Na pamiątkę Radiostacji. Pomnik w prezencie
23 maja 2018
Bemowo ma nowy, bardzo nietypowy pomnik, ufundowany przez firmę Profbud.
Budowa Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej była jedną z najbardziej spektakularnych inwestycji, przeprowadzonych w Polsce w okresie międzywojennym. Stanowiła nowoczesny środek komunikacji z zagranicą, w tym ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Operacyjne znaczenie stojącej w pobliżu dzisiejszego Boernerowa instalacji sprawiło, że we wrześniu 1939 roku odbyły się tam intensywne walki, których ciężar spadł na batalion piechoty pod dowództwem mjr Jacka Decowskiego, patrona pobliskiej ulicy w Latchorzewie.
Ruiny w lesie zostały zabytkiem. "To świadek historii"
Najstarsi mieszkańcy wciąż pamiętają 127-metrowe maszty, do 1945 roku górujące nad okolicą jak wieżowce. Pozostałości radiostacji zostały objęte ochroną konserwatorską.
Później zdobyta przez Niemców radiostacja była wykorzystywana do nawiązania kontaktu z wojskami stacjonującymi w Europie Zachodniej i okrętami podwodnymi na północnym Atlantyku. 16 stycznia 1945 roku wycofujące się wojska niemieckie zniszczyły TRCN.
Pomnik w prezencie
Dla upamiętnienia tych wydarzeń i historii okolicy na terenie nowego osiedla Dekada powstała rzeźba przedstawiająca antenę radiostacji, a także tabliczka z napisem "Polskim Inżynierom - twórcom transatlantyckiej łączności radiotelegraficznej w 1923 roku - z wyrazami podziwu, szacunku i uznania, bohaterskim obrońcom Warszawy w 1939 roku, poległym w walce z Niemcami, w hołdzie Profbud, Stowarzyszenie Park Kulturowy TRCN". Rzeźbę odsłonili prezes Profbudu Paweł Malinowski i burmistrz Michał Grodzki.
(red)
.