Na co wydać 83 miliony? Głosowanie trwa
8 września 2020
W cieniu doniesień o awarii kolektora ruszył niezwykle ważny plebiscyt. W tym roku kwota, o wydaniu której zdecydują warszawiacy, jest naprawdę ogromna.
Jeszcze przed rozpoczęciem kryzysu warszawski ratusz szacował, że dziura budżetowa w roku 2020 wyniesie 2,12 mld zł. Teraz, kiedy Polska gospodarka zanotowała największe spowolnienie w swojej najnowszej historii (-9% PKB mierzone rok do roku), każda złotówka w miejskiej kasie jest na wagę złota. W sytuacji kryzysowej samorząd teoretycznie powinien zawiesić budżet obywatelski na przynajmniej rok, ale obowiązek jego organizacji wynika z ogólnopolskich przepisów, wprowadzonych przez Sejm.
Budżet obywatelski 2021
Ponieważ w budżecie obywatelskim mamy w tym roku do wydania aż 83 mln zł - czyli kwotę pozwalającą zbudować np. dwie podstawówki - mądre i przemyślane głosowanie stało się jeszcze ważniejsze, niż w poprzednich latach. Wyłącznie od nas zależy, czy ogromne pieniądze zostaną przeznaczone na niezbędną infrastrukturę, taką jak drogi, chodniki i zieleń, czy też na gadżety i jednorazowe imprezy.
- W tej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 2243 projekty, z których po etapach oceny (pod kątem zgodności z przepisami oraz możliwości realizacji w ciągu jednego roku) oraz odwołań, zostały dopuszczone 1503, w tym 1397 projektów dzielnicowych i 106 ogólnomiejskich - podsumowuje Urząd m.st. Warszawy.
Budżet obywatelski w Warszawie - jak głosować?
Głosowanie potrwa do 15 września. Udział może wziąć każdy mieszkaniec Warszawy, także osoby bez stałego zameldowania na terenie miasta. Swój głos mogą oddać również dzieci, oczywiście za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Głosować można na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl
- Każdy mieszkaniec może zagłosować na 15 projektów dzielnicowych (w jednej wybranej przez siebie dzielnicy) oraz 10 projektów ogólnomiejskich - przypomina ratusz. - Listę zwycięskich projektów poznamy 30 września. Projekty, które uzyskają najwięcej głosów i zmieszczą się w danej puli, zostaną skierowane do realizacji w kolejnym roku.
(dg)