REKLAMA

Bemowo

inwestycje »

 

Na Połczyńskiej miał być żłobek. Będzie blok TBS

  29 czerwca 2021

alt='Na Połczyńskiej miał być żłobek. Będzie blok TBS'
Połczyńska 88 - blok zamiast żłobka? Fot. Jarosław Oborski

Nieruchomość planowana na cele edukacyjne trafiła w ręce Towarzystwa Budownictwa Społecznego Warszawa Północ. Zdziwieni byli nawet bemowscy samorządowcy.

REKLAMA

Pomysł na budowę przy Połczyńskiej 88 żłobka nie jest nowy. Rozważano go już siedem lat temu, jednak ze względu na roszczenia zamieszkujących tam osób inwestycja została zawieszona do czasu rozstrzygnięcia sądowego. Ostatecznie działka trafiła w ręce warszawskiego samorządu, ale plany zostały zmienione.

Na kończącej ubiegły rok sesji rady miasta podjęto uchwałę, aby TBS Warszawa Północ otrzymał do zagospodarowania działkę przy Połczyńskiej 88 z przeznaczeniem na "cele społecznego budownictwa mieszkaniowego". Jak napisali urzędnicy, planowana inwestycja wpisuje się w zapisy uchwały Rady Warszawy z 2017 roku w sprawie polityki mieszkaniowej: "Mieszkania 2030 dla m.st. Warszawy".

Bemowscy radni Marta Sylwestrzak i Jarosław Oborski pytają wprost: dlaczego tak ważna kwestia, jak przekazanie TBS-owi działki przeznaczonej wcześniej pod żłobek, nie była omawiana na posiedzeniu rady dzielnicy? Czy decyzja była z kimkolwiek na Bemowie omówiona i czy władze dzielnicy wyraziły na to zgodę? A jeśli na terenie nie było możliwości stworzenia żłobka, to czemu działka nie zostanie wykorzystana na inne cele pożytku publicznego?

Żłobków wystarczy?

- Chcemy podkreślić, że przekazanie działki spółce TBS odbieramy jako przejaw ignorowania planów i założeń inwestycyjnych władz dzielnicy oraz woli mieszkańców Bemowa, którzy planowali przeznaczenie nieruchomości na cele edukacyjne lub rekreacyjne - piszą mieszkańcy. - Szczególnie bulwersujące jest przekazanie działki bez konsultacji z radą dzielnicy i mieszkańcami Bemowa. Mieszkańcy Bemowa wielokrotnie wskazywali, iż na terenie Chrzanowa brakuje żłobków, szkół, przedszkoli i terenów rekreacyjnych.

- W dzielnicy Bemowo funkcjonują dwa żłobki publiczne oferujące łącznie 250 miejsc oraz udostępniamy 378 miejsc w placówkach niepublicznych finansowanych przez miasto - wyliczała była rzeczniczka warszawskiego magistratu Karolina Gałecka. - Ponadto jesteśmy w trakcie realizacji dwóch inwestycji żłobkowych.

Zapraszamy na zakupy

Cenna ziemia przy Połczyńskiej

Jak uważają lokalni samorządowcy, decyzja władz miasta stoi w sprzeczności z interesem ekonomicznym dzielnicy. Ich zdaniem budowa przy Połczyńskiej bloku to pozbawienie samorządu działki położonej w pobliżu projektowanej stacji metra, wartej kilkanaście milionów. Radni oczekują zabezpieczenia tego terenu pod edukację.

- Na przekazanej działce planowana jest realizacja budynku mieszkalnego wielorodzinnego z możliwością lokalizowania usług w parterze, z garażem podziemnym, miejscami parkingowymi naziemnymi oraz infrastrukturą towarzyszącą na działce. W tej lokalizacji obecnie nie planujemy uruchomienia żłobka czy przedszkola. Monitorujemy sytuację i, w zależności od potrzeb i możliwości finansowych miasta, nie wykluczamy zmiany funkcji lokali usługowych w przyszłość - informuje urząd miasta.

(db)

 

Komentarze (8)

# Panjan

29.06.2021 15:45

Nie komentuję sporów między miastem a dzielnicą ale jedno trzeba powiedzieć. Ta działka, na żłobek zupełnie się nie nadaje. Jest przy rondzie na którym krzyżują się 2 bardzo ruchliwe ulice a obok ma śmierdzącą stację benzynową. Jest tam hałas, wyziewy i przez połowę dnia korek przed światłami. Instytucje dla dzieci takie jak przedszkola, szkoły czy żłobki powinny być budowane w miejscach spełniających określone warunki. Brak hałasu i spalin to te najbardziej oczywiste. Dobrze też by przedszkole było zlokalizowane między blokami tak by można z dziećmi chodzić piechotą a nie dojeżdzać samochodem. W pobliżu omawianej działki nie ma żadnych miejsc parkingowych (a pewnie na samym terenie żłobka wybudowano by ich 5 i wszystkie zajęte byłyby permanentnie przez pracowników). Nie, to nie jest miejsce na przedszkole. Zresztą na blok mieszkalny, moim zdaniem też nie. Raczej na biurowiec albo siedzibę firmy. Sprzedać na wolnym rynku a za te pieniądze kupić sensownie zlokalizowaną działkę pod budowę żłobka.

# Samochodoza

29.06.2021 17:26

Ta działka nie nadaję się i NIE SPEŁNIA warunków na budowę przedszkola(przekroczone normy hałasu i zanieczyszczenia powietrza. W uchwalonym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla Chrzanowa zareazerowano kilka działek po usługi oświatowe( w tym żłobki/przedszkola) Przypomnę , że radny Oborski głosował przeciw uchwaleniu MPZP dla Chrzanowa. Na całe szczęście radni miejscy przegłosowali tą uchwałę.

# Jelonkowy

29.06.2021 23:54

Świetna działka na żłobek. Idealny dojazd samochodem jak i komunikacją miejską. Dzieci do trzech lat i tak przebywają na świeżym powietrzu niewiele czasu, więc hałas nie bardzo będzie im przeszkadzał, za to rodzice mieliby możliwość dogodnego dojazdu.
Skończy się jak ze szkołą na Chrzanowie. Miasto kupi działkę, która się do niczego nie nadaje, a ta najlepsze sprzeda deweloperom.
Zresztą, patrząc jakim wyborcom najbardziej przymila się "prezydent" Trzaskowski, to wydaje mi się, że dzieci im nie grożą, więc nic dziwnego, że żłobki to nie priorytet.

REKLAMA

# ***** 8*

30.06.2021 12:38

Żłobek niepotrzebny, szkoła też. Wyborcy wiedzieli jakie priorytety ma Czajkowski. Na pewno nie rodzina.

# jkk

30.06.2021 14:02

A może by tak żłobek dla dorosłych? Owca cała i wilk syty.

# Matt0

30.06.2021 15:20

Nie pierwszy raz kiedy mpzp sobie a rzeczywistość sobie, na Białołęce też jedna działka koło s8 w planie miała być pod usługi a budują tam osiedle. Miasto sprzedane deweloperom pod prywatny użytek.

REKLAMA

# yyyy

06.07.2021 11:37

Ciekawsze jest chyba co z tymi ludźmi którzy tam mieszkali. Zostali zmuszeni do oddania działki, za darmo?

# Właściciel

06.02.2023 17:42

Dokładnie tak bylo!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024