REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

sport

 

Morsy wrócą na Glinianki Sznajdra. Tym razem legalnie

  18 listopada 2022

Morsy wrócą na Glinianki Sznajdra. Tym razem legalnie
źródło: Facebook / Warszawski Klub Rogatego Morsa

Warszawskie morsy w końcu będą mogły legalnie wykąpać się w Gliniankach Sznajdra, znajdujących się przy ul. Połczyńskiej na południowych Jelonkach. Sprawa legalizacji morsowania ciągnie się od czterech lat.

REKLAMA

Już w 2018 roku miłośnicy lodowatych kąpieli zgłosili się do radnego Jarosława Oborskiego, który miał pomóc im w znalezieniu na terenie dzielnicy Bemowo legalnego miejsca do morsowania.

REKLAMA

Morsowanie w Warszawie

Jak wówczas pisaliśmy, grupa ludzi deklarowała zamiłowanie do morsowania, jak chociażby Warszawski Klub Rogatego Morsa. Lodowatych kąpieli najczęściej próbowali w Pruszkowie, na jeziorku Czerniakowskim i w kilku innych miejscach. Na Bemowie nie było takiego miejsca, choć mieszkańcy Jelonek Południowych obserwowali czasami osoby wchodzące do lodowatej wody na Gliniankach Sznajdra.

Kąpiel była tam zabroniona przez Sanepid, który stwierdził występowanie latem drobnoustrojów i glonów.

- Zimą te problemy nie występują, więc spokojnie można by dodać pod tą tablicą "zakaz kąpieli oprócz sezonu zimowego". Bemowski klub morsów miałby tam swoje stałe miejsce kąpieli - przekonywał radny Oborski.

REKLAMA

Jak morsować, to na Jelonkach

Władze dzielnicy proponowały morsom inne miejsca, jak staw Jeziorzec lub fosę w Forcie Bema. Jednak morsy niechętnie odnosiły się do tych propozycji.

- Morsujemy o różnych godzinach, fosa w forcie nie jest czysta, a dojazd nieciekawy. Staw Jeziorzec też nie jest czysty. To woda ze zbiorników retencyjnych, więc wszystko, co zbiera się przy ulicy, wpływa do tego akwenu - mówił nam wówczas Jarosław Komorowski z Klubu Rogatego Morsa.

Wskazywał ponadto, że tamte lokalizacje są blisko zabudowań, a nie każdy lubi pod oknem hałasy towarzyszące wykuwaniu przerębli. Dlatego Glinianki Sznajdra były jego zdaniem najlepszą lokalizacją.

REKLAMA

Jest zgoda dla morsów

Lata mijały, a w sprawie udostępnienia morsom kąpieliska nic się nie działo. W końcu radny Oborski obwieścił "Trwają bardzo pozytywne zmiany, o które prosiliście". Informację potwierdza bemowski ratusz.

- Zarząd dzielnicy podjął decyzję o utworzeniu punktu do morsowania na cyplu zbiornika wodnego po zachodniej części zbiornika - poinformowała Natalia Walka, rzeczniczka ratusza.

Jak się dowiedzieliśmy, wcześniej wykonane zostały pomiary batymetryczne służące do utworzenia mapy ukształtowania dna zbiornika. Dokonano też pielęgnacji zieleni na cyplu i wyrównano nawierzchnię na nim. Planowane jest także ustawienie nowych ławek, kosza na śmieci, zamontowanie tablicy z regulaminem morsowania oraz oznakowanie miejsca morsowania.

(db)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA