REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Na prawo prawica, na lewo lewica

  29 września 2001

Uproszczając nieco charakterystykę preferencji wyborczych mieszkańców gminy Białołęka, można stwierdzić, że zwolenników prawicy jest zdecydowanie więcej po prawej stronie Modlińskiej, zaś lewicy - po lewej. Oczywiście jadąc z Centrum.

REKLAMA

Ogółem na koalicję SLD-UP głosowało 38% mieszkańców gminy. Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska uzyskały po 20% głosów. Ogółem nieco lepsza (o ok. 100 głosów) okazała się Platforma, przy czym PiS ma zdecydowanie więcej zwolenników w zielonej części gminy, a Platforma w blokach. Jednak ten lepszy wynik Platformy, to zasługa głównie białołęckich więźniów i aresztantów, którzyna partię byłego ministra sprawiedliwości nie głosowali. Liga Polskich Rodzin uzyskała wynik o 17 głosów lepszy od Unii Wolności (po około 5%). Akcja Wyborcza Solidarność Prawicy okazała się gorsza od Samoobrony (odpowiednio 636 i 742 głosy, czyli mniej niż 4%). Na PSL zagłosowało 351 osób, na Alternatywę 57, Polską Wspólnotę Narodową 25 i Polską Partię Socjalistyczną 21 wyborców.

Najwięcej procentowo zwolenników koalicja SLD-UP ma wśród mieszkańców bloków przy Picassa (76% głosów), Pajdaka, Strumykowej i Stefanika (67%) oraz w zamkniętych obwodach głosowania w Zakładzie Karnym i Areszcie Śledczym na ul. Ciupagi (62%). Zdecydowanie lewicowo jest też na Antalla (ponad 50%). Najmniej lewicowi spośród mieszkańców blokowisk są wyborcy z ul. Odkrytej. Na SLD-UP oddali zaledwie 24% głosów, zaś na Platformę 34% oraz PiS 19%.

Na terenach zielonych poparcie dla SLD waha się w granicach 20-30%. Najmniej głosów (14%) dała lewicy Kobiałka. Wynik lepszy od SLD uzyskały tu aż trzy ugrupowania. Mieszkańcy tego rejonu zdecydowanie poparli partię braci Kaczyńskich(34%), Platformę Obywatelską (19%) i Ligę Polskich Rodzin (15%). Na terenach zielonych PiS jeszcze w kilku komisjach był lepszy od SLD, Platforma tylko w jednej - w Choszczówce. Była to zresztą jedyna komisja na terenach zielonych gdzie PO była lepsza od PiS-u.

Wybory do Senatu na Białołęce wygrali: Krzysztof Piesiewicz (12,3%), Marek Balicki (11,4%), Maria Szyszkowska (11,1%) i Zbigniew Romaszewski (11%). Piąty był Marek Goliszewski (10,7%), szósty Janusz Czapiński (10,7%).

Bartek Wołek

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024