Na prawo prawica, na lewo lewica
29 września 2001
Uproszczając nieco charakterystykę preferencji wyborczych mieszkańców gminy Białołęka, można stwierdzić, że zwolenników prawicy jest zdecydowanie więcej po prawej stronie Modlińskiej, zaś lewicy - po lewej. Oczywiście jadąc z Centrum.
Najwięcej procentowo zwolenników koalicja SLD-UP ma wśród mieszkańców bloków przy Picassa (76% głosów), Pajdaka, Strumykowej i Stefanika (67%) oraz w zamkniętych obwodach głosowania w Zakładzie Karnym i Areszcie Śledczym na ul. Ciupagi (62%). Zdecydowanie lewicowo jest też na Antalla (ponad 50%). Najmniej lewicowi spośród mieszkańców blokowisk są wyborcy z ul. Odkrytej. Na SLD-UP oddali zaledwie 24% głosów, zaś na Platformę 34% oraz PiS 19%.
Na terenach zielonych poparcie dla SLD waha się w granicach 20-30%. Najmniej głosów (14%) dała lewicy Kobiałka. Wynik lepszy od SLD uzyskały tu aż trzy ugrupowania. Mieszkańcy tego rejonu zdecydowanie poparli partię braci Kaczyńskich(34%), Platformę Obywatelską (19%) i Ligę Polskich Rodzin (15%). Na terenach zielonych PiS jeszcze w kilku komisjach był lepszy od SLD, Platforma tylko w jednej - w Choszczówce. Była to zresztą jedyna komisja na terenach zielonych gdzie PO była lepsza od PiS-u.
Wybory do Senatu na Białołęce wygrali: Krzysztof Piesiewicz (12,3%), Marek Balicki (11,4%), Maria Szyszkowska (11,1%) i Zbigniew Romaszewski (11%). Piąty był Marek Goliszewski (10,7%), szósty Janusz Czapiński (10,7%).
Bartek Wołek