której Bemowo Bike nie wystartuje 1 marca.

REKLAMA

Kilka dni temu pełnomocnik prezydent Warszawy Grzegorz Popielarz mówił, że jest gotowy ogłosić przetarg na system, który ruszyłby w marcu. Wcześniej burmistrz Krzysztof Zygrzak twierdził to samo: jeśli tylko dostanie w tej sprawie pełnomocnictwo od Hanny Gronkiewicz-Waltz, Bemowo Bike wróci w marcu. Skoro przetarg chciały ogłosić dwie osoby, nie miało prawo wyjść z tego nic dobrego i w efekcie prace nad powrotem na Bemowo rowerów publicznych nawet się nie rozpoczęły. Początek sezonu rowerowego 2015 zapowiada się na Bemowie beznadziejnie. I to nie w wyniku działania siły wyższej, kryzysu finansowego czy dziury w budżecie, ale z powodu walki politycznej.

- Niestety praktycznie przesądzone jest, że 1 marca nie ruszy system Bemowo Bike - mówi pełnomocnik prezydent Warszawy d/s komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski. - Postawieni zostaliśmy w trudnej sytuacji, pracujemy obecnie nad rozwiązaniem, które choć częściowo zrekompensuje zamknięcie systemu na Bemowie. Prawdopodobnie jeszcze w marcu wygospodarujemy trzy stacje, które zostaną przeniesione na Bemowo w wyniku wewnętrznych przesunięć. Jednocześnie zwróciliśmy się do dzielnicy z prośbą, by w przypadku rezygnacji z systemu, pieniądze zostały przeznaczone na rozwój infrastruktury rowerowej. Stacje komercyjne przy CH Bemowo i Hali Wola będą funkcjonować bez zmian.

Dwie stacje komercyjne (być może będą one teraz działać pod szyldem... Nextbike) i trzy stacje Veturilo to w sumie zaledwie pięć punktów wypożyczania rowerów. Rada Warszawy przyznała dzielnicy dodatkowe pieniądze i burmistrz Zygrzak zapowiadał ich na ten sezon 20). Tymczasem wszystko wskazuje na to, że wkrótce Nextbike zdemontuje swoje wypożyczalnie a 100 bemowskich rowerów zatrzyma w magazynie. Firma nie może po prostu zmienić szyldu na stacjach, bo te działające jako Bemowo Bike nie mają elektrozamków.

- Przygotowujemy się do przeniesienia trzech mało popularnych stacji Veturilo na Bemowo - mówi Artur Tondera, kierownik sekcji rozwoju ruchu rowerowego ZTM. - Będziemy chcieli ustawić je w miejscu pierwszej i trzeciej na liście najpopularniejszych stacji Bemowo Bike, a więc przy ratuszu i obok fontanny przy ul. Radiowej. Druga pod względem popularności stacja znajduje się w Forcie Bema, ale pełni ona funkcję rekreacyjną, a nie transportową. Dlatego zamiast niej rozważamy ustawienie Veturilo obok pętli tramwajowej Osiedle Górczewska, gdzie będzie ona bardziej przydatna jako element komunikacji miejskiej.

Warto pamiętać, że za wypożyczenie roweru Veturilo trwające powyżej dwóch godzin zapłacimy więcej: 5 zł za trzecią godzinę i 7 zł za czwartą i kolejne. W praktyce wypożyczając rower na 6-godzinną wycieczkę weekendową zapłacimy teraz nie 20, ale 30 zł. Rowery Bemowo Bike były tańsze, jednak korzystający z nich słusznie zauważali, że dotyczyło to rowerów, a nie bemowskich stacji, gdzie stały głównie rowery Veturilo, zaś bemowskie przypięte były "gdzieś w Warszawie".

Początek sezonu rowerowego 2015 zapowiada się więc beznadziejnie: stracimy 100 publicznych rowerów i 10 wypożyczalni. Nie będzie też planowanej rozbudowy bemowskiej bazy. I to nie w wyniku działania siły wyższej, kryzysu finansowego czy dziury w budżecie, ale z powodu walki politycznej.

