REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Most ma siedem lat. Miał być lekiem na wszystko

  25 marca 2019

alt='Most ma siedem lat. Miał być lekiem na wszystko'
Tak plac budowy mostu wyglądał w kwietniu 2011 roku.
źródło: ZMID

25 marca 2012 roku pierwsze samochody przejechały przeprawą z Tarchomina na Młociny i Wrzeciono.

REKLAMA

Gdy w 2002 roku podejmowano decyzję o budowie mostu nazywanego roboczo "Północnym", cały ruch z Tarchomina i Legionowa na lewy brzeg Wisły kierował się wiecznie zakorkowanym mostem Grota-Roweckiego. W popołudniowym szczycie kolejka na ślimak prowadzący na Modlińską potrafiła zaczynać się na wysokości Żoliborza, więc dzisiejsze narzekania na zjazd na Myśliborską brzmią - delikatnie pisząc - niepoważnie. Cierpieli kierowcy, cierpieli i pasażerowie. O tramwaju na Młociny można było tylko pomarzyć a najlepszym połączeniem z Tarchomina był autobus E-4, przedzierający się przez korki aż na pl. Bankowy, do najbliższej stacji metra. Most Północny miał to wszystko naprawić.

Nie było łatwo

Przygotowania do budowy szły fatalnie. Konkurs na koncepcję mostu unieważniano dwukrotnie, a umowę na budowę podpisano dopiero w kwietniu 2009 roku. Rok później polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Pol-Aqua, Sando i Kromiss-Bis musiało czasowo wstrzymać prace z powodu fali powodziowej a planowane otwarcie przełożono. Pierwsze samochody pojechały mostem dopiero w marcu 2012 roku, ale wcale nie oznaczało to zakończenia inwestycji. Część przeprawy przeznaczona dla tramwajów, rowerzystów i pieszych została otwarta dopiero w styczniu roku 2013. Wkrótce potem na Tarchominie wybuchł spór o cięcia w komunikacji miejskiej. Trasa "dwójki" kończyła się wówczas na Starych Świdrach a pierwotny plan zakładał wycofanie autobusów dowożących na Młociny. Do czasu przedłużenia torów na Tarchomin Kościelny tramwaje kursowały prawie puste, tylko w dni powszednie.

Wstąp do księgarni

Czemu nie Północny?

Wielu mieszkańców używa roboczej nazwy mostu do dziś. Za pozostawieniem jej na stałe były rady zarówno Bielan, jak i Białołęki, ale Rada Warszawy wolała uhonorować noblistkę. Argument o tym, że granice miasta zmieniają się w czasie i w przyszłości most "Północny" może stać się nazwą równie bezsensowną, jak "Warszawa Zachodnia", mieszkańców nie przekonały.

REKLAMA

Co dalej?

Siedem lat od (częściowego) otwarcia most Skłodowskiej-Curie pozostaje najmłodszą warszawską przeprawą przez Wisłę. W 2006 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz, ubiegająca się po raz pierwszy o fotel prezydenta miasta, obiecała budowę do 2014 roku mostów Skłodowskiej-Curie, Krasińskiego (z Bródna na Żoliborz), "Karowa" (z Powiśla na Pragę), Na Zaporze (z Wawra do Wilanowa) i Południowego. Pierwszy powstał w terminie, drugi jest formalnie planowany na rok 2023, o trzecim i czwartym nie ma dziś w ogóle mowy a ostatni właśnie powstaje, ale jest inwestycją rządową.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# grzesiek

25.03.2019 17:22

Most ma patronkę w osobie Marii S.C., bo PIS zapowiadał, że jak kiedykolwiek dojdzie do władzy, to Most Północny przemianują na Lecha Kaczyńskiego, który ich zdaniem jest jego pomysłodawcą i architektem sukcesu. Więc ekipa PO profilaktycznie zblokowała ten nieszczęsny pomysł, mimo że HGW nie miała nic przeciwko, żeby to był Most Północny.

# Kasia27

26.03.2019 08:39

Dobrze, że nie dali nazwy Wandy Wasilewskiej. Co nie było wykluczone.

# Oburzony

26.03.2019 09:29

#Kasia27 napisał(a) 26.03.2019 08:39
Dobrze, że nie dali nazwy Wandy Wasilewskiej. Co nie było wykluczone.
Kurcze, co za Wiocha! Już nawet MSC niektórym gumowcom przeszkadza.

REKLAMA

 Pani Wiosna

24.05.2019 22:55

Wyczyścimy Polskę ze smogu i z nieuczciwych polityków! #wiosna @wiosnabiedronia @KGawkowski
https://imgbbb.com/image/emzjZ
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni