REKLAMA

Bielany

różne »

 

Anna Jantar i Jarosław Kukulski na muralu. Malowanie już trwa

  7 kwietnia 2023

alt='Anna Jantar i Jarosław Kukulski na muralu. Malowanie już trwa'
źródło: Facebook / Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany

Na Wawrzyszewie powstanie okazały mural upamiętniający jedną z najbardziej znanych mieszkanek osiedla. Na grafice Annie Jantar będzie towarzyszyć Jarosław Kukulski.

REKLAMA

W 2021 roku Rada Warszawy zadecydowała o nazwaniu imieniem Anny Jantar... Mural od dawna niszczeje. Czy zostanie odnowiony? Nieszczęsny mural ze Starych Bielan
To historia miłości Marii i Kazimierza Piechotków w trudnych czasach wojennych. On był żołnierzem, ona łączniczką. Podczas powstania warszawskiego wzięli ślub w zasypanym gruzem kościele. Przeżyli wojnę. A że byli architektami, tworzyli osiedla na Bielanach. Upamiętniający ich mural wymaga odrestaurowania.
trawnika między jezdniami Kasprowicza na odcinku od Makuszyńskiego do Podczaszyńskiego. Odludne miejsce z kilkoma ławkami zostało oficjalnie skwerem, choć Zespół Nazewnictwa Miejskiego odradzał taką absurdalną decyzję. Teraz urząd dzielnicy szykuje bardziej godne upamiętnienie gwiazdy z czasów PRL.

Mural Anny Jantar w Warszawie

- Anna Jantar i Jarosław Kukulski będą mieli swój mural. Odsłonięcie zaplanowane jest na 11 kwietnia o godzinie 10.00 przy al. Reymonta 21. O upamiętnienie Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego od lat zabiegali fani, radni oraz mieszkańcy dzielnicy, z którą artyści związani byli przez lata. Po przeprowadzce do Warszawy zamieszkali w niewielkiej kawalerce na ulicy Słowackiego na Żoliborzu, niedaleko Teatru Komedia. Po narodzinach córki Natalii przeprowadzili się do większego mieszkania przy al. Reymonta 21 na nowo powstałym osiedlu Wawrzyszew - pisze burmistrz Grzegorz Pietruczuk.

Anna Jantar w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku była jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Wykonywane przez nią utwory nuciła cała Polska i do tej pory są bliskie sercom wielu słuchaczy starszego pokolenia. Mieszkanie na Wawrzyszewie było miejscem, gdzie mogła chwilę odetchnąć pomiędzy kolejnymi koncertami. W domowym zaciszu 64-metrowego lokalu znajdującego się na trzecim piętrze artystka tworzyła kolejne przeboje wraz z mężem Jarosławem Kukulskim. Po latach ich córka Natalia Kukulska odnalazła nagrania audio, zarejestrowane na domowym magnetofonie, dokumentujące proces twórczy piosenkarki i kompozytora.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Nowy mural w Warszawie

- Mural realizowany jest w porozumieniu z Natalią Kukulską - informuje burmistrz Pietruczuk. - Zaprojektował go Adam Żebrowski, grafik znany między innymi ze stałej współpracy z Teatrem Wielkim Operą Narodową, gdzie od lat tworzy plakaty spektakli. Jest też autorem okładek płyt Kukulskiej i wieloletnim przyjacielem rodziny. Na projekcie widnieje tytuł "Życia mała garść", piosenki skomponowanej przez Jarosława Kukulskiego do słów Jerzego Dąbrowskiego, który idealnie pasuje do czasu, który ci niezapomniani artyści spędzili tu razem. Ich wspólne zdjęcie wkomponowane jest w grafikę płyty winylowej.

Mural na bloku należącym do Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wykonuje zespół Michała Stachyry z fundacji KZMRZ. Mecenasem projektu jest Vantage Data Centers, operator wielkoskalowych centrów danych.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Monika Wolska

07.04.2023 17:42

No i super! Bardzo bym chciała więcej takich! Wiele jest pięknych postaci wartych upamiętnienia oraz wiele elewacji do zakrycia, które straszą brzydotą lub smucą szarością.

# Mateusz09

07.04.2023 22:48

Już rzy*am tymi muralami, tylko dodają chaosu do przestrzeni.

# Flacha

09.04.2023 07:16

Mateusz09 - pojedź nad Wisłę i zrobisz to grupowo ! Tobie podobnych !

REKLAMA

# asd-098

10.04.2023 16:45

#Mateusz09 napisał(a) 07.04.2023 22:48
Już rzy*am tymi muralami, tylko dodają chaosu do przestrzeni.
Zgadzam się z tobą. Polak czuje przerażenie na widok pustej ściany w jednym kolorze i "musi" ją zaraz czymś zamazać. Tak zwane "horror vacui".

# tuS

09.05.2023 14:09

Murale mi absolutnie nie przeszkadzają. Nieładne są za to niektóre elewacje w zabytkowych willach i segmentach pomalowane w taki sposób, że np. dwie takie same wille lub bliźniacze segmenty jeden ma elewację beżową a inny szarą lub żółtą i różne dachy. Najładniejsze są czerwonawe, ceramiczne dachy w zabytkowych domach. Fatalne i w wielu przypadkach niedopuszczalne moim zdaniem są też plastikowe, najtańsze okna w zabytkach, np. w gankach czy werandach nie takie jak w oryginale.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024