REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

historia

 

Na WAT pracowano nad bronią jądrową. Generał zginął w wypadku

  13 sierpnia 2021

Na WAT pracowano nad bronią jądrową. Generał zginął w wypadku
źródło: domena publiczna

Znany geopolityk dr Jacek Bartosiak postanowił przypomnieć postać gen. Sylwestra Kaliskiego, rektora bemowskiej uczelni w latach sześdziesiątych i siedemdziesiątych.

REKLAMA

Kiedy w 2017 roku ówczesny wojewoda Zdzisław Sipiera podjął decyzję o zmianie nazwy ulicy Kaliskiego na Urbanowicza, nawet historycy nie byli pewni co do jej słuszności. Czy nazwisko patrona głównej ulicy Boernerowa powinno zostać objęte dekomunizacją? Naczelny Sąd Administracyjny cofnął decyzję wojewody z powodu błędów formalnych, ale postać generała wciąż budzi kontrowersje i zainteresowanie.

Sylwester Kaliski - kim był?

Gen. Jak działają bitomaty? Jak działają bitomaty?
Ostatnio w Warszawie pojawiło się sporo nowych bitomatów, warto z nich korzystać i wymieniać kryptowaluty na gotówkę (lub gotówkę na kryptowaluty). W poniższym artykule krótko przedstawiamy, jak działają nowe bitomaty, które pojawiły się na terenie stolicy.
Sylwester Kaliski (1925-1978) był zarówno członkiem Komitetu Centralnego PZPR, komunistycznym ministrem i posłem, jak i wybitnym naukowcem oraz członkiem Polskiej Akademii Nauk. Od 1951 roku był związany z Wojskową Akademią Techniczną, gdzie uzyskał doktorat i habilitację z dziedziny nauk technicznych, a z czasem został rektorem uczelni i profesorem.

Generał miał na koncie ponad pół tysiąca prac naukowych, w tym książkę "Lasery - synteza jądrowa". W 1973 przeprowadził eksperyment kontrolowanej mikrosyntezy termojądrowej, osiągając temperaturę plazmy 10 milionów stopni. Co ciekawe, zarówno jego praca doktorska, jak i habilitacyjna zostały utajnione.

REKLAMA

Broń jądrowa w PRL

- Nad czym w istocie pracował Sylwester Kaliski i jego ludzie na WAT? Wiele wskazuje na to, że nie nad jakąś biedabombą atomową dla PRL, jak mówi się w naszym kraju, lecz nad czymś dużo bardziej ważnym - pisze na Facebooku dr Jacek Bartosiak.

Geopolityk przytacza teorię, według której zespół gen. Kaliskiego pracował nad doprowadzeniem do syntezy termojądrowej przy użyciu laserów, co mogło stanowić wstęp do budowy broni masowego rażenia całkiem nowego typu. Badania były prowadzone niezależnie od ZSRR, pod osobistym patronatem Edwarda Gierka. W 1978 roku gen. Kaliski zginął w wypadku koło Koszalina a program wstrzymano.

Czy gen. Kaliski został zabity?

- Jeżeli przyjąć na moment hipotezę, że wypadek samochodowy, w którego wyniku Kaliski poniósł śmierć, nie był dziełem przypadku, stosunkowo wątpliwe wydaje się, aby powodem, dla którego miał on zginąć, były prowadzone na polecenie Gierka prace nad stworzeniem polskiej broni atomowej bądź termojądrowej - uważa dr Bartosiak. - Jakkolwiek skomplikowany jest proces uzyskania tego rodzaju zdolności, już w latach siedemdziesiątych fizyka i procesy potrzebne do stworzenia tego rodzaju uzbrojenia, choć nie były wiedzą publiczną, były doskonale rozumiane. Tak więc przy odpowiedniej determinacji, profesora Kaliskiego można było po prostu zastąpić innym fizykiem. Gdyby jednak Kaliski skupiał się na opracowaniu metody zapłonu paliwa termojądrowego bez wykorzystania dwustopniowych mechanizmów korzystających z materiałów rozszczepialnych (czy to w celach pokojowych, czy militarnych)...

Czy gen. Kaliski został zabity za prowadzenie eksperymentów nad bronią, dzięki której komunistyczna Polska mogła uniezależnić się od ZSRR? A może doszło do zwyczajnego wypadku drogowego? Jak blisko Polska dekady Gierka była od testowego wybuchu jądrowego, który mógłby odbyć się w Bieszczadach? Odpowiedzi na te pytania nie poznamy zapewne jeszcze przez wiele lat.

(dg)

.
 

Polecamy

Komentarze (7)

# Rex

13.08.2021 23:41

Za to będzie film!

# jkk

19.08.2021 22:44

Gen. Kaliski to postać godna uwagi. Naukowiec, który był o krok od udowodnienia, że możliwa jest kontrolowana reakcja termojądrową. Być może dlatego zginął. To były czasy socjalizmu i dlatego, aby cokolwiek móc osiągnąć, należało stać się aktywnym działaczem PZPR a nawet zgodzić się zostać ministrem. Najważniejsze dla Niego były jednak osiągnięcia naukowe. To bardzo pozytywna postać w naszej historii.

# Dariusz 15

31.08.2021 19:40

W okolicy Przybrodzina przewracali jachty. Nie było pomocy z brzegu. Za komuny żeglowali z dziećmi żołnierzy.

REKLAMA

# Arpa61

29.10.2021 21:30

Bardzo smutne, ale nie pierwszy i nie ostatni zamordowany przez Rosjan. Oni tak mają od założenia Moskwy przez Mongołów.

# Kolo

07.05.2022 09:08

#Dariusz 15 napisał(a) 31.08.2021 19:40
W okolicy Przybrodzina przewracali jachty. Nie było pomocy z brzegu. Za komuny żeglowali z dziećmi żołnierzy.
O czym ty chłopie pierniczysz?? Co to ma wspólnego z tekstem?

 Helen09

08.05.2022 17:09

Thanks for the info.

REKLAMA

# Mma

27.09.2022 08:51

Geopolityk brzmi trochę jak bioenergoterapeuta
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA