Mural od dawna niszczeje. Czy zostanie odnowiony?
29 listopada 2022
To historia miłości Marii i Kazimierza Piechotków w trudnych czasach wojennych. On był żołnierzem, ona łączniczką. Podczas powstania warszawskiego wzięli ślub w zasypanym gruzem kościele. Przeżyli wojnę. A że byli architektami, tworzyli osiedla na Bielanach. Upamiętniający ich mural wymaga odrestaurowania.
Piechotkowo to fragment warszawskich Starych Bielan, który znajduje się pomiędzy al. Reymonta oraz ulicami Żeromskiego, Przybyszewskiego i Schroegera. Właśnie to osiedle zaprojektowali po II wojnie światowej, w latach 50.
Konserwator zabytków nie zgadza się na ocieplenie budynków
Mieszkańcy Starych Bielan chcą mieć cieplej w mieszkaniach i płacić niższe rachunki za ogrzewanie. Elewacja z białej cegły w budynku przy Schroegera 93-97 nie trzyma ciepła. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Pat trwa.
poprzedniego stulecia, architekci Maria i Kazimierz Piechotkowie, absolwenci Politechniki Warszawskiej. To dzięki Piechotkom powstały osiedla Bielany I, II, III i IV. Projekty te wywarły znaczący wpływ nie tylko na późniejsze pokolenia mieszkańców Bielan, ale również na dziedzictwo minionej epoki. Ich dzieło zostało wpisane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich na listę dóbr kultury współczesnej.
Mural Piechotków niszczeje
Radna Joanna Radziejewska upomniała się w ostatnim czasie o niszczejący mural znajdujący się na tyłach garażu przy Skalbmierskiej 7. Poprosiła o zabezpieczenie na ten cel pieniędzy w budżecie dzielnicy. Jak wspomina, już po kilku latach, na skutek warunków atmosferycznych, malunek wyblakł. Doszły też drobne uszkodzenia mechaniczne. Sam dół muralu jest mocno narażony na zabrudzenia, grzyby i pleśnie.
- Mural wymaga odmalowania i zabezpieczenia antygraffiti, szczególnie jego frontowa ściana powinna być odświeżona i ponownie pomalowana. A przy okazji należałoby dokonać malarskiej korekty rysunku twarzy Marii Piechotkowej, zgodnej z oryginałem zdjęcia, który posłużył jako wzorzec do tego fragmentu muralu - zauważa Joanna Radziejewska.
Kto jest autorem muralu Piechotków?
Urząd dzielnicy podjął działania w celu... ustalenia właściciela nieruchomości, na której znajduje się mural. Szybko okazało się, że terenem, na którym znajdują się garaże, administruje podległy urzędowi Zakład Gospodarowania Nieruchomościami. Tak więc wydaje się, że władze dzielnicy mogłyby podjąć działania prowadzące do naprawy muralu.
- Pozostaje jednak do ustalenia równie ważna kwestia praw autorskich projektanta i wykonawcy tego muralu. Niezbędne jest dotarcie do dokumentów, na podstawie których mural powstał, co wymaga dłuższej perspektywy czasowej - informuje burmistrz Grzegorz Pietruczuk.
Urząd nie wie, czy istnieje jakieś porozumienie, na podstawie którego kilka lat temu udostępniono ścianę pod wykonanie muralu, a także, czy twórcy malowidła przekazali prawa autorskie. Burmistrz obiecał jednak, że poczyni starania, aby ustalić możliwość odrestaurowania muralu oraz zabezpieczenia pieniędzy na ten cel.
Dziwna sytuacja
Według części radnych wyjaśnienia burmistrza są nieco dziwne. Jak przekonują, mural powstał w 2016 roku, a zatem nie tak dawno. Jedną z inicjatorek stworzenia malunku miała być... radna Radziejewska.
- Znaleźliśmy chłopaków, którzy podjęli się wykonania muralu. Obiecaliśmy im, że pozostaną anonimowi, więc nie mogę powiedzieć, kim są - mówi Joanna Radziejewska. Według radnej farby i narzędzia potrzebne do wykonania graffiti zakupił Urząd Dzielnicy Bielany.
- Jeżeli jest problem w dotarciu do autorów, to mural warto pomalować tak czy inaczej, nawet pociągając pędzlem po istniejącym oryginalnym obrysie rysunku - uważa radna Radziejewska.
(db)
.