REKLAMA

Targówek

kultura »

 

Muzyczne Betlejem u Avetek

  9 lutego 2007

Przez dwa ostatnie tygodnie trwał VI Ogólnopolski Ekumeniczny Teatralno-Muzyczny Festiwal Bożonarodzeniowy Betlejem u Avetek, organizowany przez Fundację Ave i Chór Avetki we współpracy z Białołęckim Ośrodkiem Kultury, Domem Kultury Świt, wydziałem oświaty dzielnicy Targówek, zarządem województwa mazowieckiego i Fundacją J&S Pro Bono Poloniae.

REKLAMA

Impreza, skupiająca wykonawców od przedszkolaków po seniorów, ze szkół, uczelni, parafii wszystkich wyznań chrześcijańskich, domów kultury, organizacji pozarządowych należy do największych w kraju - tegoroczna edycja zgromadziła ponad 2300 uczestników! Patronat nad konkursem objęli Minister Kultury i Dzie-dzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, Marszałek Województwa Mazo-wieckiego Adam Struzik, Wielce Błogosławiony Sawa Prawosławny Metropolita War-szawy i całej Polski oraz Burmistrz Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy Jacek Kaz-nowski. Szkoda, że w tym gronie zabrakło burmistrza Targówka, zwłaszcza że władze dzielnicy poprzedniej kadencji wypracowały w tej materii dobry zwyczaj. W piśmie przesłanym do Fundacji Ave czytamy, iż organizatorzy zbyt późno zwrócili się do gospodarza dzielnicy z propozycją przyjęcia patronatu... Trochę dziwna argumentacja, zwłaszcza że w tym samym czasie zdołali podjąć decyzję i minister, i marszałek województwa... Czyżby w hierarchii urzędniczej burmistrz stał nad szefem resortu rządowego?

13 i 14 stycznia na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury można było zobaczyć 19 grup teatralnych, z kolei w niedzielne popołudnie 21 stycznia w pękającej w szwach sali widowiskowej Domu Kultury "Świt" podsumowano muzyczną część festiwalu. Niezwykły entuzjazm towarzyszył występowi gwiazdy wieczoru - Violi Brzezińskiej, utalentowanej wokalistki młodego pokolenia, laureatki festiwalu w Opolu, tworzącej w nurcie muzyki pozytywnej. Radość i gorąca atmosfera prze-niosły się też na ceremonię ogłaszania wyników. Z wielkim aplauzem przyjęto opinię jurorów - prof. Wiesławy Ćwiklińskiej-Ferfet, prof. Jana Węcowskiego oraz Jerzego Sznajdera - iż znacznie wzrósł poziom prezentacji konkursowych. - Przez dwa dni przesłuchań nie słyszałam kiepskich wykonań! Ważne też, że prezentacje wcale nie nużyły (a z kolędami spędziliśmy ponad 12 godzin!) - widać, że dyrygenci chórów, liderzy zespołów, opiekunowie solistów systematycznie pracują artys-tycznie, wciąż poszukują coraz to ciekawszych form wyrazu - podkreśla prof. Ćwiklińska, sopranistka, solistka wielu scen operowych, pedagog. Z kolei Jerzy Sznajder zauważa znaczące podniesienie poziomu wykonawczego zespołów szkol-nych, które do tej pory na betlejemskim festiwalu wypadały najgorzej. Teraz dwa z nich - "Świetliki" ze Szkoły Podstawowej Nr 114 oraz "Nowy Ananas" ze Szkoły Podstawowej Nr 28 "zgarnęły" dwie pierwsze nagrody w kategorii dziecięcej.

Grand Prix festiwalu i nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał przy niesamowitym aplauzie publiczności Warszawski Chór Chłopięco-Męski z AMiFC, kierowany przez prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza. - Udział zespołów tej miary co chór prof. Moroza - nagradzany przecież na festiwalach na całym świe-cie - dobrze wróży avetkowemu przedsięwzięciu. Jestem pod wrażeniem! Młodzi ludzie z Fundacji Ave społecznym, oddolnym wysiłkiem zaledwie w ciągu sześciu lat stworzyli znaczące wydarzenie artystyczne, przyciągające świetne chóry z całej Polski, a jednocześnie zachowujące walor powszechności, dostępności. Odnoszę wrażenie, że przy dynamizmie prezesa Fundacji Ave Bartłomieja Włodkowskiego oraz jego Ave-ludków przed imprezą wielkie chwile - ocenia prof. Węcowski, wykładowca warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, muzykolog, znawca i zbieracz kolęd.

O wysokim poziomie prezentacji festiwalowych świadczy fakt, iż łącznie w części muzycznej przyznano ponad 20 nagród. I miejsca w swoich kategoriach zajęli m.in. młodzieżowa schola Shema z parafii św. Łukasza w Warszawie, chór dziewczęcy Il Canto Magnificat z Wesołej, chór Camerata Varsovia z Wyższej Szkoły im. R. Kudlińskiego w Warszawie, kwartet męski Dolces Pueris z Często-chowy oraz Chór Dębnicki z Krakowa. Nagroda specjalna pojechała do Białej Podlaskiej z chórem prawosławnej parafii św. Cyryla i Metodego.

Podobnie jak to miało miejsce w części teatralnej główną atrakcją gali finałowej okazała się Ave-meeetka. Zdjęcie z zaprzyjaźnioną z Avetkami i festiwalem kozą stało się z inspiracji laureatów obowiązkowym punktem ceremonii odbioru dyplomu i nagrody.

- Cieszy fakt, iż koncerty festiwalowe gromadzą coraz więcej widzów. Chcemy, aby Betlejem u Avetek stawało się źródłem pozytywnej inspiracji, czasem ducho-wego ubogacenia miłością, nadzieją i wiarą, jakie płyną od żłóbka - mówi Bart-łomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave. - Liczymy także na pomoc wszystkich ludzi dobrej woli w rozwoju imprezy, która być może już w przyszłym roku stanie się wydarzeniem międzynarodowym! Każdy - nic nie tracąc - może wspomóc to i inne wartościowe edukacyjno-artystyczne przedsięwzięcia naszej fundacji - orga-nizacji pożytku publicznego poprzez przekazanie na naszą rzecz 1% podatku. Taka pomoc nic darczyńcę nie kosztuje, a zwiększa potencjał dobra.

zetwu

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024