Dominik Gadomski

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (8)

# sys

06.02.2015 20:02

Brawo ekipa Dąbrowskiego, ciekawe czego jeszcze nas pozbawia nasi niudacznicy !!!!!! Niedługo mieszkańcy wywioza tą chołotę na taczkach

# Bemowianin!

06.02.2015 22:10

Stronniczosc i krotkowzrocznosc 'tustolica' jest zatrwazajaca, podajecie mijajace sie z prawda informacje, znizajac sie do roli szmatlawca na uslugach szalencow! Jedna z 'osob' skladajaca przetarg, nie miala to tego prawa (czyt. Zygrzak) Juz dawno ludzie Dabrowskiego stracili jasnosc myslenia i minimum uczciwosci wobec mieszkancow. Sa im bliskie tylko ich krotkowzroczne marno-pr.owe zabiegi! A Wy droga 'tustolica' temu smutno przyklaskujecie. Gdzie dziennikarski obiektywizm?!

# samber

06.02.2015 22:46

nic dodacćnic ując, po prostu stosowanie wszystkich brudnych chwytów, zeby się utrzymać przy korycie, to juz zaczyna być irytujace, czy przez tych imbecyli mamy cierpieć my mieszkańcy?
Pogonic to towarzycho niech sie zajma czymś innym bo mieszkańcy Bemowa nie zasłużyli sobie na to, zeby tracić bo ktoś chce sobie stanowisko przywrócić

REKLAMA

# sys

06.02.2015 23:13

niezły tytuł, zamiast, stracimy rowery przez nieopdowiedzialnych radnych
Nadciaga Veturilo !
hahahhahaha dobre sobie, jak za czasów PRL ;) propaganda wiecznie żywa ;P:P

# bemowianka

07.02.2015 16:23

a, że Zygrzak nie pojechał na przetarg zorganizowany przez Urząd Miasta 29 stycznia nikt nie pisze, bo po co? niech będzie na tą wstretną HGW

# Żółw Toporek

07.02.2015 17:14

Jaki przetarg 29.01?

REKLAMA

# ptasiek85

10.02.2015 21:25

Szkoda pieniędzy na bezsensowny projekt. Ścieżek jest o wiele za mało jakna takie środki finansowe. A wielkie obszary Bemowa to betonowe pustynie, drzewa wycina sie pod nowe bloki albo na niejasne zlecenia może właśnie deweloperów a my mamy w takiej pustyni żyć! Po co komu roweryna takim pustkowiu? Niedługo zlikwidują kolejny skwerek z zielenią, tym razem na szeligowskie od strony połczyńskiej i gdzie tu jeździć? Od bloku do bloju lawirując pomiędzy samochodami na jezdni? Chcemy parków i zielonych skwerków! I zielone mazowsze ma to chyba w nosie :(

# Zielony Staw/WAT

15.02.2015 00:09

Dlaczego demokratycznie wybrane władze nie mogą działać? Dlatego, że posadki dla nieudaczników z klucza politycznego już były rozdane przez PO i PIS?
PRL? - nie, jeszcze gorzej. Blokada wszystkiego - lodowisko, rowery, szkoły, seniorzy, itd. - dlaczego my mamy za to płacić? Niieroby niech wrócą do swoich dzielnic.
Ale za to, że na Bemowie rowery ruszyły pierwsze burmistrzowi należy się prokurator! Dlaczego nie zaczekał parę lat na resztę ospałej Warszawy i tylko Bemowo mogło pedałować? Inicjatyw sprzecznych z urawniłowką w dobie PRL nie akceptujemy.
Rowery to jedna z wielu gier politycznych.
Panie Burmistrzu Zygrzak, Panie Dąbrowski - nie przejmujcie się atakami politycznymi, macie pełne poparcie normalnych mieszkańców Bemowa, których nie interesuje polityka (chociaż tak jak ja głosowałem na PO w osobie p. Dąbrowskiego). Każdy wie, że w ostatnich latach projekty dla naszej dzielnicy były konsultowane (duży plus za głosowania internetowe) i realizowane w 90% (no, prywatny minus za ulicę Pełczyńskiego;)
Osobiście nie spotkałem ŻADNEGO MIESZKAŃCA BEMOWA (chyba, że polityczni, etatowi darmozjady), który by nie popierał działań bemowskiego ratusza w ostatnich latach. Na standardy Warszawy takie tempo to jak widać jest o kilka lat za szybkie.
A jak zajdzie potrzeba to i z sąsiadami "spadochroniarzy" z Placu Bankowego przegonimy - miarka się przebiera.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024