REKLAMA

Targówek

samorząd »

 

Nadchodzi bankructwo stolicy?!

  26 września 2008

17 i 18 września br. w prasie warszawskiej pojawiły się informacje o zastrzeżeniach radnych Socjaldemokracji Polskiej wobec najnowszych poczynań władz samorządowych stolicy.

REKLAMA


Autor jest radnym dzielnicy Targówek, przewodniczcym SDPL w Warszawie.
Obawy moich kolegów z rady miasta i z dzielnicy Ur-synów dotyczą przygotowanych przez ratusz kontro-wersyjnych planów zagospodarowania przestrzenne-go. Urzędnicy miejscy nie przedstawili nawet przewi-dywanych prognoz skutków finansowych tego przed-sięwzięcia.

Tymczasem ewentualne uchwalenie ponad trzy-dziestu korekt planów będzie oznaczało konieczność wypłacenia znacznych rekompensat dla właścicieli terenów, które są objęte zmianą przeznaczenia. Według szacunków urzędników rekompensaty sięgną 19 mld zł, ale jest to kwota prawdopodobnie niedo-szacowana i dwukrotnie zaniżona, gdyż planiści brali pod uwagę wyceny gruntów sprzed kilku lat.

Wszyscy wiemy, że w bardzo krótkim czasie wzrosły ceny nieruchomości w Warszawie, a tereny sprzedawane np. w 2006 r. mają dziś zupełnie inną wartość, więc całe przedsię-wzięcie obecnie stoi pod znakiem zapytania. Jeżeli tak wielu zmian dokonuje się naraz, bez świadomości ogromnych kosztów, które w oczywisty sposób poniesie w krótkim czasie stolica, to paraliż ekonomiczny może doprowadzić do całkowitej utraty płynności finansowej, a w konsekwencji nawet do utraty władzy przez prezy-denta miasta i wprowadzenia zarządu komisarycznego. Na sesję rady Warszawy 18 września przygotowano materiał, który nawet nie został skonsultowany w dzielni-cach, których dotyczą kontrowersyjne zmiany. Urzędnicy miejscy przyznają, że wyszli z założenia, iż nie mają przecież obowiązku konsultowania takich zmian z radami dzielnic. W związku z tym, beztrosko przedstawili swoje propozycje radnym miasta. Wywołało to ostrą krytykę ze strony wielu członków miejskiej komisji ładu przestrzennego. Radnym opozycji m.in. nie podobało się przesadne przygotowywa-nie nowego studium pod potrzeby określonych inwestorów, oczekujących umożli-wienia im zabudowy upatrzonych obszarów. Krytykowano również brak przejrzys-tości całej procedury, szczególnie, że radni mieli tylko jeden dzień na zapoznanie się z obszerną, szczegółową dokumentacją. Spośród 34 propozycji zmian, dwie dotyczą dzielnicy Targówek. Pierwsza obejmuje teren w rejonie ulicy Odrowąża, pomiędzy ulicą Odrowąża i torami kolejowymi, do ulicy Pożarowej. Druga zmiana dotyczy natomiast obszaru w rejonie ulicy Księcia Ziemowita, pomiędzy terenami kolejowymi i terenami zabudowy mieszkaniowo-usługowej związanej z ulicami: Grobelską, Mieszka I i Ziemowita. Warto przypatrzyć się dokładnie urzędniczym działaniom podejmowanym w mieście, abyśmy dokładnie wiedzieli, co za naszymi plecami szykuje ratusz. Zastanawiam się tylko, co stało się z szumnymi zapowie-dziami prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o decentralizacji zarządzania stolicą i przekazaniu kompetencji dzielnicom, skoro władze miasta unikają nawet kurtuazyj-nych i niewiążących konsultacji.

Sebastian Kozłowski
sebko@sebastian-kozlowski.waw.pl

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA