Muzyczne Betlejem u Avetek
9 lutego 2007
Przez dwa ostatnie tygodnie trwał VI Ogólnopolski Ekumeniczny Teatralno-Muzyczny Festiwal Bożonarodzeniowy Betlejem u Avetek, organizowany przez Fundację Ave i Chór Avetki we współpracy z Białołęckim Ośrodkiem Kultury, Domem Kultury Świt, wydziałem oświaty dzielnicy Targówek, zarządem województwa mazowieckiego i Fundacją J&S Pro Bono Poloniae.
13 i 14 stycznia na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury można było zobaczyć 19 grup teatralnych, z kolei w niedzielne popołudnie 21 stycznia w pękającej w szwach sali widowiskowej Domu Kultury "Świt" podsumowano muzyczną część festiwalu. Niezwykły entuzjazm towarzyszył występowi gwiazdy wieczoru - Violi Brzezińskiej, utalentowanej wokalistki młodego pokolenia, laureatki festiwalu w Opolu, tworzącej w nurcie muzyki pozytywnej. Radość i gorąca atmosfera prze-niosły się też na ceremonię ogłaszania wyników. Z wielkim aplauzem przyjęto opinię jurorów - prof. Wiesławy Ćwiklińskiej-Ferfet, prof. Jana Węcowskiego oraz Jerzego Sznajdera - iż znacznie wzrósł poziom prezentacji konkursowych. - Przez dwa dni przesłuchań nie słyszałam kiepskich wykonań! Ważne też, że prezentacje wcale nie nużyły (a z kolędami spędziliśmy ponad 12 godzin!) - widać, że dyrygenci chórów, liderzy zespołów, opiekunowie solistów systematycznie pracują artys-tycznie, wciąż poszukują coraz to ciekawszych form wyrazu - podkreśla prof. Ćwiklińska, sopranistka, solistka wielu scen operowych, pedagog. Z kolei Jerzy Sznajder zauważa znaczące podniesienie poziomu wykonawczego zespołów szkol-nych, które do tej pory na betlejemskim festiwalu wypadały najgorzej. Teraz dwa z nich - "Świetliki" ze Szkoły Podstawowej Nr 114 oraz "Nowy Ananas" ze Szkoły Podstawowej Nr 28 "zgarnęły" dwie pierwsze nagrody w kategorii dziecięcej.
Grand Prix festiwalu i nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał przy niesamowitym aplauzie publiczności Warszawski Chór Chłopięco-Męski z AMiFC, kierowany przez prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza. - Udział zespołów tej miary co chór prof. Moroza - nagradzany przecież na festiwalach na całym świe-cie - dobrze wróży avetkowemu przedsięwzięciu. Jestem pod wrażeniem! Młodzi ludzie z Fundacji Ave społecznym, oddolnym wysiłkiem zaledwie w ciągu sześciu lat stworzyli znaczące wydarzenie artystyczne, przyciągające świetne chóry z całej Polski, a jednocześnie zachowujące walor powszechności, dostępności. Odnoszę wrażenie, że przy dynamizmie prezesa Fundacji Ave Bartłomieja Włodkowskiego oraz jego Ave-ludków przed imprezą wielkie chwile - ocenia prof. Węcowski, wykładowca warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, muzykolog, znawca i zbieracz kolęd.
O wysokim poziomie prezentacji festiwalowych świadczy fakt, iż łącznie w części muzycznej przyznano ponad 20 nagród. I miejsca w swoich kategoriach zajęli m.in. młodzieżowa schola Shema z parafii św. Łukasza w Warszawie, chór dziewczęcy Il Canto Magnificat z Wesołej, chór Camerata Varsovia z Wyższej Szkoły im. R. Kudlińskiego w Warszawie, kwartet męski Dolces Pueris z Często-chowy oraz Chór Dębnicki z Krakowa. Nagroda specjalna pojechała do Białej Podlaskiej z chórem prawosławnej parafii św. Cyryla i Metodego.
Podobnie jak to miało miejsce w części teatralnej główną atrakcją gali finałowej okazała się Ave-meeetka. Zdjęcie z zaprzyjaźnioną z Avetkami i festiwalem kozą stało się z inspiracji laureatów obowiązkowym punktem ceremonii odbioru dyplomu i nagrody.
- Cieszy fakt, iż koncerty festiwalowe gromadzą coraz więcej widzów. Chcemy, aby Betlejem u Avetek stawało się źródłem pozytywnej inspiracji, czasem ducho-wego ubogacenia miłością, nadzieją i wiarą, jakie płyną od żłóbka - mówi Bart-łomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave. - Liczymy także na pomoc wszystkich ludzi dobrej woli w rozwoju imprezy, która być może już w przyszłym roku stanie się wydarzeniem międzynarodowym! Każdy - nic nie tracąc - może wspomóc to i inne wartościowe edukacyjno-artystyczne przedsięwzięcia naszej fundacji - orga-nizacji pożytku publicznego poprzez przekazanie na naszą rzecz 1% podatku. Taka pomoc nic darczyńcę nie kosztuje, a zwiększa potencjał dobra.
zetwu